В.П. Цебро - Мастер – клас
Цебро В.П.
Мастер – клас е организаиран от Аладемията по менаджмент и агробизнес на нечерноземната зона на Русийската Федерация с участието на Агентството по Пчеларство от Ленинградска област. Лекцията е записана от Коновалчук А.Т. – член на управлението на Клуба на пчеларите от съюза на градинарите на Русия – 2006 г.
Авторът успешно е решил задачата: - разработена е безроева технология (метод или способ) за успешно отглеждане на пчели в условията на Северо-Западната част на Русия, което е позволило да се усъвършенства технологията по отглеждане на майки; да се повиши продуктивността на пчелното семейство и на пчелина като цяло; да се унифицира пчеларското оборудване.
„Задачата на всеки пчелар е да използва своите способности, своите умения, своите знания за това, че да може да се получи от пчеларите всичко, което те могат да дадат, и то да се даде на хората. Главното е, във пчеларя да се появи търсене, да се появи творчество. Не може пчеларството да стои на едно място, то трябва да се развива”.
Основните принципи (това са – ръководящи правила в дейността на пчеларите свързани с отглеждането на пчелните семейства):
1. Отглеждането на пчелите в големи – обемни кошери.
Пчелите винаги трябва да чувстват („да знаят”) свободното пространство на кошера. През пролетта пчелите се развиват не само в съответствие със силата на семейството, резултатите на зимуването и хранителните запаси, но и съразмерно с обема на кошера. Два корпуса – това е минимумът на жизненото пространство, в което семейството може комфортно да съществува.
2. Необходимост от по – раншно отглеждане на майки.
Отглеждане на майки от 2 – дневни яйца в майчиното семейство от племенна майка с привличането на основни, здрави семейства за отглеждането на 2 – дневни личинки до запечатване на маточници. Майчиното семейство се явява и семейство – отглеждач и инкубатор, и стартер, и т.н. Използва се изолатор и маточна рамка със собствена конструкция. Използват се две майчини семейства за 30 – 40 пчелни семейства. Само силното и здраво семейство е готово за отглеждане на майки.
3. Формиране на 2 отводки от всяко основно пчелно семейство с помощта на маточници, получени от майчините семейства.
4. На медосбора работят самостоятелно семейство и 1 отводка или семейство и две отводки.
5. Обединяване на семейството и първата отводка след медосбора преди подхранването за попълването на медовите запаси.
6. Използване на строителната рамка и разделителната решетка..
7. Зимуване на 2 корпуса или на корпус и на магазин.
По такъв начин, от автора в резултат на продължителни търсения и сравнителен анализ на известните методи за отглеждане на пчели, на практика са изработени седем основни принципа за успешно отглеждане на пчели по предложения метод.
Метод: - безроеви. Технология на В.П.Цебро:
Усъвършенстван кошер с 14 пити със стандартна рамка 435х300 мм.
Стените на кошера са двойни, без затопляне между тях. Подкапакник от тънки дъсчици се явява продължение на външните стени на кошера с височина от два корпуса. За удобство на пчеларя, лявата странична стена на подкапакника се отхвърля на панти надолу. Целият кошер е в постоянен кожух, който защитава гнездото от дъжд, вятър, студ и слънце. Два облегчени ( с тънки страници) корпуса за по на 10 пити и два по за 5 пити. Семейството може да се развие до 44 пити. В гнездото 4 - те странични пити не са закрити със стоящия по – нагоре корпус. При това се появява и т.нар. «прозорец за гледане», който позволява да се контролира състоянието на семейството, а така също да се поставя строителна рамка за борба с кърлежа. Що се касае за капака на кошера, то той се отваря на панти във вертикално положение. В страничните дъски на капака са предвидени вентилационни прозорци с височина 2,5 см, които са затворени с решетка и със затъмнител. Вертикалното положение на капака и наличната подставката с гредичка позволяват да се покрие гнездото с покривно платно при прегледа. Предвидени са преградни дъски в гнездото и във втория корпус. Долният прилетен отвор е 12х420 мм, горният 12х100 мм. През зимата долният отвор се затваря с планка с процеп 6 мм, горният със стъкло, което отстои от корпуса на 10 – 20 мм. Кошерът има планшет ( подвижна дъна част), който се изважда отпред или отзад. Подрамковото пространство е 20 – 30 мм.
За отводките, формирани от основното семейство, са необходими 2 двукорпусни кошера или 3 – 4 корпуса; дъното и капака за всеки кошер, могат да се снемат. Затоплянето на отводките се осъществява с полиетилен под капака. При силен медосбор ще са необходими няколко магазинни надставки за поставянето на вторите корпуси.
През зимата гнездото и вторият корпус се ограничават с преградни дъски, които плътно се допират до стените, но не стигат до дъното на кошера на 2 см – практически се намират на на долното ниво на питите, (допирането се осъществява с водоустойива гума). Гнездото се затопля с възглавници само отгоре, и само гнездото, оставя се свободно пространство между възглавниците и страничните стени (стена) за осигуряване на достатъчна вентилация.
Календарният план на работа с месечните (включително по дни) задължения на пчеларя, който работи по технологията на В.П. Цебро е разгледан във 2 – я материал и тук е пропуснат.