Препоръки на В.П. Цебро по отглеждането на пчелни семейства в условията на Северо – Запад.
1. След изцентрофугирването на меда (като правило, това е началото на август) основното семейство може да се обединява с отводка. След това се дава захарен сироп (до 30 л) за попълване на запасите.
2. Във връзка с това, че семействата са много силни, зимуването се осъществява на 2 корпуса по 8 – 10 пити във всеки, или вместо втори корпус се поставя магазин. За облегчаване на преминаването на пчелите в горния корпус (или магазин) и предотвратяването на гибелта на пчели в суровата зима се използва нов тактически способ за формиране на гнездото за зимата. От гнездото се изваждат 3 пити с мед, например, 2 – та, 4 – та, 6 – та. В гнездото се появяват 3 „кладенеца”. След това се поставя 2 – я корпус, в който се поставят пити с храна. При това съответстващите пити се оказват над кладенците в гнездото, а пчелите дострояват под тези пити „езици”, като ликвидират по този начин прекъсванията (празните пространства) между питите в гнездото. Ако се поставя магазин, то в него заедно с магазинните пити се поставят извадените по – рано гнездови пити, които увисват в образувалите се „кладенци”. По такъв начин, дадения способ позволява да се свърже пространството на питите за зимата и да се облекчи възможността на пчелите да се качват нагоре.
3. През пролетта магазинът (или вторият корпус) се снема, „езиците” се отрязват и питите се поставят долу на местата си.
4. През септември – октомври се снема горното затопляне, оставя се само покриващото платно, за да се спуснат пчелите долу.
5. През зимата може да се оставят и трите семейства (семейството и двете отводки), ако те са работили на пашата самостоятелно. Не трябва да се обединяват след пашата трите семейства в едно, тъй като пчелите са много, а мястото в кошера и храната за тях е малко. В този случай една отводка се присъединява към семейството, а две втори отводки от две семейства да се обединяват.
6. Особености на формирането на една отводка:
- пролет, семейството е в 2 корпуса; - отглеждане на майки; - 9 дни след пренасянето на личинките формираме отводка (като първа); - след 3 дни я подсилваме (като втора); - след 9 дни даваме не 2 пити, а една контролна.
7. Формиране на отводка със старата майка:
- пролетно развитие до 2 корпуса по 10 пити; - отглеждане на майки до 14 – дневни маточници; снема се горния корпус; - всички 10 пити от гнездото с майката и пчелите се пренасят в новия кошер; - питите от 2 – я корпус се спускат долу и се дава маточник.
8. Метод на Сименс:
- пролетно развитие до 12 – 14 пити, (края на май), до достигането на семейството в роево състояние. Затваря се входният отвор, поставя се към него лист от фазер. Вземат се от гнездото и се поставят в работно сандъче всички пити с пило и храна. Всички пчели при това да се стръскват на листа от фазера. Гнездото се формира по нов начин: пита с храна, пита с младо пило, празна пита, рамка с восъчен лист, празна пита, рамка с восъчен лист … пита с храна. Гнездото се покрива с разделителна решетка, поставя се 2 – ри корпус, в който се поставят пити със запечатано пило. Преградна дъска. Да се покрият с допълнително покриващо платно останалите открити 4 пити от гнездото. Входният отвор да се държи затворен 3 – 4 часа, пчелите ще поседят пред него, след това да се отвори входа и пчелите ще влезат в него като рой. Подобна операция се налага да се повтаря с интервал от 12 дни 2 – 3 пъти, особено, ако пашата е късна.