Три приети маточни рамки с личинки
на възраст 2 дни се предават в основните семейства във вторите корпуси за отглеждане. Семействата трябва да бъдат силни и здрави. Вторите корпуси трябва да бъдат отделени от старите майки с разделителни решетки. Маточните рамки се разполагат между пилото. Една маточна рамка остава в племенното семейство.
4 дни след придаването на маточните рамки в основните семейства се провежда подсилване на племенните семейства с открито пило. По 2 пити на племенно семейство. След това се поставят 2 – те корпуси на отводките с племенните майки и се връщат маточните рамки със запечатаните маточници. Те така също се поставят във втория корпус между откритото пило. На това собствено и завършва подготовката на маточниците. Майки от такива маточници се получават качествени, през разделителната решетка не преминават. Майките никога не ги бележим. В това няма необходимост, тъй като при нащата технология ние не осъществяваме търсене на майките. Специално бащини семейства не подгатвяме, тъй като работим само на чистокръвни пчели от карпатска порода. От пчелите със средноруска порода сме се отказали заради агресивността им. В тази година започваме експеримент свързан с аклиматизацията на италианската порода пчели. Племенен материал вземаме от Финландия.
Моля, подробно обяснете редът за организация на отводките!
Повтарям се. Отглеждането на майките ние започваме 13 дни до формирането на първата отводка. В семейството – отглеждач зреят маточници. Те вече са на 11 дни. Пристъпваме към формирането на първите отводки.
Първата отводка се подготвя по следния начин: От втория корпус на основното семейство вземаме 2 пити с храна и 2 пити с пило с пчелите.
Забележка. Семейството през това време се намира в два корпуса на 24 пити. Майката се намира в първия корпус отделена с разделителна решетка.
Освен това, стръскваме всички пчели от втория корпус на основното семейство в корпуса за отводката. Корпусът се поставя на дъно близо до основния кошер, с неголямо изместване назад. Отгоре корпусът се затваря с капак. За да се задържат част от старите пчели в отводката, временно в отводката поставяме пита с открито пило (за 3 дни). Тази пита може да се отбележи с габърче. На тази пита пчелите ще започнат да изграждат маточници, които ще бъде необходимо да се ликвидират преди тази пита да се върне обратно в основното семейство. Тази пита се изземва при формирането на втората отводка.
Втората отводка се подготвя 3 дни след първата. Втората отводка се прави аналогично на първата. В подготвеният корпус поставяме 4 пити: 2 пити със запечатано пило и 2 пити с храна. Тук стръскваме всички пчели от втория корпус. Корпусът се поставя на дъно до основното семейство с леко изместване назад и затварящ се капак.
В същия ден на двете отводки даваме 14 дневни маточници. Маточниците ние поставяме между питите със запечатано пило и ги закрепваме при помощта на леко притискане към питата.
И така , на 20 май иззимувалото семейство е разбито на три самостоятелни семейства, всяка от които се намира в развитие. Основната, на 24 пити със стара майка, отводките N1 и N2 по на 4 пити с 14 дневни маточници.
В същия ден организираме 3 – рамков нуклеус. Количеството на нуклеусите съставлява до 1/3 от основните семейства. Целта – да се създаде резерв за майки, които могат да загинат при облитането.
В същия ден остатъкът от маточници заключваме в клетки на Титов и оставяме във втория корпус на племеното семейство за доузряване. Количеството на тези майки и тяхното използване се определя от пчеларя според необходимостта, която има.
Работата на пчелина за племенните и редовите семейства се различава само по това, че в редовите семейства старите майки не се търсят.
Всичко на пчелина от 30 – 40 иззимували семейства е достатъчно да имат 2 – 3 племенни.
Всички работи ги извършваме с отчитането на изместването във времето, относно отделните точки (пчелини), съгласно календарния план по който работим.
Няколко думи за експериментите, които провеждате и в отдела по пчеларство на НИИ?
В момента на организацията на отводките, старата майка, като правило, снася яйца във втория корпус. Обикновено ние никога не я търсим. При провеждането на опита постъпихме по следния начин. Преди формирането на отводката всички пчели от втория корпус заедно с майката ние стръскваме в първия корпус. След това питите от долния корпус заедно с пчелите и майката ги преместваме в друг кошер. Освободилото се място ние го запълваме с рамки с восъчни листове. Във втория корпус поставяме зрял маточник (налитане на маточник). Отделената майка се оказва с неголямо количество млади пчели. Около седмица снасянето на яйца рязко се понижава. Оказва влияние стреса, отсъстват стари пчели. После от това семейство постоянно вземаме зряло пило (пчелите ги стръскваме) за усилването на семейството с младата майка. То ест използваме семейство -помощник. Създаденото по този начин семейство медовик се оказва не толкова работоспособно, колкото се очакваше. Пчели има достатъчно много, а резултатът от тяхната работа е по – малко значим, отколкото от резултатите, получени при отделна работа на две семейства без да са обединени. В литературата за семействата – медовици се твърди обратното. Семействата, които се развивха независимо, дадоха мед като сума повече отколкото при схемата: семейство медовик плюс семейство помощник!
Търсенето продължава. Започнахме да формираме отводки с маточник. Но отново започна рояване. Тогава ние стигнахме до извода, че трябва да се формират по две отводки от семейство. Да се взима част от пилото и непрекъснато да се отслабва основното семейство. През целият юни, когато в природата има само поддържаща паша, е необходимо да се увеличава силата на семействата – отводки.
През този сезон ние планираме малко да променим технологията, и да влизаме в главната паша от всяко иззимувало семейство с три семейства!