Хайде да се опитаме да намерим прагматично решение на проблема. Очевидно " само пушката ги оправя" не е решение при стотици птици. Ако някой твърди, че с въздушна или малокалибрена пушка сваля с всеки изстрел по един бързолетящ пчелояд, позволете му да не му повярвам. Ако някой разполага с взвод за противовъздушна отбрана на пчелина и той действа целодневно, това е друг въпрос.
Имаме реално два сценария - прелитащи ята, които попътно ползват пчелините като безплатно крайпътно заведение и трайно установили се около пчелина птици - нещо като цигански катун около града.
Какви са възможните решения?
Ако имаме първия случай, то решението е само плашене и разпъждане на прелитащите птици в близост до пчелина. Тук на помощ идват всякакви плашила, звукови и светлинни устройства и имитатори на звуците на грабливи птици.
Ако имаме втория случай, решение трябва да се търси в посока трайно прогонване или ликвидиране на заселилата се до пчелина колония. Тук ще помогнат - подборен отстрел, откриване на гнездата и унищожаването им, капани около пчелина, които да залавят и унищожават досадните нашественици.
Струва си да се мисли и действа в тези две посоки. Трябва да се търсят евтини и автоматично работещи решения. Това, което предлагам горе е някакво решение, което трябва да се тества и евентуално усъвършенства. Има и едно просто и евтино решение за капани, които всеки пчелар може сам да направи с минимални разходи. Не зная защо до сега никой не се е сетил за него, може би поради твърде цивилизованата и "компютъризирана" сегашна младеж. Понеже през шейсетте години, когато аз бях дете нямаше компютри, таблети, плейстейшъни и телевизия, нашите "занимания" през летните месеци бяха на вън - на улицата и сред природата. Това ни научи на много умения. А и си бяхме доста дива но добре организирана и задружна улична банда, която правеше доста поразии.
Знаете ли как най-лесно се лови кокошка или друга птица, за да бъде после опечена "на хайдушки огън"? Ами на въдица! Вземаш подходяща кукичка, по-здрава корда и достатъчно дълъг и здрав прът. На кукичката закачаш за стръв царевично зърно, разполагаш се на подходящо място, където има свободно разхождащи се кокошки и чакаш с хвърлената на 2-3м въдица. Винаги ще се намери някоя глупава кокошка да клъвне апетитното зрънце царевица и кукичката да се забие в гърлото и. Не успява даже и да се разкряка и вече е с една глава по-малко.
Защо не опитате този метод - на хоризонтално разположен здрав прът накачени няколко кукички от най-малките на здрава корда и за стръв по една пчела от подмора. Всички птици имат обща особеност - те гълтат храната си веднага и цяла. Пчелояда, глътнал пчелата с кукичката ще я усети, но когато е вече късно, а опита да се откачи ще го остави там да виси за страх на останалите. Вечерта улова може да бъде събран и заредена нова стръв.
Мисля си, че този метод ще подейства.