Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 8 от 28 ПърваПърва ... 67891018 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 71 до 80 от общо 277

Тема: Любопитно

  1. #71
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    а да ловя балъци с които после да си разменяме любезности.
    Е , това признание ми стига! "Живей , бе живей..." Както казваше един герой от вицовете.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  2. #72
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата

  3. #73
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Никой нищо не каза за снимките. Плодове и цветове, и то много цветове. Това са снимки от днес.

  4. #74
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    Това не е феномен. Случва се почти всяка година с кестен, акация и др., но по-интересното е че цветовете пускат нектар само първия път когато разцъфнат.

  5. #75
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    То има и песен за софийските кестени, които прецъфтяват и пак цъфтят!
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  6. #76
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Никой нищо не каза за снимките. Плодове и цветове, и то много цветове. Това са снимки от днес.
    Е какво да кажем, слагай магазините.

  7. #77
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Е какво да кажем, слагай магазините.
    Аз вече вадих - ти да ги слагам.

  8. #78
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    При мен започва "пролетно развитие" цъфнаха джанките...........И облак,като отрязан със нож.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри Изображение1696.jpg‎   Изображение1697.jpg‎   Изображение1700.jpg‎  

  9. #79
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

  10. #80
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,603
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ ЗА МЕДОНОСНАТА ПЧЕЛА
    Превод: СВЕТЛА КРАЛЕВА
    1. Медоносната пчела обитава планетата ни от милиони години.
    2. Медоносната пчела, известна в науката като Apis Mellifera, е изключително важна за опрашването на растенията – до 80% е тяхно дело.
    3. Това е единственото насекомо, произвеждащо храна, консумирана и от човека.
    4. Медът е единствената храна, която включва всички вещества, необходими за поддържане на живота ни в зряла възраст – включително ензими, витамини, минерали и вода. Това е и единствената храна, която съдържа pinocembrin – антиоксидант, свързан с подобряване функционирането на мозъка.
    5. Пчелите имат шест крака, две сложни очи (по едно от всяка страна на главата), изградени от хиляди малки лещи, три прости очи на върха на главата, два чифта крила, торбички за цветен прашец на задните крачета и коремче с восъчни жлези.
    6. Пчелите имат 170 рецептора за мирис, докато плодовите мушици имат само 62, а комарите 79.Техните изключителни обонятелни способности им помагат да се разпознават една друга, да имат социална комуникация в рамките на кошера, както и да разграничават ароматите в търсене на храна. Тяхното обоняние е толкова прецизно, че могат да разграничат един от друг стотици флорални видове и да определят от няколко метра разстояние дали едно цвете има полен или нектар.
    7. Крилата на медоносната пчела пърхат невероятно бързо – с около 200 удара в секунда, и това създава нейното добре познато, специфично бръмчене.
    8. Тя може да прелити почти 10 километра без отдих със скорост 24 километра в час. При полет без товар, пчелата развива скорост до 65 км/ч, т.е. за 1 минута може да прелети над 1 км.
    9. Пчелата работничка произвежда около половин чаена лъжичка мед в живота си.
    10. За да произведе 1 кг мед, един кошер трябва да посети над 5 милиона цветчета.
    11. На една пчела са нужни само 30 мл мед за храна, докато завърши един цял околосветски полет.
    12. Медоносната пчела посещава между 50 до 100 цветчета преди да занесе прашеца в кошера.
    13. Мозъкът на пчелата е с овална форма и е с размера на сусамено семе – при все това пчелата има забележителна способност за учене и запомняне на неща, като е в състояние да прави и сложни изчисления на изминаваното разстояние и ефикасността при търсенето на храна.
    14. Пчелната колония се състои от 20 до 80 хиляди пчели с една Царица. Всички пчели-работнички са женски и живеят около 6 седмици (месец и половина).
    15. Пчелата Царица може да живее
    16. до 5 години и е единствената пчела, която снася яйца. Най-голяма е заетостта й през летните месеци, когато кошерът е в пиковата си активност, и снася до 2500 яйца на ден.
    17. Мъжките пчели, познати като търтеи, са по- едри от женските пчели-работнички. Те нямат жило и не се трудят. Всичко, което правят, е да се чифтосват с Царицата.
    18. Всяка пчелна колония има свой уникален мирис за идентификация на членовете.
    19. Само пчелите-работнички жилят, и го правят единствено, ако се почувстват застрашени. И умират, след като ужилят. Царицата също има жило, но тя не напуска кошера, за да го защитава.
    20. Установено е, че са нужни 1100 ужилвания, за да се стигне до фатален край за ужиления.
    21. Пчелите комуникират една с друга чрез танци. Чрез танца пчелата указва на другите къде точно се намира “пасището”, което е намерила.
    22. През зимата медоносните пчели се хранят с меда, който са събрали през по-топлите месеци. Събират се една до друга и така се топлят в студения зимен период.


    ОЩЕ любопитни данни
    Пчелата може да носи в медената си гушка, с големина колкото главичката на топлийка, до 60 млг нектар, който постепенно се превръща в мед. Към събрания нектар тя добавя присъщите за пчелите вещества като ензими (инвертаза, глюкозооксидаза…), пролин и др., в резултат на което още по време на обратния полет до кошера започва превръщането му в мед – процес, завършващ в пчелните килийки, за който впоследствие са отговорни и кошерните пчели, които обогатяват нектара с още вещества вентилират го и намаляват водното му съдържание до превръщането му в същинския мед.
    Малко известен факт за пчелите е, че те имат способността да използват по-пълноценно кислорода от въздуха в сравнение с човека. Те могат да преживяват продължително време в нискокислородна среда – дори с до 4% съдържание, като нормално кислородът във въздуха е около 21%. Установено е също, че без забележими увреждания могат да преживяват и когато въглеродният двуокис достигне до-ри 9% във въздуха, като нормалное едва 0,03%.
    Пчелите различават само някои цветове. Те например не различават червения цвят. За сметка на това много добре разпознават синия, синьо-зеления, жълтия, белия и лилавия. Това е и причината кошерите да се оцветяват основно с тези цветове. Имат също и ултравиолетово виждане. Автор: Доц. д-р Динко Динков

    При претегляне на запълнените с екскременти дебели черва на млади пчели било установено, че те са с еднакво тегло. Това дало основание да се смята, че младите пчели отделят екскрементите си в кошера. Но тъй като върху поставените в кошера листове хартия не били забелязани екскременти, се предположило, че пчелите ги изяждат. На практика обаче това становище не е потвърдено, тъй като не са наблюдавани случаи на отделяне на екскременти в кошерите. По-вероятно е допускането, че младите пчели изхвърлят екскрементите си при своите първи излитания от кошера. Това предположение се основава на факта, че дори през зимата – периодът на покой, в пчелните кошери няма екскременти.

    ДОМЪТ НА ПЧЕЛИТЕ
    е не по-малко удивителен от обитателите си. Малките и съвършено еднакви шестоъгълни кутийки са дом, склад, фабрика, кухня, родилно и детска градина. Експерименти показват, че специалната им форма никак не е случайна. Изграждането именно на шестоъгълник се оказва най-икономично за осигуряване на единица складова площ, защото за градежа се изразходва възможно най-малко енергия и восък, в сравнение с която и да е друга “естествена” форма. Една пчела трябва да изяде половин килограм мед, за да произведе 30 гр. восък, т.е. формата на кутийката трябва да е такава, че да побере колкото се може повече мед, при възможно най- малък разход на восък. Освен това при наблюдение на прозрачен кошер е установено, че ъглите, напречните сечения и изобщо всички математически величини на всяка кутийка са абсолютно еднакви.

    ТАНЦЪТ НА ПЧЕЛИТЕ, чрез който те си предават информация, е друг изумителен факт.
    Немският зоолог, проф. Карл фон Фриш, носител на Нобелова награда за физиология и медицина (от 1973 г.) се занимава с общуването между пчелите и стига до изводи, които определено впечатляват. Той поставя маркер на пчела, която се завръща от паша и наблюдава поведението й сред останалите в специален прозрачен кошер. С характерен танц на кръгове и осморки тя дава изключителноизчерпателни сведения за вида, разстоянието и посоката на пашата. Кръговият танц означава наличие на паша до 100 м отстояние, осморките – над 100 м до 6 км. Колкото по-бавен е танцът, толкова по-далеч е пашата. А каква е посоката на цветното пасище пчелата показва с ъгъла на движението си спрямо слънцето, докато танцува. Ако правата линия от танца сочи горната част на кошера, то източникът на храна е точно по посока на слънцето. Ако цветята са разположени в противоположната посока, то линията на танца сочи долната част на кошера. Ако пчелата танцува надясно това означава, че източникът на цветята е точно 90 градуса надясно. Но това не е всичко.
    Пчелите обясняват посоката според разположението на слънцето, а то постоянно се движи. На всеки 4 минути слънцето променя своето място с по 1 градус на запад, което би ни накарало да си помислим, че пчелите биха допуснали грешка. Наблюденията обаче сочат, че те вземат под внимание движението на слънцето. Докато пчелите-разузнавачки танцуват, ъгълът, който те описват, на всеки 4 минути се премества с 1 градус на запад! Благодарение на това изумително изчисление пчелите никога не загубват пътя си. Пчелите-разузнавачки не само дават информация за посоката на цветята, но и за разстоянието до тях. Продължителността на танца и броя на вибрациите позволяват на останалите пчели да узнаят точното разстояние.

 

 
Страница 8 от 28 ПърваПърва ... 67891018 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •