Здравейте. Да ви споделя как вървят нещата, до тука единия кошер е с 6 пити пило от рамка до рамка и две мед и вчера прибавих една празна. Другият е 5 пити пило отново отгоре до доло обаче само една пита мед и му прибавих една празна. Не съм хранил с нощо през март само мед отпечатвах по 2 на кошер. Питите са покрити с пчели изцяло налага се да духна че да видя с какво е.
От 25 март започнал профилактично третиране и подбудително подхранване с КАС-81:
- https://plus.google.com/106338265996...ts/HdMvmdm1Ane
- http://www.libussr.ru/doc_ussr/usr_12448.htm
Всички компоненти от градска билкова аптека. По силни семейства с повече отворено пило - вече качали во втория корпус. Активно разпечатват и пренасят во втория корпус медени запаси . Това се вижда по восъчни остатъци и конденз (топла поилка чака по топло времето) на ламарина затваряща дъно. Изядоха горе-долу 30% от дадени 4 литра/семейство. Други само започнали. Дояждат питки от прашец. Много голяма горчилка - ако оближеш пръст...не става без изплакване на устата. Кой иска да пробва КАС-81 трябва да спре подхранване не по късно за един месец до паша, да не стане мед само за "много здравословна ракия" :-) Успех.
![]()
![]()
![]()
![]()
Един колега попитал:
Публикувам отговор/мнение тука (тоѝ да ми прости) възможно някои и други колеги намерят в тази информация нещо полезно за себе си....чрез качване на 5 плодникови рамки в 2 магазина и редуване с восъчни основи и отделянето на плодника с ХР да те питам:
-при условие че имам непосредствено до пчелина 1000 декара рапица,която ще цъфне по мои сметки между 15-20 април и акация ,която ще цъфне около 05-10. май как да процедирам? Кога да стесня плодника?
Ако акация ,която ще цъфне около 10 май, по моя график изолирам майка на ПОСЛЕДНИ медени 3 ДБ пити (от двете страни преградни табли) не по късно от 21-22 април - трабва до края на паша всичко пило излюпи, освободи пити за мед и да има минимум отворено пило. Ако основна паша рапица - изолираѝ сега. При тоя начин (за паша НЕ ПОВЕЧЕ от 15 дена), сигурно акация провалиш - нямаш "нови попълнения". После трябва, горе-долу, месец и половина (със различни стимулирания) да "пораснеш" за минимални 3-5 кила пчели за следваща паша. При мен основна паша акация, после - слънчоглед. Ако би цъфнала рапица (лично аз!) използвал тази паша за градеж на основи.
Това е схема на моя работа за следващи 3 седмици. Всичко правим според силата на семейството и минималния дневен пренос от нектар 300 гр (ако няма - подхранваме, ако слаби - обединяваме ). В момента 50% от семействата готови за "първа точка - 8 април". Успех!
![]()
Не си обяснил зеления и бежовия цвят какво означават? Предполагам но все пак е добре ти да го кажеш.
Подхода ти е много добър и покрива всички изисквания при рапицова паша, с уточнение ако времето е хубаво. Ако времето е студ и дъжд ще се наложат промени.
Струва ми се малко рано на 22.04 да ограничаваш майката на три пити при очакван цъфтеж на акация 10.05. Защо не им дадеш още една седмица?
Основния недостатък е, че се налага много работа на ниво рамка.
Жълти и кафяви - ДБ пити в кошера (празни, с пило и мед)
Светло зелени - изградени ДБ пити (имам запасни по 3 бр /кошер)
Тъмно зелени - не изградени ДБ. Давам по една рамка на кошер (основа 92 гр. "тежка").
Сини - бургаски пластмасови магазини.
Кога свалим магазини ( ~ 22 май) - оставям в долния корпус само една рамка пред прелка (с майка, пило и пчели по нея) и допълняваме до пълен плодник с НЕ изградени восъчни ДБ основи(в моя случай 6 пити) Останали две сигурно ще бъдат медени - зад преградна. Всички други пчели стръскам пред входа, или направо в долния корпус и от горе слагам кофа с сироп. Така използваме силата на роева енергия за градеж на ДБ пити. След стръскване (задължително!) пчели усещат себе си като рояк кой пристигнал на ново място.
Ако предварителни работи направени по максимум - само времето и медена продуктивност региона (хектар/брой семейства) имат решаващо значение за резултат. При мен има само 3 акациеви горички в радиус на 500-600 метра - затова искам да ангажирам ВСИЧКИ излюпени пчели само със сбор и преработка на нектар. Освен това, подобен начин на работа мои колеги земляци използват в региони със слаби паши и непредсказуемо (континентално) времето. За цел да мобилизират цялото пчелно семейство на всеки слънчев ден на паша и увеличат територия за летеж. Със практика проверено - пч. семейство не ангажирано със отглеждане на пило и строеж на восъчни основи, имаше в кошера доста млади пчели - РЕДОВНО летят по далече, до ~ 2 км (а не 700-800 метра къде събират 90% от паша)Ако времето е студ и дъжд ще се наложат промени. Струва ми се малко рано на 22.04 да ограничаваш майката на три пити при очакван цъфтеж на акация 10.05. Защо не им дадеш още една седмица?
Съгласен - става за малък брой кошери и помощна техника (пч.количка)Основния недостатък е, че се налага много работа на ниво рамка.
Имам едно питане не е точно по темата, но има връзка. Искам да направя отводки от силните семейства с придаване на маточник. Единия вариант е да извадя 3 пити с пило и пчели и да им придам маточника, а другия да извадя майката с 3 пити и да придам маточника на основното семейство.
От гледна точка на добива на рапица в кой от двата варианта основното семейство ще оползотвори по-добре пашата. Ако го отслабя с 3 пити, но остане със старата майка или ако го осиротя и му придам маточник.
Рапицата започва около 12-15 април а операцията би трябвало да стане ден два преди това. Семействата като сила са на 9 рамки ДБ без магазини с по една рамка на во изградена и осеменена.
Винаги може по-добре.
Световна пчеларска практика дава следваща статистика - липсва на оплодени майки в пчелни семейства, по време на пашата, дава ~ 40% по малки добиви.
Аз също искал да направя отводки на стари майки, а нови майки предам на семействата преди акация. Да не седи стара майка един месец на 3 пити, а направи подкрепа с пило и пчели евентуално за липа. Обаче времето дава свои корекции и сега вече нямам нито ресурси, нито време за нуклеуси, семейства отглеждачи и т.н.т., ако искам да имам максимално възможен резултат от паша.
Така е, но нали казваш че ако няма градеж и гледане на пило летят по надалеч и събират повече (няма разход на нектар за пило). Маточника се излюпва на втория ден и вече имат майка, която се опложда по време на рапицата, роенето се свежда до нула.
От друга страна старата майка в отводката ще бездейства поне 20 дена на 3 рамки докато ако е в основното семейство за това време ще бълва пило.
Май трябва да направя и от двата варианта и да сравнявам резултата.
Винаги може по-добре.
В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))