Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
А сега според мене вече настана време да вдигнем нивото на темата от ПЪРВО ниво на ВТОРО. Тоест малко ще усложним опростената селекция, като добавим още няколко сравнително лесни за изпълнение правила. Преди това обаче ще трябва да напишем още малко теория и най-вече какви са последствията от тази теория.

Вече всички вероятно сте разбрали каква е ролята на ДОМИНАНТНИТЕ и РЕЦЕСИВНИТЕ гени. Има 4 възможни комбинации в организама на пчелата - два доминантни гена (АА), един доминантен и един рецесивен (Аа или аА) и два рецесивни гена (аа). В първите три комбинаци за качеството отговаря доминантния ген (А), и само в четвъртата комбинация поради липса на доминантен отговарят рецесивните гени. При така направената комбинаторика може да се твърди, че в 75% от случаите за дадено качество отговаря доминантния ген и само в 25% от случаите отговарят рецесивните гени.

Та до какви последици води това странно съотношение 75% на 25%?

Преди всичко това води до ЛЕСНО ДОСТИЖИМИ КАЧЕСТВА (ако се определят от доминантни гени) и до ТРУДНО ПОСТИЖИМИ КАЧЕСТВА (ако се определят от рецесивни гени).

Например какво би станало, ако по време на селекцията си правим игрички със жълтия и сивия (черния) цвят при пчелите. Вече е известно, че жълтия цвят е доминантен, а сивия - рецесивен. Това означава, че при случайни оплождания на пчели от двата цвята, в поколението жълто ще има със 75% вероятност, а чисто черни пчели - само с 25% вероятност. Следователно ако се нуждаем от жълти пчели, ще го постигнем сравнително ЛЕСНО, но ако целта ни е да селекционираме сиви пчели, работата ни ще е МНОГО ПО-ТРУДНА.
Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
Не винаги! Както един мой познат обича да казва "всеки, Бате, си има бате". Въпрос на степенуване.
Виждал съм много случаи на свъхдоминантно черно над жълтия цвят ( жълта майка, униформено жълти търтеи, еднакво черни като сив катран пчели)
Оставете го цвета - говорете за снасянето, макар че то вече е ясно.