Сега да кажем малко и за майките. Вече знаем че те имат две вериги с гени и за всяко едно качество отговарят по два гена, които понякога са еднакви, а друг път - различни. Например гена за цвета - една и съща майка може да носи ген както за жълтия, така и за тъмния (чер или сив) цвят. Веднага възникват два въпроса:

1. Кой от двата гена ще определи цвета на самата майка?
2. Какъв цвят тя ще предаде на поколението си?

Това са две различни неща. Майката може да е един цвят, но да предаде на поколението друг цвят. Защо това е така?

Ами гените се делят на два вида - Доминантни (доминират) и Рецесивни (подчинени, съгласни са другия ген да надделее). Прието е доминантните гени да се отбелязват с главна буква (напр. А), а рецесивните с малка буква (а). И в двата случая има буквата А, което означава че това е ген, отговарящ за едно и също качество (напр. цвят), но голямото А означава напр. жълт цвят, а малкото а - черен или сив.

Какви комбинации от тези два гена може да има една майка?
Ами АА, Аа, аА, аа. Тъй като жълтия цвят (голямото А) е доминантен ген, то тогава в 3 от комбинациите (АА, аА и Аа) той ще прояви своето качество в самата майка и тя ще е жълта. Само при комбинацията (аа) майката ще е черна.

Какво обаче ще се случи с наследството на тази майка?
Ами вече разбрахме, че само единия от двата гена ще се предаде в наследство, при това напълно случайно (с вероятност 50%). Тоест в неоплоденото яйце ще има или гена (А) или гена (а).

Какви изводи можем да си направим от това ново знания?
1. Майката носи в себе си два комплекта гени, но само един от тях определя нейните лични качества.
2. Ако в дадена двойка има доминантен ген, то той ще определи съответното качество.
3. Ако и двата гена са рецесивни, то тогава и само тогава те ще имат шанса да определят това качество.
4. В наследство се предава само един от двата гена, избран по случаен начин.

И сега най-важното:
Тъй като майката има около 10 000 двойни гена и от всяка една двойка в яйцето се копира само един от тях по случаен начин, то тогава ВСЯКО ЕДНО ЯЙЦЕ Е РАЗЛИЧНО ОТ ОСТАНАЛИТЕ в генетично отношение. Или НЯМА ДВЕ ЕДНАКВИ ЯЙЦА. Следователно НЯМА ДВА ЕДНАКВИ ТЪРТЕЯ както и НЯМА ДВЕ ЕДНАКВИ ПЧЕЛИ.

Нещо повече - при това копиране в наследството (търтеи и пчели) се копират както ХУБАВИТЕ, така и ЛОШИТЕ ГЕНИ.

Следователно всяка една майка, дори и да е най-супер майката на всички майки, създава както КАЧЕСТВЕНО, така и НЕКАЧЕСТВЕНО ПОКОЛЕНИЕ в някакви предварително известни статистически пропорции за всяко едно качество, на което се знае какви са първоначалните гени.
1. Ако качеството се състои от 2 доминантни гена (АА), то тогава в поколението на 100% се предава гена А, и понеже той също е доминантен, няма никакво значение какъв ген ще добави търтея (А или а).
2. Ако качеството се състои от 1 доминантен и 1 рецесивен ген (Аа) то тогава в 50% от поколението се предава А, а в другите 50% - а. И тука вече е определящ търтея - ако неговия ген е доминантен, гена на майката няма значение. Ако е рецесивен, тогава в поколението вече ще има има 25% А и 75% а.
3. Ако качеството се състои от рецесивен ген, ситуацията пак зависи от търтея. Ако търтеевия е доминантен, налага се, ако не, то тогава в поколението ще има 100% аа.

Важното от тука е да се запомни, че една майка предава на 100% дадено качество в поколението си само ако то е определено от 2 доминантни гена. Във всички останали случай майката прави шарено поколение от напълно различни една от друга пчела по всички качества, имащи поне по 1 рецесивен ген.

ОСНОВЕН ИЗВОД:
Някакъв процент от пчелте и дъщерите на качествената майка СА НЕКАЧЕСТВЕНИ с наследени по-малко или повече НЕКАЧЕСТВЕНИ ГЕНИ по някои от признаците.

И ако при селекцията такива некачествени майки се откриват посредством тестове и се унищожават, при репродукцията това няма как да се направи и такива майки отиват при крайните клиенти.