Благодаря за бързия отговор,а някакви идеи да се премахне това разстояние,но пак да има място за хранилка?Аз не ги искам за транспорт .
Благодаря за бързия отговор,а някакви идеи да се премахне това разстояние,но пак да има място за хранилка?Аз не ги искам за транспорт .
Хранилка директно върху рамките е малко кофти. Трябва да си с було когато наливаш сироп. За транспортирането съм съгласен.
Основната идея на нуклеуса от фибран е да бъде максимално евтин. При това положение не можем да си позволим усложняване на конструкцията с допълнителни детайли.
Като цяло в този нуклеус се работи само 2 пъти - веднъж при направата на отводките, и тогава това разтояние не пречи, и веднъж при тяхната подготовка за продажба или прехвърляне в друг кошер. Тоест един единствен път се създават известни затруднения.
Напротив - хранилката върху рамките е супер ефективна, и работата с нея е много облегчена и бърза - отнема секунди. Една-две удавени пчели не са проблем.
Основното предназначение на нуклеуса е да създаде ПОДХОДЯЩ ТОПЛИНЕН РЕЖИМ на пчелната майка и на пилото по време на оплождането и първоначалното развитие на семейството. Това е с висш приоритет и капризите на пчеларя за 10-15 загубени секунди веднъж на 2 седмици тука са маловажни.
Матеев, не проверяваш ли майките дали са оплодени, как снасят ?
Матеев, изказах само лично мнение.
Миналата година ги проверявах на 3-тия и на 10-тия ден. Дотук добре, защото имах шанса да добавя друг маточник, ако нещо се беше объркало със стария.
Да, ама основния проблем възникна с разходите, когато направих тоталната калкулация на вложения труд и транспорт. Оказа се, че цената на спасените с втори/трети маточник семейства е по-малка от цената на вложения труд и транспорт за тяхното спасяване. За тази година няма да правя подобна глупост. Отводката се прави и след това забравям за нея до момента на нейното експедиране - 24-28-ия ден. А това, че 30% няма да оцелеят - ами това е приемлива цена, по-ниска от обикалянето по пчелините на 3-тия и на 10-тия ден.
Матеев, ти мислиш като бизнесмен, а аз съм дребна риба и засега все още гледам пчели за удоволствие.
Сигурно 10 пъти се сещам и забравям да споделя как се поправят дупките по нуклеусите
Че...сега докато съм се сетил...
Нужно е малко тиксо и пяна-ръчна. Препоръчвам тази пяна, разликата е ОГРОМНА -> http://www.ceresit.bg/pdf/WhiteTeq_booklet_A5.pdf
Залепя се тиксо на вътрешната страна на нуклеуса и се пръска пяна докато се запълни дупката. След 5-10 минути ще спре да лепне и ще се образува тънка кора, но ще е мека. Натиска се леко пяната навътре и се изравнява със стената на кошера.
Малко боя отгоре за естетика и готово. Ако някой го дразни, че е малко изпъкнало на дупката, изрязва се с макетен нож и се нацапва с малко лепило за дърво и после боя.
Звучи по-трудно и по-сложно отколкото е реално![]()
Всичко, което е далече от морето, е провинция.
Ърнест Хемингуей
Разбирам пчеларите да нямаха работа - тогава щях да ги пращам да проверяват. Когато обаче плана за отводки е всеки божи ден в продължение на 20 дена да се правят по 200-300 отводки на ден, а после още 20 дена да се експедират пак с такова темпо - ами че то на пчеларите няма да им остане време да спят, та камо ли да ходят да проверяват това-онова.
В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))