Ситуацията е още по-интересна.
ПчелаЯт, с който се запознах първо по телефона, а после и на живо - има два пчелина. Единия е в село в полето, а другия е в село в Родопите. Клиповете, които снимах са от пчелина в полето. Отидохме и на пчелина в Родопите, по мое желание да видя как са нещата там. Там всичките 10 кошера бяха живи. Прослушал съм ги лично един по един, но беше 8 градуса и не можахме да отворим кошер за да снимам и там.
Човекът е видял телефона ми на сайта, обясни ми, че има проблем на пчелина в полето. Помоли ме да отида с камера да снимам и да публикувам клиповете в Agro-CONSULTANT.net. Аз държа на дадената от мен мъжка дума и ще запазя в тайна личните данни на източника ми (собственика на пчелините).
Пчеларят дали е кадърен, дали е некадърен не мога да кажа, защото от една среща, няма как да разбера какъв е. Разбрах, че чете много, 25 години гледа пчели и за пръв път вижда това, което е заснето от мен в клиповете.
И така:
1. Пчеларят е човек, както казва той с 25 годишен стаж.
2. Има два пчелина- големия е на село в двора му в полето, а другия, който е с 10 кошера е в родопско село.
3. Резултатът от моята екскурзия се вижда на клиповете.
4. Защо в Родопите всичките му кошери са живи? Дали са здрави не мога да кажа.
5. Защо на полския пчелин имаше само 8 умрели кошери, от които 5 празни без пчели, като във втория клип?
Останалите кошери се облитаха, виждаха се пчели, които носеха прашец и т.н
Аз имам отговор на въпросите по-горе и съм описал това в описанието под самия клип. Наличието на болести, акар и т.н. не се е променяло. Пчеларите, преди 2000 г. и сега обичат и гледат своите кошери. Освен, че съм пчелар от 1987 г., съм и специалист по растителна защита. Работил съм в единствения Български производител на пестициди - Агрия АД. Ето нещо, което съм видял с очите си.
Резултатите от тестовете с новата група инсектициди, бяха повече от чудесни. Насекомите, които третирахме не оставаха живи. Няма резистентност, защото инсектицидите от тази група действат на нервната система - насекомите спират да се храненят, загубват ориентация и т.н. Ако препаратът не е попаднал директно на насекомите, той прониква в тях:
- при контакт с третираната повърхност;
- при гризане на листна маса или смучене на сок от третираните растения.
Мразя да пиша толкова много по форумите, но изчезнат ли опрашителите (пчели и други полезни и вредни за нас насекоми, като пеперуди, плодови червеи и т.н.), изчезват птиците и хората.
Името синдром на празния кошер е избрано не случайно. То е просто описание на крайната фаза, която се вижда в клип №2.
Спирам кратката лекция по растителна защита и Ви моля-дайте да се научим да четем и виждаме между редовете!
Имаме ли воля и сили да се борим и да защитим пчелините си или ще продължаваме да си затваряме очите и да гледаме напред според дължината на носовете си?
Шапка свалям на колегата, който ме потърси и ми предостави възможността да снимам тези клипове. Желанието му беше всички да ги видят, да разберат мъката му и не на последно място да се вземат мерки с първопричините. Можеше ли да си трае, както повечето колеги? Да можеше, но той не го направи.
Всеки, който има някакъв проблем, като този и иска да остане анонимен, може спокойно да заснеме видео или снимки, да се свърже с мен по телефона или чрез формата за контакти в Agro-CONSULTANT.net и да ги прати.