Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 10 от общо 632

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    [QUOTE=Георги 1974;85986]И аз мисля подобно на теб но да те попитам за рецептата на Скутелатор/Дони/ какво количество използва
    Цитат на колега и поправка от Скутелатор/Дони/ с червено я маркирах.
    Рецептата на scutellator
    35 гр. ОК
    900мл вода
    100гр захар.

    Концентрацията на ОК е достатъчно висока за да има ефект върху акарите, а захарния сироп е достатъчно слаб за да не привлича пчелите и по този начин да им причини стомашни проблеми. Ако разтвора съдържаше само вода и ОК , при изпарението на водата, концентрацията на ОК в кошера би се увеличила (с нея и страничните ефекти) , захарта се използва за да държи Ph-то под контрол.

    Разтвора може да се използва по всяко време на годината, дори при всеки преглед . 2-3 впръсквания на семейство с пулверизатор върху плодника са достатъчни. Използва се по преценка на пчеларя, когато се сметне за необходимо.

    Направения разтвор трябва да се използва в рамките на 1 седмица.



    scutellator 50 мл на семейство. 2-3 впръсквания не са достатъчни.
    [IMG]file:///C:\DOCUME~1\AMD\LOCALS~1\Temp\msohtmlclip1\01\clip _image002.gif[/IMG]
    Модератор
    [IMG]file:///C:\DOCUME~1\AMD\LOCALS~1\Temp\msohtmlclip1\01\clip _image003.jpg[/IMG]
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,152
    Пчеларски район
    Орестиада
    Ако трябва да направя (субективна) класация на препаратите, според вредния им ефект върху пчелите и/или семействата това са:

    1. Кумафос - предпочитам пчелите ми да загинат, отколкото да го сложа дори веднъж в кошерите си!!!!! Който иска скоро време да започне да сменя майки на всеки 6 месеца като американците, нека продължава да си го ползва.

    2. Мравчена киселина - при положение че не се внимава с нея, може да причини големи бели. С нея трябва да се третира малко по-рано през есентта за да има време семействата да се възстановят (да се смени поне едно цяло поколение) преди зимата.

    3. Тимол (изпарения) - определено не помага за отглеждането на по-голямо количество есенни/зимни пчели.

    4. Пиретроиди (флуметрин/тау-флувалинат) - всичко добре, само че там където акарите вече са придобили резистентност, може да се ползва веднъж на две години.

    5. Амитраз - под формата на Apivar - ако акарите са устойчиви към пиретроиди, много е вероятно да има понижена или никаква ефективност.

    6. Оксална киселина ( но само при положение че не се поглъща от пчелите!!!) Безопасните форми на третирате с Ок за пчелите, крият рискове з

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    Нещо не се получи,обърках нещо при публикуването.Рецептата с която третирах на Скутелатор/Дони/ е същата като тази която ми я пишеш.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,603
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    А количеството на пчелно семейство.

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    А количеството на пчелно семейство.
    Третирах септември месец.Нормални семейства 10 рамкови ЛР.кошери ,на 2 корпуса,

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,603
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от M.Milkov Виж публикацията
    Третирах септември месец.Нормални семейства 10 рамкови ЛР.кошери ,на 2 корпуса,
    Мерси за отговора. Трябва да побързаме много е топло има пило и гадовете ще отидат там. А в пилото няма как да ги изтребим. Между другото пчелите и един апетит са отворили ще ме глътнат целия.Казвах на колегите в района още декември да подхранваме а те :
    -Е оти бе
    -Оти изедоха меда отговарям. А те
    -Абе това да не са али да го изедат рано е
    Ама сега месат питки,слагат мед и реват
    -Се е било ама такова чудо не е .Едно време по това време сняг а сега....А аз
    -Едно време и слънцето по друго грееше ама свърши това време.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Мерси за отговора. Трябва да побързаме много е топло има пило и гадовете ще отидат там. А в пилото няма как да ги изтребим. Между другото пчелите и един апетит са отворили ще ме глътнат целия.Казвах на колегите в района още декември да подхранваме а те :
    -Е оти бе
    -Оти изедоха меда отговарям. А те
    -Абе това да не са али да го изедат рано е
    Ама сега месат питки,слагат мед и реват
    -Се е било ама такова чудо не е .Едно време по това време сняг а сега....А аз
    -Едно време и слънцето по друго грееше ама свърши това време.
    Ама сега месат питки,слагат мед и реват..... но те ще ядат мед.

    Казвах на колегите в района още декември да подхранваме..... а ти ще гониш рояци още април.

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.01.2013
    Мнения
    286
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    ...а ти ще гониш рояци още април.
    Като слушам как е тръгнало навсякъде, май и ти няма да се отървеш Абе подготвяйте си празните кутийки

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,603
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Ама сега месат питки,слагат мед и реват..... но те ще ядат мед.

    Казвах на колегите в района още декември да подхранваме..... а ти ще гониш рояци още април.
    Къде се беше изгубил. А аз така и така гоня рояци Аз съм съботно неделен пчелар
    Съседът на съботно - неделния пчелар си споделя впечатленията:
    - На твоя пчелин на това дърво почти всеки ден един и същи рой се хваща в клоните на дървото. После отлита. След това отново се връща. И така през цялото време докато те няма…

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    С мравчената киселина трябва да се работи с изпарител задължително, с тези гъбички и плаки си е риск. Ето ви линк за качествени изпарители http://bee.nassenheider.com/artikels/view/1/0/0/0/0/149

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •