Цитат Първоначално публикувано от ivootur Виж публикацията
Водата приема топлина от слънцето и отчасти от въздуха когато е по-топъл от нея.Така че ще се загрява само до такава дълбочина до която достига слънчевата светлина (радиация).Под тази граница,водата има постоянна температура,мисля че беше около 4 градуса.Радиационата енергия която получава нашата географска ширина е от порядъка на 170 вата на квадратен метър при мрачно време до пика от 900 вата по пладне......
Мощноста на слънчевата радиация е 1366 W/кв.м. непосредствено над въздушната обвивка на земята, и това се нарича СОЛАРНА КОНСТАНТА. На земната повърхност падат само 1000 W/kw.m., и то само ако лъчите са перпендикулярни на нея. Когато те падат под ъгъл, те преминават през по-дебел въздушен слой, и това намалява тяхната мощност. В енергийно отношение всеки един квадратен метър земна повърхност по нашите ширини (региона на България) получава средно 6 kWh топлинна енергия в ярък слънчев летен ден, а зимно време е средно 1 kWh на ден.

Тази натрупана енергия в повърхностния еднометров слой от почвата е плод на поне двуседмично затопляне. Горе-долу толкова ще е необходимо и тази енергия да бъде отнета, ако нещата се завъртят към големи студове или към целодневна облачна покривка, възпрепятстваща достъпа на слънчевите лъчи до земната повърхност.