Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 22 от 81 ПърваПърва ... 1220212223243272 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 211 до 220 от общо 807
  1. #211
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от valyo
    Алексей, нали ти казах. Много известен пловдивски пчелар, с мнооого кошери и често какнен за лекции от различни пчеларски организации, акцентиращ в/у събирането на прашец, разботи с вносни австрийски карники.
    И взима по 20кила мед-това са негови думи.Знам че събирането на прашец влияе отрицателно на медосбора тоест медодобива е много по нисък когато се събира прашец и се произвеждат отводки.Сигурен съм че по този начин се печели повече и по лесно.Естественно че по скъпа щее отводката с карника.Но да предположим че примерно родопика е добре и широко рекламирана и няколко чуждестранни личности(платени) я посочат като пчелата на бъдещето.Какво би се получило.......
    Освен това си мисля че събирането на прашец щее по рентабилно с италианка.
    Относно ройливоста няма как без системната намеса на пчеларя да се предотврати роене.

  2. #212
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Аз искам само да вметна нещо, понеже се спомена соц. режима.

    Не мога да твърдя със сигурност, нека кажат по-възрастни колеги, но по соца нещата конкретно около майкопроизводството не са били така отървани, като сега.
    Предполагам, че Скутелатор няма да се съгласи съвсем, но до колкото съм чувал, все пак се е правила прилична селекция - може да не е било нещо значително и забележително, но е било в пъти по-добре от сега.
    Склонен съм да повярвам поради един простичък факт. Покрай бащата и дядо ми, последните години все повече слушам как стари пчелари се оплакват от подчертано силна ройливост в семействата им. Твърдят, че до преди 15-тина година не е било такова чудо, като сега - пак се е случвало да роят кошери, но един от десет, а сега е ..... сега сами виждате как е. Лично за мен една от основните причини е именно разпасаното ни майкопроизводство. При соца пчеларите не е като да не са си купували майки + че са били раздавани безплатно определен процент майки за всяко пчеларско дружество т.е. пчеларите не са били оставени, както каза колегата горе сами на себе си, имало е все пак някаква подръжка.

    След преврата майкопроизводството ни ....... заприличва все повече на манджа с грозде и кисело зеле. Тези майки, които се продават - ето колегата сам казва и това далеч не го чувам за първи път, а именно, че собствените му метизирани и роеви майки са значително по-добри от купешките. Тези нашите специалисти майкопроизводителите ...... те ни докараха до това дередже. Майките им са крайно некачествени, отгледани по-зле от новак в занаята, с болести, без абсолютно никаква селекция, и съответно с подчертано роеви ген.

    Помислете само върху едно - колко се занимават из чужбина с противороеви механични методи? Колкото и да е невероятно, наистина селектираната пчела е поне наполовина с по-ниска роева склонност, спрямо нашите пчели(говоря за селекция - не съм в час по расите и породите), допълнително другите бонуси. В момента ние разчитаме изцяло на механични методи - чрез подходяща селекция работата ни относно роенето ще спадне доста, а както сам каза Скутелатор, като се научим да караме мАтор, механичните методи ще станат в най-тежък случай превантивни, а не задължителни и да треперим, ще избегат ли нема ли да избегат.

    Но всичко това без личен опит, без собствени експерименти няма да стане - колкото по-рано започнем да гледаме на нещата по този начин, толкова по-добре за пчеларския занаят в България, като цяло. Няма смисъл да отлагаме - вижда се, че пчелите ни се роят главоломно, тука се иска промяна в основата, не просто усъвършенстване на сегашните мерки.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  3. #213
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от kando
    Помислете само върху едно - колко се занимават из чужбина с противороеви механични методи
    Приятелю kando да броим ли манипулациите по развитието (ротиране на корпуси,увеличаване на обема,градеж)на семейството за противороеви,а отнемането на пчели и пило към кои мерки да ги причислим.
    Това което се опитвам да кажа е(по скоро да попитам)не преувеличават ли се твърде много качествата на австийската пчела.Не отричам качествата на карниката,още повече че нея познавам,но трябва да се отчетът и природните условията при които работи.

  4. #214
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Пак казвам - мен по-слабо ме интересуват расите, били те карника, италянка, бъкфаст и т.н. Със сигурност има все нещо преувеличено в рекламата им - за всичко е така.
    Но селектирана пчела, с определени цели, ген и качества - ето това е моя интерес. Лошото е - вече се убедих в това, че нашите пчели са свръх метизирани, просто каквато и селекция да правиш, резултатите няма да са кой знае колко впечатляващи (макар безспорно по-добри от просто хващане на рояци)

    п.п. естествено може па аз да съм калпазанина и да не умея да си селектирам хубави майки или пък да очаквам прекалено много - но питам се тогава, защо същите, като моите и вашите оплаквания имат и пчелари с доста опит. Вярно приемам, че старите пчелари, със старите си методи, със старите си разбирания и т.н. не можем да ги смятаме за капацитет и мерило, но пак питам - как аджеба едно време същите тези пчелари са нямали такива проблеми с роенето, а сега е маманси джейс. Значи тука има нещо гнило - което не е във връзка със системата кошери, не е във връзка с методите и технологията на пчеларстване, не е във връзка с пашите .... какво тогава, ако не самия ген на пчелите ни?
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  5. #215
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Пчелари с 200-300 и повече семейства, които искат да поддържат чиста раса пчели и да работят на високо ниво, изхода е в изкуственото осеменяване.

    Това е съвършенна истина. Все пак понеже интрументалното осеменяване е доста скъпо (дори и когато си ги осеменяваш сам) е много неефективно да имаш във всеки производствен кошер инструментално осеменена такава. Оплодния пункт е също толкова необходим - поне за оплождане на майки за медодобив. Тук не става въпрос за 100% изолирано оплождане. За да можеш да се възползваш максимално от качествата на една пчела ти са нужни поне 50% от поколението на една майка да е от желаните търтеи(т.е. не е нужно абсолютно всеки тръртей да е "нехаплив" и "неройлив" за да остане семейството такова). Става въпрос за майки за мед, не за разплод (или поне не в общия случай), и освен това при нужда винаги може да ги ползваш за бащини.

    След като в последните 10-ина години стана ясно че майките съвсем не ходят на 7 км където се оплождат, а първо се оглеждат за търтеи в радиус от 1км от кошера, не е нужно кой знае каква пространствена изолация за да се постигнат над 50% контролирано оплождане. Аз имам 2 км по въздух и пак успявам да постигна нещо от порядъка на 70-80%.


    Какво е процентното съотношение между механични и генетични методи за овладяване на роенето.

    В развитите страни собственото производството на майки, или по-добре да кажа собствена развъдна програма, е основното перо при производството на мед (или по-скоро при бъкфастските пчелари, тея с карниката са друга мая) .
    До колко това е ефективно - по времето на брат Адам ако пчелите (т.е. бъкфаст) били оставени на самотек, това в 99% от случаите не довеждало до роене (по мнението на тогавашни професионални пчелари работещи с бъкфаст). В момента селекцията на бъкфастската пчела не е толкова централизирана, което прави невъзможно даването на единна оценка за всички бъкфастски пчели.

    [quote="kando"]
    Помислете само върху едно - колко се занимават из чужбина с противороеви механични методи?

    Приятелю kando да броим ли манипулациите по развитието (ротиране на корпуси,увеличаване на обема,градеж)на семейството за противороеви,а отнемането на пчели и пило към кои мерки да ги причислим.
    Това което се опитвам да кажа е(по скоро да попитам)не преувеличават ли се твърде много качествата на австийската пчела.


    Никъде не съм срещнал да се твърди че карниката е неройлива, точно обратното. То и точно затова така се работи с нея - трудоемко. Най-голямата разлика между техните и нашите пчели е че техните не жилят толкова. Иначе работата по обем си е същата. Почитателите на карника са особен вид пчелари, и сектантите не могат да постигнат такава преданост към сектата. А както един мой познат казва "хем искаме децата ни да слушат, хем на нас да приличат". - Хем да е в пълния смисъл на думата "карника", хем да е неройлива. Маймуната и след 1 млрд години селекция, пак маймуна ще си остане.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #216
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator
    Никъде не съм срещнал да се твърди че карниката е неройлива, точно обратното.
    Всъщност това е основен проблем по този въпрос, а именно - де факто почти няма какво да се намери из нашата литература относно качествата на различните породи. А и има една такава подробност, че едва ли (или поне ще са много мално) има производители на баш 100% чистопородни майки т.е. като цяло наистина сме твърде слабо осведомени.

    Прмерно предполагам, че дори и из карниките, които са всеизвестни именно с роевите си наклоности, има производители, които са направили селекция и предлагат майки, които не са с чак толкова изразен роеви ген.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  7. #217
    Цеко Сифоня
    Guest
    Никъде не съм срещнал да се твърди че карниката е неройлива, точно обратното. То и точно затова така се работи с нея - трудоемко. Най-голямата разлика между техните и нашите пчели е че техните не жилят толкова. Иначе работата по обем си е същата. Почитателите на карника са особен вид пчелари, и сектантите не могат да постигнат такава преданост към сектата. А както един мой познат казва "хем искаме децата ни да слушат, хем на нас да приличат". - Хем да е в пълния смисъл на думата "карника", хем да е неройлива. Маймуната и след 1 млрд години селекция, пак маймуна ще си остане.
    -----------------------------------------------
    Едно от най-точните мнения прочетени от мен из форумите.Браво!!!!!Имайте предвид колега че пчелари от чужбина ИСКАТ да си купят и развъждат от "нашите " пчели -та нека се замислим дали това което имаме като генофонд е добро или не.......

  8. #218
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    В Централна Европа има институти, които само с това се занимават - селекция при пчелите. В Австрия, където карника е съхранена в чист вид, селекцията е насочена точно в това направление - кротост, неройливост, хигиенно поведение, медодобив, бързо пролетно развитие....Там имат и т.н. Австрийска Асоциация на Карника, която кнтролира стриктно отклоненията от расовите белези и се намесва безкомпромисно да не бъдат допускани. И това е така от много, много години. Не случайно германците подменят своята тъмна местна пчела(жестоко метизирана с безкнтролно кръстосване, най-вече с италианска) с чистопородна карника от Австрия.
    Все си мисля, че една нация която е известна в историята с усилията си да поддържа "чиста раса" няма току-така да се насочи към карника от Австрия да подменя пчелния си генофонд..... А пък и друго - не съм чул за непроизводителен германец, или пък за такъв, който хвърля усилия напразно и не гони максимален резултат.

  9. #219
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator
    Най-голямата разлика между техните и нашите пчели е че техните не жилят толкова. .

    Не напразно няколко пъти акцентирах върху разликите в природните дадености.
    Когато при нас върви акацията,като отворя кошера никой неми обръща внимание.И при следващите паши е така,но ако растенията не отелят достатъчно некар...все едно да развиваш болт на кофти място-без мамата няма как да стане.Естествено че и пчелите ще са нервни при липса на нектар.Някакси така си обяснявам кроткоста на Австрийските пчели.

  10. #220
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Тази неприязън е само медийна измислица. Аз като истински професионалист не мога да не отчета подобаващо това, което моите германски колеги и съвременници са дали за развитието на играта. А и никой няма да отрече приноса на професорите Франц Бекенбауер, Герд Мюлер, Паул Брайтнер, Сеп Майер, Берти Фогст и всички от оня "колектив", резултатите на който се "публикуваха" през далечната 1974.
    Дори и този извънземен колектив не би посмял да посочи + и - на Бъкфаст, защото е несериозно и трудно доказуемо. Фактът, че е създадена от 5 раси и носи множество гени от всички е рисковано - изявата на даден ген може да бъде най-изненадващо и да донесе повече разочарования, отколкото радост. И като прагматици не случайно са се насочили към предсказуемата карника.
    :D

 

 
Страница 22 от 81 ПърваПърва ... 1220212223243272 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •