Когато се навъдят мн млади пчели(безработни) и няма къде да изразходват отделеното от тях млечице, те го поглъщат или се хранят една- друга.Така се получават "търтовките",които предизвикват и роенето.
Когато се навъдят мн млади пчели(безработни) и няма къде да изразходват отделеното от тях млечице, те го поглъщат или се хранят една- друга.Така се получават "търтовките",които предизвикват и роенето.
Аз пък залагам, че роенето е следствие на промяна на съотношението между вителогенина и джувенайл хормона в семейството.
Винаги може по-добре.
Това което казваш е донякъде вярно.
Пчелите търтовки, там където няма майка не са само няколко, а са много, стотици и хиляди в силните семейства, и всяка пчела търтовка снасят малко яйца /2-3 до 10 яйца/. Всяка пчела търтовка снася малко яйца, защото има малко тръби в яйчниците, в които се развиват яйцата.
В търтовичните семейства, броят на пчелите търтовки постепенно намаляват с времето. Отначало са много, а после намаляват рязко, защото семейството се изтощава, и няма възстановяване от към пчели, има само отгледани търтеи.
В семействата без майка пчелите търтовки снасят яйца, и те не се унищожават, и от повечето яйца се отглеждат търтеи, защото нормалните пчели нямат база за сравнение дали яйцата са снесени от нормална майка /каквато няма/, или дали са снесени от пчела търтовка. Феромоните на пчелите търтовки са много близки до феромоните на нормално снасяща майка, затова не се прави разлика в яйцата.
В търтеевичното семейство има всичко необходимо за нормалните пчели, които нямат развити яйчници – феромони наподобяващи феромоните на нормална майка /от многото пчели търтовки/, феромони на търтеевото пило /които ги принуждават да събират прашец и нектар за да го изхранват/, феромони на летящите пчели /които балансират бройката на летящите пчели и бройката на кошерните пчели/.
Така търтеевичното семейството /без майка/ е в пълен баланс и не приема маточници и майки, и не се рои, независимо че в него има много пчели търтовки /които заместват майката/. Балансът на феромоните е нормален, независимо че семейството ще умре. Затова винаги съм казвал, че в пчелите няма никакъв ум и разум.
Нормалните пчели считат, че яйцата на пчелите търтовки са снесени от нормална майка и ги защитават и отглеждат, до такава степен, че не приемат маточници, не приемат майки, а ги унищожават и убиват. Даже залагат маточници на търтееви яйца.
Това предполагам е информацията която имаш за семейства без майка – т.н. търтеевични семейства.
А сега ти давам информация с която разполагам, за семейства с нормално снасяща майка, и пчели търтовки в роевия период.
Пчелите търтовки се делят на такива които снасят яйца, и такива на които само са развити яйчниците, но още не снасят яйца.
Според литературата, която аз съм прочел, във всяко семейство с нормална снасяща майка, готвещо се за роене, през пролетта и лятото, през роевият период, има много пчели търтовки. Бройката на пчелите търтовки достига до 45% от всички пчели, след което обикновено семейството се рои. Тези пчели търтовки са с развити яйчници и част от тях снасят яйца, но голяма част от яйцата се унищожават от нормалните пчели. Не всички яйца се унищожават, и от малък процент от тях се отглеждат търтеи.
Яйцата на пчелите търтовки се унищожават от нормалните пчели кърмачки, защото усещат разликата във феромоните на Жлезата на Дюфур - Dufour's gland на снасящата майка и феромоните наЖлезата на Дюфур - Dufour's gland на пчелите търтовки. Феромоните са много близки, но има разлика.
Поради това в нормално семейство със снасяща майка се отглеждат много малко търтеи от яйцата снесени от пчелите търтовки.
И сега идва разликата между търтеевичното семейство /за което ти споменаваш/, което е стабилно, не приема майка, не приема маточник и не се рои, и нормалното семейство със снасяща майка в която има много пчели търтовки, и е пред роене.
За да се получат много пчели търтовки в семейство със снасяща майка, трябва да има рязко намаляване на снасянето на майката /какви са причините за това не е от значение/. Тогава се получават тези пчели търтовки в голям брой. Те са десетки хиляди, и са познати като „безработни млади пчели“, но са си пчели търтовки с развити яйчници, част от които снасят яйца.
Точно тези пчели търтовки започват да изграждат основите на маточниците. Докато са малко на брой в семейството, семейството не се рои, а по питите има само основи за маточници.
Когато са много на брой, се държат като майки, снасят яйца, тези яйца се унищожават от пчелите кърмачки, пчелите търтовки си пазят яйцата, пазят си килийките където снасят, и започва борба за снасяне на яйца и егоистични намерения за отглеждане на собствено поколение, затова скачат и върху снасящата майка, считат я за конкурент. От там идва агресията и възбудата в семейството.
Тъй като имат развити яйчници с образувани яйца в тях, изпитват глад и консумират много пчелно млечице, където и да го намерят. Това е в разрез с наложеното от книгите мнение, че пчелите кърмачки нарочно ги захранват с пчелно млечице.
Тези пчели търтовки не летят за паша, не градят пити, не хранят пило, те са майки, с поведение на майки, пчеларя ги е виждал като пчели пълзящи по периферията на гнездото, по стените на кошера, но те са и по питите. Те изграждат маточниците по периферията на гнездото.
Ето за тези пчели търтовки говоря.
Колега Слави,имаш ли информация какъв процент от тези търтовки излиза с роя и какво става с тях след заселването на новото място?
Който управлява знанието,управлява всичко!
"С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
"Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд
ПЪЛНИ ГЛУПОСТИ. Вземи го прочети този материал за жлезата на Дюфур, ама хубаво - докато го проумееш, че вече започна да го въртиш като грамофонна плоча.
Само горния цитат от твоя пост обезсмисля всичко писано от теб. Ако е така и тези пчели са вътре в кошера няма да има един маточник, а не 20, 30, 50....пълни до козирката.
Сега, ако се включи и Василевса значи цирка се е върнал отново.
С първият рой излизат всички пчели търтовки, излитат и търтеите, излитат и част от пчелите кърмачки. В семейството остават само толкова пчели кърмачки, колкото да покриват запечатаното пило и маточниците. Почти няма открито пило.
Пчелите търтовки след заселване на ново място много бързо губят мастно тяло, защото изграждат пити, яйчниците им се свиват, и се превръщат в нормални пчели кърмачки.
А защо излита втори рой, при положение, че са излетели всички пчели търтовки с първият рой? Кой ще отговори?
В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))