Специално за климата и флуктуациите му в дадена точка на планетата най-вероятно НИКОГА НЯМА ДА МОЖЕМ ДА ГИ ПРОГНОЗИРАМЕ, дори и да наблъскаме МТО станции на всеки 100 метра по цялата планета, защото има един така наречен ЕФЕКТ НА ПЕПЕРУДАТА. Накратко той гласи, че ако една пеперуда размаха крила в някоя ЧУВСТВИТЕЛНА ТОЧКА от планетата, то това може да доведе до УРАГАН след 2-3 седмици на 10 000 километра от тази точка. Е как тогава да го прогнозираме този ураган?
Защо това с пеперудата е възможно? Ами защото има чувствителни точки, при които нищожно въздействие предизвиква големи последици. Например метална сачма, сложена на ръба на един подострен нож. Нищожен повей на вятъра, нищожно трепване на ръката или дори случайна флуктуация на някоя молекула в ръба на острието и в самата сачма ще предизвика падане на сачмата или от ляво, или от дясно на ножа. Микро сила, микро маса или микро движение може да предизвиква движението на огромни маси или отделянето на огромни енергии. Такива са причинно-следствените връзки и ние няма как предварително да ги изчислим, което означава, че НЕ МОЖЕМ ДА ГИ ПРОГНОЗИРАМЕ.
Специално климатичните условия над даден регион много често зависят от такива чувствителни точки. Зависят например от океанските течения, при които ако се случи сблъскване на два потока вода с различна температура, на границата на сблъсъка възникват турболенции, които например могат да зависят от релефа на дъното и в частност от една единствена скала, камък или риба, намираща се или не в чувствителната точка. Сблъскват се въздушни потоци, при които също възникват турболенции, силата и посоката на които може да се определи от една единствена птица или самолет, прелетял през чувствителната точка.
Та толкова по прогнозирането на климата. Случайностите (нещата, които не ги знаем) винаги ще бъдат пречка за точното прогнозиране, което означава, че много често ще бъдем изненадвани в нашите очаквания (ние и метеоролозите).