tsc1,
Приемам, че ти ще си главния експериментатор и ще ти "помогна" с още една питанка. Разтвора на киселината ще е електролит.И като такъв ще носи загуби на полезна енергия. Пиезокристала може да приемем, че не харчи ток , но в паралел на него ще се яви електролита.Изходното стъпало управляващо пиезото ще поеме ли подобни загуби?Какви ще са загубите при различните концентрации на киселината?
Проводимостта на разтворите с различна концентрация може и сега да я провериш.Въпроса е дали тия загуби в електролита ще са приемливи?Ако тока е достатъчно голям , нагряването на електролита в областта на излъчвателя как ще се отрази на работата му?Надявам се въпросите да ти помогнат . Аз ще помъпзелувам докато чакам на готово.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Пиезокристала харчи ток, защото отдава енергия под формата на звукови вълни. Има и затопляне от механичното изкривяване на кристала - това също е загуба на енергия. От електролита няма да има загуба на енергия, защото през него не тече ток. Ще има обаче загуба в самата електроника (в комутиращите компоненти), тъй като те не са идеални превключватели и върху тях има пад на напрежение по време на протичащ ток, а това е загуба на топлинна енергия.
Тя и луната губи енергия при въртенето си около земята (приливите и отливите), в резултат на което все някога ще падне на земята, но ние няма да сме свидетели на това зрелищно събитие.
Мене повече ме притесняват химическите реакции, които могат да възникнат в този електролит. Неслучайно се препоръчва тези излъчватели да работят с десетилирана вода. В краен случай може и с обикновенна вода, но солите в нея вероятно ще започнат да се отлагат по излъчващата повърхност или кой-знае какво друго ще се случи. А какво ще стане с разредената киселина - това никой не го знае. Просто трябва да се пробва и да се надяваме, че парите пак ще са от киселина, а не от нещо друго.
Тази енергия, с която атакуваме молекулите на водата, разкъсва връзките между тях (повърхностното напрежение), но какво ще направи с молекулите на киселината - за това можем само да гадаем. Водата в нея ще се изпари, но дали ще повлече със себе си молекули киселина ....... Да не се получи дестилиране - изпаряваме само водата, а киселината във съда да става все по концентрирана ......
Матеев това за, което пишеш предполагам е сметнато от конструкторите.Едва ли са предполагали , че ние ще топнем тяхната конструкция в киселина.Това допълнителното , пчеларско условие е интересно как ще се отрази на изделието им.Дали ще "устиска"?За това ще чакам на готово.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Нещо може би трябва да се прецизира в разсъжденията:
1. Изделието е херметично затворено и вътре не прониква течност. На действието на електролита (ако има такъв) е подложен само единия електрод и допълнителен ток няма от къде да протече, поради липса на верига.
2. Ефекта на изпарението се получава за сметка на кавитацията (https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A...86%D0%B8%D1%8F)
3. Кавитация се получава в различни течности и ратвори. До колкото знам разтвор на оксалова киселина се получава и в спирт. Струва ми се, че това за дестилираната вода е поредния мит. Ваните за измиване на финна механика и електроника например работят добре с коресилин.
4. Разтворителя трябва да е така подбран, че образувалите се пари да са по-леки от въздуха и да се издигат нагоре.
Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
"Това е моята гледна точка"
Не съм проверявал това, но ако си прав, то това означава, че тя НАБИРА СКОРОСТ. Следователно НЯКОЙ ДОБАВЯ ЕНЕРГИЯ в нейното движение. Може би извънземни или нещо друго, за което съвременната наука е безсилна да намери обяснение. Това не е нормално поведение на небесно тяло.
Факт е, че луната създава приливи и отливи, и от това движение на колосални водни маси МОЖЕ ДА СЕ ЧЕРПИ ЕНЕРГИЯ. Тази енергия откъде идва? От нищото ли? Нима сме открили вечния двигател?
Хоппа ..... прочетох го и ми се изясни. Луната няма да падне на земята, а въртенето на земята ще спре. От трън та на глог - добре че няма да сме живи да го видим. Иначе наистина земята и луната си обменят енергия, но се оказва, че е в обратна посока. Още един пример за самозаблудите, които нашият мозък си втълпява, когато няма достатъчно информация по въпроса.
Ще трябва да ви разочаровам, но ми се струва че си давате парите на вятъра. ОК сублимира само между 157 и 189 градуса целзий. Над тази температура се отделя само мравчена киселина и въглероден диоксид.
Изпарителите на ОК не са чак толкова прости устройства.
http://www.cdc.gov/niosh/ipcsneng/neng0529.html
Винаги може по-добре.
Дрън дрън та пляс пак говорим без да ЗНАЕМ. Оксаловата киселина при нагряване над 300 градуса се превраща във въглероден двуокис и мравчена киселина , която се използва зимно време въглеродния двуокис пада на дъното. Над 400 градуса ОК се превръща в токсични газове, които тровят семействата. Прословутата пушилка е детска играчка за аквариуми със златни рибки. ЧЕТИ! ЧЕТИ!
В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))