Явно моите са били доста прилежни и не са бягали от час.
Позамислих се.Върна ме с 35-40 години назад.Наистина излюпването на пилците може да продължи 2-3 дена.По точно могат да кажат колеги,които имат инкубатори.
Във тази връзка се замислям дали пчелите изобщо залагат(при свищевите) на 3 дневна ларва.......Твърде вероятно е по техни си начини да ускоряват развитието и запечатването на маточниците-демек залагайки само на еднодневни ларви едни запечатват на 4-5 ден други на 6-7-8...Нещо подобно.като при роевото състояние -едната майка се излюпва,а други не са запечатани...
Качествата на майката явно зависят повече от това как е отгледана или при какви условия, отколкото какъв е маточника. Дали пчелите вземат решение да запечатат или ларвата им казва да го направят чрез феромони...
Самата ларва изнудва работничките за храна и това се случва чрез феромони, а ако ги няма или са малко/слаби? Ако броя на пчелите който отделят пчелно млечице е малко? Пилото има нужда от точна температура и ако пчелата в кошера не може да я произведе/задържи? Некачествената пчела или иначе казано отгледаната при глад и студ е просто бройка която се разхожда по рамките.
![]()
![]()
Всичко, което е далече от морето, е провинция.
Ърнест Хемингуей
Сетих се за един кошер, при който ако поставиш празни корпуси отдолу, семейството се изроява – многокорпусният кошер. При рамковите кошери, тази пчеларска техника, да се поставят корпуси пълни с рамки отдолу не работи.
Ако работеше, защо пчеларя си прави труда да рутира корпусите? А това е много и тежка пчеларска работа. Защо го правят?
В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))