Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 27 от 186 ПърваПърва ... 1725262728293777127 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 261 до 270 от общо 1859
  1. #261
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    ЕДИН ПЪТ И ЗАВИНАГИ - ВЛАЖНИЯ ВЪЗДУХ Е ПО-ЛЕК ОТКОЛКОТО СУХИЯ !!!
    Тук говорим за теглото на единица обем. 1л топъл и влажен въздух тежи ПО-МАЛКО, отколкото 1л студен и сух! - В тази галактика е така
    Винаги ама винаги топлия влажен въздух се ИЗДИГА, ЗАЩОТО Е ПО-ЛЕК, А ЗАЕМА ПОВЕЧЕ ОБЕМ при измерване на тегло.
    Винаги 1л топъл въздух е по-лек отколкото 1л студен и затова на балоните им слагат газови "печки".

    Имам чувството, че това го казвам за 1258 път тази година, но...
    Всичко ти е вярно само се съмнявам в това 1258- май си го измисли.

  2. #262
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от slavi 13 Виж публикацията
    Точно обратното.
    В издишаният „топъл“ въздух има въглероден двуокис и влага. А въздухът не е много топъл.
    Накъде ще тръгне тежкият въглероден двуокис, нагоре или надолу?
    Накъде ще тръгне тежката влага, нагоре или надолу?

    Тъй като има празни пространства между рамките, зимното кълбо и стените на кошера, се създава течение, много слабо наистина, но топлият въздух постепенно се охлажда и се стича надолу.Влагата се кондензира по питите, където няма пчели, по стените на кошера и създава мухъл.
    А студеният, лек и сух въздух навлиза в кошера и се изкачва над зимното кълбо, като заема мястото на топлия тежък въздух, поради създаденото течение.
    Сега при еднаква температура 1 литър CO2 e по-тежък от 1 литър О2, НО разпределението не е кислорода горе, а CO2 долу с ясна граница между двата газа.(въпреки, че можеш да го наблюдаваш при опит, но закратко)
    Не знам като дишаш накъде отива CO2, но като си запаля печката и пушека излиза през комина. ЗАЩОТО е топъл и в този случай 1кг CO2 има по-голям обем от 1кг въздух на стайна темп. (печката смуче или дърпа)
    Влагата е във въздуха, когато пада я наричаме дъжд или конденз или роса, когато се образува върху повърхност. Това се случва когато температурата на въздуха не е достатъчна, за да задържи влагата в себе си. Точката на оросяване сме я коментирали много и дори Матеев беше пуснал много подробна графика.

    Кондензация в кошера се образува, когато топлия и влажен въздух се докосне до студените пити или стени или въздух от входа, но само ако точката на оросяване го позволява. Тоест, за кондензация трябва топлият влажен въздух, който е най-горе в кошера да се изстуди и да има достатъчно влага, която не може да се задържи при тази темп.

    Тъй като, пчелите не топлят въздуха в кошера, а задържат топлината в центъра на кълбото, най-влажен е въздуха над кълбото. Ако точно над кълбото имаш дори минимална вентилация която да позволява на най-влажния въздух да излиза, то проблем с конденза няма да имаш или ще е минимален. НО трябва да е невъзможно вятъра да духа в кошера и точно тук е грешката с горния вход, през който духа директно. Това е компромис между задържане на топлината и отнемане на влагата, защото с влагата си заминава и част от топлината. При мрежестото дъно се твърди, че точно поради по-малката разлика между външната и вътрешната темп, има по-малко влага или по-точно кондензация.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  3. #263
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Чета какво пишете и ми иде да си съсам дипломата - големи специалисти се извъдихте и обсъждате неща, за които си нямате ни най-малка представа. Ще ви кажа няколко АКСИОМИ, които в нашата вселена ВИНАГИ действуват БЕЗОТКАЗНО:

    1. Пчелното кълбо НЕ Е ПЛЪТНО, така че газивете преминават през него с най-голям кеф
    2. По-топлия въздух ВИНАГИ се издига НАГОРЕ, независимо дали има пчели по пътя му или не
    3. По-тежкия CO2 ВИНАГИ пада НАДОЛУ, независимо дали има пчели по пътя му или не
    4. Точки 2 и 3 НЕ СИ ПРОТИВОРЕЧАТ. В кошера ЕДНОВРЕМЕННО се случват и двата процеса - топлия въздух се издуга НАГОРЕ и CO2 пада НАДОЛУ. Все пак не забравяйте, че това са газове, молекулите на които много лесно се разминават една с друга.
    5. Не забравяйте температурния градиент, породен от разликата в температурите. Този градиент ВИНАГИ създава ПОТОК НА ТОПЛИННАТА ЕНЕРГИЯ в посока от по-топло към по-студено.
    6. Топлинната мощност на едно пчелно кълбо (куб) е само около 15-30W, а загубите от площта на кошера надхвърлят 200-300W. При това положение вътрешните стени на кошера са с температура, почти равна на външната. Това е така дори и при японския кошер, независимо от дебелите му стени. Просто площта му е огромна, а загубите на енергия зависят именно от тази площ.
    7. На база на това разсъждение в т.6 може да се каже, че температурния градиент е концентриран преди всичко в обема на пчелното кълбо, а не в стените на кошера.
    8. Пчелите по периферията на кълбото (куба) са изложени на външните температури, и ако се задържат по-дълго на тази повърхност, ТЕ УМИРАТ ОТ СТУД. Необходимо е непрекъснато въртене (вътре-вън) на всяка една единична пчела, иначе тя няма да живее повече от 5 минути на повърхността на кълбото (куба).
    9. Самото формиране на кълбо или куб се подчинява на едни и същи генетично заложени рефлекси - събиране на КУПЧИНА при голям студ, което го правят не само пчелите, но и всички живи организми на планетата, живеещи в стада. Целта е съхраняване на топлинната енергия, защото загубите зависят от квадрата на диаметъра (това е площта), а генерираната топлина от 3-тата степен на диаметъра (брой обекти в купчината). Събирането в купчина подобрява съотношението площ/обем и с това се предизвиква по-добро съотношение генерирана мощност от обема/загуби от площта.

    Ако в японския кошер наистина се случи над кълбото (куба) да има по-студен въздух, то това е не защото конвекцията се е завъртяла наобратно, а защото загубите на топлина от стените и тавана на кошера са ПО-ГОЛЕМИ от количеството енергия в издигналия се ТОПЪЛ ВЪЗДУХ. На практика влиянието на толкова много фактори вътре в обема на кошера (от температура, от градиенти, от различни газове с различно тегло, от загуба на енергия в площта и т.н.) може да предизвика ВСЯКАКВИ ДВИЖЕНИЯ НА ВЪЗДУХА, включая и турболенции или движения, обратни на нашите представи. Всичко е ФИЗИКА и тя се подчинява на ПРИРОДНИТЕ ЗАКОНИ, а не на локумите, разтягани в този форум от некомпетентни "всезнайковци".

  4. #264
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Дамянов ,трябва да намеря едно списание ,,Пчеларство,, от 1992 .Там е описано в статия всичкo ,за това за пишеш в твоя пост .

  5. #265
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Матеев , все пак съм учил метеорология и хидрология.
    В цял раздел го преподавам на вагабонтите .

  6. #266
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    В японския кошер може и да се образува КУБ, но това не е защото пчелите искат да запушат дъното, а защото имат инстинкт за събиране НА КАМАРА, и тази камара няма как да стане на СФЕРА поради малкото сечение на кошера.

  7. #267
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    Матеев , все пак съм учил метеорология и хидрология.
    В цял раздел го преподавам на вагабонтите .
    Именно - погледнете какви сложни метеорологични процеси се образуват в атмосферата под влиянието на МНОГО ФАКТОРИ и си представете, че нещо подобно се случва и в кошера. Тоест движението на газовете вътре в кошера в никакъв случай не може да бъде обяснено с ПРОСТИ РАЗСЪЖДЕНИЯ, защото то е МНОГО СЛОЖНО и надхвърля всички наши представи.

  8. #268
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Точно това писах ,че заради обема от зор се събират на куб.
    Колкото до времето - доказано е , че винаги през вековете е имало аномалии .
    Природата е цикличност ,както се въртят стрелките на часовника .

  9. #269
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от iliew Виж публикацията
    Нещо такова но не съвсем .

    Кълбото издишва топъл въздух богат на водна пара и въглероден диоксид, който при една и съща температура е с по-голяма плътност(по-тежък) от чистия въздух. Но понеже температурата на издишания е по-висока от тази на чистия, това го прави с по-малка плътност и по-лек, съответно той отива нагоре, достигайки тавана на кошера, се охлажда и става тежък, което го праща надолу, там той среща свежия въздух с по малка плътност и ако няма дълбоко дъно или замрежен отвор на дъното, до известна степен пречи на неговото навлизане и т.н.
    Извинявам се, че се намесвам в професионалния ви спор, но към това обяснение, което според мен е най-близо до истината, трябва да се добави още един параметър, който никой не спомена, но който обяснява конвекцията на въздуха в кошера - налягането. Когато пчелите от кълбото нагряват въздуха, потока обогатен с въглероден диоксид и водна пара се издига нагоре и над кълбото се получава надналягане (спрямо атмосферното извън кошера), а под кълбото - подналягане. Това води до засмукване на въздуха отдолу, през замрежения отвор или прелката и издигането му към кълбото. Този процес се развива в средата на кошера. Над кълбото и под таванката въздуха се охлажда, натежава и се спуска покрай стените на кошера, доохлажда се и излиза навън. Така кошера се вентилира естествено. Ако има отвори на капака, този въздух ще излезе директно от там. Излизайки обаче през мрежата в централната част на дъното, той се смесва с влизащия студен въздух и пречи на процеса на вентилация. За това ако искам да подобря вентилацията, освен мрежата в центъра бих направил правоъгълни процепи с мрежа и от трите страни на дъното покрай стените на кошера. Тогава този охладен вече богат на въглероден диоксид и водна пара въздух свободно ще излиза от кошера, без да се смесва с чистия, богат на кислород въздух, влизащ през централния отвор.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  10. #270
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Чета какво пишете и ми иде да си съсам дипломата - големи специалисти се извъдихте и обсъждате неща, за които си нямате ни най-малка представа. Ще ви кажа няколко АКСИОМИ, които в нашата вселена ВИНАГИ действуват БЕЗОТКАЗНО:

    1. Пчелното кълбо НЕ Е ПЛЪТНО, така че газивете преминават през него с най-голям кеф
    2. По-топлия въздух ВИНАГИ се издига НАГОРЕ, независимо дали има пчели по пътя му или не
    3. По-тежкия CO2 ВИНАГИ пада НАДОЛУ, независимо дали има пчели по пътя му или не
    4. Точки 2 и 3 НЕ СИ ПРОТИВОРЕЧАТ. В кошера ЕДНОВРЕМЕННО се случват и двата процеса - топлия въздух се издуга НАГОРЕ и CO2 пада НАДОЛУ. Все пак не забравяйте, че това са газове, молекулите на които много лесно се разминават една с друга.
    5. Не забравяйте температурния градиент, породен от разликата в температурите. Този градиент ВИНАГИ създава ПОТОК НА ТОПЛИННАТА ЕНЕРГИЯ в посока от по-топло към по-студено.
    6. Топлинната мощност на едно пчелно кълбо (куб) е само около 15-30W, а загубите от площта на кошера надхвърлят 200-300W. При това положение вътрешните стени на кошера са с температура, почти равна на външната. Това е така дори и при японския кошер, независимо от дебелите му стени. Просто площта му е огромна, а загубите на енергия зависят именно от тази площ.
    7. На база на това разсъждение в т.6 може да се каже, че температурния градиент е концентриран преди всичко в обема на пчелното кълбо, а не в стените на кошера.
    8. Пчелите по периферията на кълбото (куба) са изложени на външните температури, и ако се задържат по-дълго на тази повърхност, ТЕ УМИРАТ ОТ СТУД. Необходимо е непрекъснато въртене (вътре-вън) на всяка една единична пчела, иначе тя няма да живее повече от 5 минути на повърхността на кълбото (куба).
    9. Самото формиране на кълбо или куб се подчинява на едни и същи генетично заложени рефлекси - събиране на КУПЧИНА при голям студ, което го правят не само пчелите, но и всички живи организми на планетата, живеещи в стада. Целта е съхраняване на топлинната енергия, защото загубите зависят от квадрата на диаметъра (това е площта), а генерираната топлина от 3-тата степен на диаметъра (брой обекти в купчината). Събирането в купчина подобрява съотношението площ/обем и с това се предизвиква по-добро съотношение генерирана мощност от обема/загуби от площта.

    Ако в японския кошер наистина се случи над кълбото (куба) да има по-студен въздух, то това е не защото конвекцията се е завъртяла наобратно, а защото загубите на топлина от стените и тавана на кошера са ПО-ГОЛЕМИ от количеството енергия в издигналия се ТОПЪЛ ВЪЗДУХ. На практика влиянието на толкова много фактори вътре в обема на кошера (от температура, от градиенти, от различни газове с различно тегло, от загуба на енергия в площта и т.н.) може да предизвика ВСЯКАКВИ ДВИЖЕНИЯ НА ВЪЗДУХА, включая и турболенции или движения, обратни на нашите представи. Всичко е ФИЗИКА и тя се подчинява на ПРИРОДНИТЕ ЗАКОНИ, а не на локумите, разтягани в този форум от некомпетентни "всезнайковци".
    ЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ, нима само глупости сме писали та да си късаш дипломата? Василевса го изкара интелигентен, а нас да ни принизяваш така. Не е честно да си толкова взискателен.

 

 
Страница 27 от 186 ПърваПърва ... 1725262728293777127 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •