Извинявайте но къде остана ноземата?Много хора следят темата с надеждата да научат нещо полезно.
Извинявайте но къде остана ноземата?Много хора следят темата с надеждата да научат нещо полезно.
Ако се третира редовно за акар (всъщност по-важното е да не се позволява нивата му да станат прекалено високи, т.е. да си сигурен че третирането си изпълнява предназначението), ако питите се подменят редовно, не се вкарват зарази от вън, не ги оставяш да зимуват върху манов мед (т.е. през периода без облитане), и на есен ги оставиш да си направят мастно тяло, и кошерите не се намират на някое сенчесто, подгизнало и влажно място, не би трябвало да имаш проблеми.
Ако вече Нозема се е превърнала в проблем ( и заедно с нея и всякакви бактерии и вируси) - антибиотиците са забранени и то с причина (и без това биха закърпили положението временно), Нозевита би помогнал ( смъква нивата на нозема толкова, колкото и антибиотика Фумагилин - в оптимистичния вариант - с 40-50%). Решенията са две - умъртвяване на семейството (+ изгаряне или дезинфекциране на инвентара) или прехвърляне на семейството в нов/дезинфекциран кошер върху основи + третиране с препарат, който действа! ( не приемайте по презумция че щом е третирано, значи проблема е решен)- АКОсемейството разползга с капацитет да се пребори с инфекцията, това би свършило работа. Най-важното, и във двата варианта, мерките трябва да се съчетаят със предотвратяване на разпространението на инфекцията и в другите кошери и появата на рецидиви.
Наличието на симптоми на Нозема, НЕ ОЗНАЧАВА че тя е ГЛАВНИЯ им причинител. Диария и отслабване на семействата може да са в резултат и от амебоза, бактерийни заболявания, лошокачествена храна, неисектицидни пестициди (хербициди, регулатори на растежа, сурфактанти, бактерициди, фунгициди....)
Ноземата е получила популярност сред пчеларите, само защото индустрията предлага продукт за нейното подтискане. Ако утре открият лекарство, което подтиска или убива пчелните трипанозоми - те моментално ще се превърнат във враг номер 2 (след вароа) за пчеларите!
Във пчелния организъм ( както и в човешкия) във всеки един момент циркулира един голям микс от болестотворни микроорганизми. Когато организма се разболее, то е в резултат, че защитните сили на организма някъде са били преодоляни ("със хитрост") или пък "атаката" е била толкова мощна и трудна за превъзмогване, че в крайна сметка процесът на разболяване на организма не е могъл да бъде предотвратен.
И по правило "Дявола никога не ходи сам", т.е. рядко някоя болест има само един причинител - това е и причината повечето от лекарствата да действат - ако се подтиснат само част от причинителите за болестта, организма по-лесно би се справил с останалите. Принципа на действие на антибиотиците при вирусни инфекции е същото - убиват и/или подтискат размножаването на бактериите и оставят организма, ако може, да се справи сам с останалото (вирусите).
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Аскорбинова киселина = витамин Ц.
Евтина има в търговска верига DM - http://www.dm-drogeriemarkt.bg/
Още по-евтин вариант е от фирмите, които продават химически реактиви, от които се купуват ОК, МК , тимол ...
Аскорбинова киселина:
http://www.pharmalife.bg/product/652...vitamin-c.html 5.89 лв/100 гр
http://www.teocom.eu/Teocom_chemicals_pricelist.pdf (Номер 0400 от списъка) 4.00 лв/100 гр (Фармакопейна)
http://www.valerus-bg.com/pdf/reagents_2012.pdf 25 КГ! /8 лв/кг (ЧЗА)
"Не вярвайте на мнения, а на факти!" Р. Кийосаки
http://www.rai-him.com/viewpro.html?cat=8 Може и от тук.
Само гледай да е фармакопеен, нямам много доверие,но...
Нещо не се връзва в цените и качеството/чистотата. Гледай дали пише тежки метали или нещо друго.
Всичко това сме го говорили по 100пъти, хвърлете един поглед.
Мерете pH винаги. Имало ленти по 4лв/100бр, но все още не съм ги пробвал. Дори и тези от 20лв/100бр да си вземете, то няма да е голяма загуба.
Разтваря се много добре във вода и според мен е задължително да се добавя в сиропа предварително разтворено.
Хапчетата се разтварят, но остава нишестето, а и излиза скъпичко, а за ампулата и дума да не става. Най-добрият вариант е да си вземеш 1361гр на прах на Now Foods.
Чакам отговор от един приятел в Русия и ще кажа какво е станало, но най-вероятно има вариант да се внасят добавки от там.
Всичко, което е далече от морето, е провинция.
Ърнест Хемингуей
Момчета някой знае ли, Витамин С може ли да се ползва за зимно подхранване ?Аз започвам да си правя, по трудно е но по сигурно.
Може да не съм разбрал въпроса правилно,но:
Ако искаш да кажеш, хранене декември-март - да, може, но е по-добре да им напълниш хранилките със суха захар. Сега е момента за подаване на сироп, а зимата им давам само сухо
Всеки си има някакви наблюдения, но според мен, гнездото трябва да се организира преди септември, да има място за снасяне, да се подава малко сироп, а в края на декември да се напълни хранилката със суха захар.
Всичко, което е далече от морето, е провинция.
Ърнест Хемингуей
В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))