Всъщност след обстойно ровене в интернет стигнах до извода, че подгряването на кошерите през зимата е МНОГО ПОЛЕЗНО. Пчелите презимуват много по-добре, смъртноста е ниска, пролетното развитие е по-ранно и по-бързо - въобще дълъг списък от екстри.

Оптималната температура за поддържане е между 5 и 10 градуса. При тази температура семейството консумира възможно най-малко мед и метаболизма му е минимален. При по-висока температура метаболизма (и консумацията на мед) нараства поради появата на активност на пчелите и разпускане на кълбото. При по-ниска температура метаболизма също нараства, защото пчелите са принидени активно да използват мускулите си, за да произвеждат топлина. Като цяло ако постоянно поддържаме семейството в зоната на най-нисък метаболизъм, зимните пчели ще живеят по-дълго и пролетта ще успеят да отгледат повече пило.

За маниаците на зимния контрол на параметрите на кошера ще спомена и влажността - нейния оптимум е 40%. Регулировката се извършва посредством увеличаване или намаляване на вентилацията на семейството (тоест достатъчно е едно малко вентилаторче и/или малък отвор с регулируема площ - напр. посредством сервомашинка).

И най-интересното - оказа се, че има много региони по света, където масово се практикува зимуването на семействата по няколко хиляди кошера в големи помещения с контрол на температурата, влажността и проветряването. Средно семействата прекарват по 6 месеца в тези помещения, а после се разнасят по пчелините. Смъртността е нищожна, заболяемостта - също. Метода е страхотен, но изисква сериозна инвестиция за направата и електронизацията на едно такова помещение.

Научих и още едно интересно нещо - световните учени предполагат (почти са убедени) че едно пчелно семейство разбира кога наближава зимата или кога наближава пролетта по ДЪЛЖИНАТА НА ДЕНЯ. Не са чак толкова важни външните температури, колкото дължината на деня и факта, че деня преминава от скъсяване към удължаване (на 21 декември). Като се замислим, наистина пчелите заповат постепенно да се активират към края на декември. Или пък август - ако погледнете кривата на дължината на деня, веднага ще забележите, че през август дължината на деня започва чувствително да намалява (а преди това е стояла приблизителна на върха на синусоидата).

С две думи - пчелите реагират на:
1. Смяната на дължината на дена от намаляване към увеличаване
2. Смяната на дължината на дена от увеличаване към намаляване

Температурните условия, при които живеят пчелите, са много разнообразни - започвайки от най-южните и стигайки до най-северните региони. Въпреки това пчелите безпогрешно се ориентират кога предстои пролет или кога предстои есен и зима. Също така през стотиците милиони години, когато пчелите са еволюирали, е имало най-разнообразни климатични условия (от ледникови периоди до глобални затопляния). Единственото, което е оставало постоянно при тези толкова различни температурни аномалии, е било ДЪЛЖИНАТА НА ДЕНЯ. Близко е до ума, че ако еволюцията на пчелите е търсила някакъв стабилен ориентир, то това ще е именно дължината на деня и по-точно нейната промяна - смяна от нарастване към намаляване или обратното.