Да, ХААРП може да влияе на климата, създавайки йонизация във високите слоеве на атмосферата. Но нещата около него така се раздуват и са обрасли с толкова легенди и измислици, че трудно се отделя зрънцето истина от купищата измишльотини. От това се възползват разни "шамани", като този, за да си създават известност. Няколко прости факта, за това, което той показа, но обясни напълно или частично изопачено.
1. Паленето на луминисцетните тръби с отворения коаксиален кабел, свързан към мощен 200W предавател.
Да, създава се йонизация от излъчвнето на ненатоварения с антена кабел и полето йонизира и активира инертния газ и живачните пари в тръбата. Тя започва да свети, защото това и е принципа на действие. С този метод съм настройвал още през далечните 67-70г изходния кръг на клубната радиостанция. Колкото е по-силно светенето, толкова е по-високо нивото на излъчваната енергия - т.е. кръга е настроен ("спрегнат") на избраната честота и енергията излъчвана от антената ще е по-голяма.
2. Снимките на самолетите с цистерните. Пак манипулация! Това най-вероятно са специално оборудвани самолети за въздействие върху атмосферата със сребърен йодит или други химикали за разпръскване на облаци или обратно - за появата им и изкуствено предизвикване на дъжд. Подобни методи се ползват и за избягване на градушките. Ракетите, които изстрелва службата за борба с градушките действат точно по този начин.
Ето една статия където популярно са обяснени нещата: http://fermera.bg/component/k2/item/...%82%D0%B0.html
3. Разпръскването на тонове алуминиев прах в атмосферата. Поредната манипулация. Ако един самолет изсипе съдържанието си над даден район, то на всички екрани на радарите той ще светне като Млечния път на небето. А ако това се прави регулярно би се вдигнал такъв международен шум, че би заглушил всички други международни скандали. Да не коментираме каква ще е реакцията на противовъздушната отбрана на страната, над която лети такъв самолет!Следите, които остават след реактивните самолети не са нищо друго, освен водна пара, кондензирала в студената атмосфера на голяма височина на малки водни капчици. За какво време те ще се разсеят зависи от температурата, вятъра и относителната влажност на атмосферата.