Цитат Първоначално публикувано от marianski Виж публикацията
Кажете вече за този"червен" бутон де то толкова години мина,а и поделението вече го няма така,че издайте се най накрая
Натискането на бутона активира предаватели, релейни линии и подземни комуникации, които правят следното:
1. Вдигат по тревога всички поделения на 3-та Българска армия
2. Всички радари от дежурен преминават в боен режим (донесенията като брой стават поне 20-30 пъти повече, и радистите лудват)
3. До 1 минута небето се напълва със самолети МИГ 21 (това са пилотите, които дежурят вътре в самолетите)
4. До 3 минути небето се напълва с 3 пъти повече самолети (това са пилотите, които спят в спалните помещения)
5. Руски самолети излитат от Одеса и напълват Черно море, летейки с огромна скорост към България (бяха МИГ 23 и летяха около 2-3 пъти по-бързо от нашите МИГ 21).
6. На хиляди офицери и волнонаемни започва да им звъни секретния приемник, който приема сигнал от ПЕТОЛЪЧКАТА (така го наричаха, но не знам какво представляваше). Те са длъжни до 30-тата минута да отидат на работните си места по командните пунктове, радарните станции, щабовете или където там им е разпоредено. Междувременно войниците като мене вече са заели всички постове (на 3-тата минута) и до 30-тата минута войната се води само от тях.
7. Звъни и в София в главния щаб на Българската армия. Предполагам че звъни и на Добри Джуров и на целия Генерален щаб.
8. Предполагам че звъни и на поделения, които не са ВВС. Все пак се предполага, че е обявена война.

Накратко - натискането на червения бутон разваля хатъра (съня) на десетки хиляди военни и предизвиква разходи за десетки или дори стотици милиони левове (излитането по тревога на всеки един МИГ консумираше по няколко тона гориво). Представете си стотици самолети във въздуха и хиляди танкове, БТР-и и друга техника, която се дислоцира на предварително уговорените пунктове. Близко до ума е какво ще се случи на този, който си позволи да натисне бутона по погрешка или без основателна причина.

Въпреки всичката тази олелия и скъпотия, по време на моята служба бутона е бил натискан 3-4 пъти (бойна тревога) и още 4-5 пъти с предварително предупреждение, че през нощта ще има учебна тревога. Независимо от това че всички знаеха за учебните тревоги, това със самолетите във въздуха се играеше наистина (включая и с руските).

По време на тревога планшетистите в командната зала лудваха. В нормална ситуация дежурен беше само един или двама, и обикновенно мързелуваха (рисуваха само по 2-3 цели в минута). По време на тревога 5-6 човека бягаха по 3-те етажа зад планшета и приемаха (рисуваха) по 50-100 донесения в минута. При радистите беше същото. В приемната зала имаше десетина приемника Р250 (по 1 за всяка една радарна станция). Дежурен беше само 1 войник и само веднъж на час правеше контролни свързвания за проверка на каналите и честотите. По време на тревога зад всеки един приемник имаше по един човек и се побъркваше да приема данни с висока скорост.