Още нещо в аванс. Ако някой кошер е решил да си прави тиха смяна (знаете колко ценни са тези майки), и аз съм го хванал , го разделям на толкова корпуса на колкото пити имам отделни маточници, като питите разпределям по вертикала. Разбира се съобразявам се и с числеността на пчелите в кошера. Така получавам няколко майки без значение къде е останала старата, пчелите е без това я сменят. После правя отводки като добавям пити от други семейства, но в основното си оставям две. Дано да съм го описал разбираемо.
Здравейте! И една малка, но според мен съществена подробност - на Камен кошерите са от топлоизолационни плоскости.
Колеги,работя с даданблат 10рамкови. По време на пашата сложих магазин и майката се качи и снесе в него на 2—3рамки,след като запълниха с мед сложих втори магазин между плодника и първия магазин. След време гледам ,че майката се е качила във втория магазин,снесла е отново на същите пити,макар и по—малко и пчелите заложили маточник,а пашата във вихъра си. Магазините ми са със прелки,които бяха отворени и отдавам този маточник точно на това , че пчелите горе не чувстват майката и залагат.
Зоната на действие на феромоните на майката е сравнително малка. В нормална ситуация тя се движи и така покрива по-голям обем. Също така я надушват и всички пчели, минаващи през долната прелка на път към медовите корпуси. Ако обаче се отворят прелки по горните корпуси, директно влизащите през тях пчели няма да могат да надушат майката. Същото важи дори и в рамките на един единствен корпус, ако майката се заключи например в единия ъгъл - тогава младите пчели от най-далечната пита също няма да могат да я надушат.
Всичко това създава предпоставки от време на време в някои семейства да се появяват маточници дори и при наличие на майка. Ако тя е свободна да се движи, ще ги прогризе, но ако е затворена с ханеманова решетка в един от двата корпуса на плодника, вероятноста за маточници във втория корпус е много висока.
Аз лично си мисля, че пчеларите трябва да започнат да оформят в себе си ВЕРОЯТНОСТНО МИСЛЕНЕ. Това означава, че събитията в семейството имат ВЕРОЯТНОСТЕН ХАРАКТЕР - нищо не е на 100% ДА или НЕ. Всичко се случва с дадена вероятност, и пчеларя със своите действия може само да ПОВИШАВА или НАМАЛЯВА тази вероятност, но никога не може да постигне дадено нещо на 100%.
Само за пример:
-Намаляваме акара, но никога не можем да го унищожим на 100%.
-Намаляваме роевото настроение, но никога не можем да го прекратим на 100%.
-Подсилваме семействата, но въпреки това все някои от тях ще си останат слаби.
-Третираме против нозематоза и други болести, но все някое семейство ще се изхитри да умре през зимата.
Та искам да кажа, че ВЕРОЯТНОСТНИЯ ХАРАКТЕР на всички действия и събития от време на време води то това, че пчеларя наблюдава разни чудодейни и малко-вероятни ефекти. Това не трябва да го шашка и да го кара да променя технологията си на пчеларстване. Просто трябва да осъзнава, че каквото и да прави със семействата си, никога няма да постигне 100%-ова успеваемост. Теорията на вероятностите винаги ще го изненадва и от време на време ще му прави живота по-интересен, сервирайки му едно или друго малко-вероятно събитие.
В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))