Това със 63-те дена е много просто. Ако днес настъпи промяна в броя на снасяните яйца (или направа на отводка, или вадене/слагане на пити с пило), то трябва да преминат 21 дена докато днешните яйца станат на млади пчели, още 21 дена докато станат стари пчели и още 21 дена докато първите от тях умрат. Тоест ефекта от днешните снасяни яйца ще даде отражение в полулацията (общата бройка) точно след 63 дена. При това забележете - въобще не говорим за бройка на днешните яйца - ефекта ще е един и същи независимо дали майката снася по 100 или по 2000 яйца на ден. Максимума на семейството ще дойде точно след 63 дена, само дето този максимум ще е различен като брой пчели при 100 яйца на ден и при 2000 яйца на ден.
Като цяло могат да се извадят следните базови правила:
1. Времето за достигане до максимална сила на семейството НЕ ЗАВИСИ от първоначалния брой на пчелите, стига да им се осигуряват идеални условия за развитие.
2. Колко пчели ще има в едно максимално развито семейство зависи само и единствено от количеството на ежедневно снасяните яйца от майката. Според моя калкулатор ако майката снася по около 1800 яйца на ден, семейството има потенциал да достигне до 60 000 пчели.
Зависи не от това колко яйца ще снесе майката , а колко яйца могат да отгледат пчелите кърмачки . Майката може и по 2000 яйца да снася , но работничките ще решат колко да оставят . Затова отводката трябва да се прави с много пило , ако искаме да се развие бързо . Това пило ще ни даде много пчели кърмачки когато майката започне да снася .
Всичко трябва да е в някакви граници. Майката не може да снася толкова яйца, ако няма наличните брой пчели, които да ги обслужват. Не може и да има много пило защото също така малкото налични пчели не могат да го топлят и т.н., и т.н. знаете ги нещата. Фокуси не могат да се правят, а си иска просто технологично време.
[QUOTE=iliew;60034] Зависи не от това колко яйца ще снесе майката , а колко яйца могат да отгледат пчелите кърмачки . Майката може и по 2000 яйца да снася , но работничките ще решат колко да оставят . Затова отводката трябва да се прави с много ЛЮПЕЩО СЕ пило + на всяка рамка с пило да се стръска поне по една пълна рамка С МЛАДИ ПЧЕЛИ + точките на Матеев , ако искаме да се развие бързо . Това пило И МЛАДИ ПЧЕЛИ ще ни даде много пчели кърмачки И БЪРЗ СТАРТ когато майката започне да снася.
Keep Walking...
Ей -всички за яйцата се хванахте.Матеев извежда базови принципи.Много ясно е ,че ще има вариации.
Понятието млади пчели е малко относително , защото пчелите са кърмачки до 10 дни след излюпването си и ако вместо с оплодена майка отводката се прави с маточник то докато се оплоди майката и започне да снася тези млади пчели вече ще са летящи и до някъде ще обезсмислят поставянето на кърмова маса , но кърмачките пак ще са тези от пилото което сме сложили .
Стръскването на млади пчели ще има голям ефект , ако сложим и незапечатано пило на различна възраст , така напрактика ще направим едно малко изградено семейство
В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))