Тука вече навлизаме в МЕТОДИТЕ за справяне със семейство, изградило роеви маточници. В литературата има стотици, на на мене най-много ми допада следния метод:
1. Правят се много на брой СЛАБИ отводки на по 2 рамки с пило, защото те са единствените, които са склонни на 100% да приемат дадения им маточник.
2. Отводките се правят във фибранени нуклеуси за 5 рамки и се пренасят в другия край на пчелина, като се нареждат на поне 50 сантиметра една от друга.
3. На старото място остава стария кошер, една пита с пило и млади пчели, както и старата майка. Всички останали пити са с голи неизградени восъчни основи.
4. Всички стари пчели от полето и от отводките се завръщат в стария кошер и той става гол рой, който със сигурност няма да се рои втори път.
5. В отводките остават само млади пчели, пило и маточник - тази кофигурация също със сигурност няма да се рои.
Технология на направа на отводките:
1. В нуклеус от фибран за 5 рамки се слагат само 2 рамки с пило и пчелите по тях. Стръскват се допълнително и пчелите от някоя пита, която да не е с пило (ако има такава).
2. Завиват се с найлон, за да им е по-топло.
3. Слага се течна храна (сироп) в изобилие. Може както на вътрешна рамка, така и в хранилка над рамките.
4. Слага се и питка с мед и прашец. Нейната роля е да компенсира липсата на стари пчели в следващите няколко дена.
5. В основния кошер се оставя една единствена пита с пило и със старата майка, поставена в центъра на плодника. Всичко останало е пити с неизградени восъчни (пластмасови) основи.
6. Всички стари пчели от полето и от отводките се връщат в стария кошер и той всъщност става най-силната от всички отводки.
7. Жлезите на старите пчели започват отново да работят, и те интензивоно започват да градят.
8. След като се излюпи майката в отводките, тя веднага се лови и се маркира. Това е най-добре да стане в 3-тия ден след излюпването. По-късно има опасност по време на проверката тя да е излетяла на брачен полет.
9. След маркирането на майката в отводката се добавят още 3 пити с неизградени восъчни основи. Подредбата е ВО, пило, ВО, пило, ВО.
10. След 14 дена отводките пращят от пчели (излюпени от пилото), както и майката вече се е оплодила (в 70-80% от случаите) и е започнала да снася, като е осеменила голяма част от вече изградените поне на 60-70% пити. Отводките са готови за продан или за прехвърляне в истински кошер.
11. Храненето на отводките и стария кошер със сироп и питки с мед и прашец е ключово. Хранилката да не изсъхва, питката с мед и прашец да се подменя, ако се изяде.
12. След 14 дена ако в някоя отводка нещо се е случило с майката, то тогава питите се връщат в стария кошер.
Та това е моето предложение и моята идеология за справяне с кошери, изпаднали в роево настроение. Ако има нещо, с което не сте съгласни, можете да критикувате.