ПАРАЛИЧ
Заразният паралич е болест на възрастните пчели, която се причинява от филтруем вирус. Заразените пчели отначало са възбудени, но след това загубват способност да летят, като стоят неподвижни по прилетната дъска и при пипане леко трепват с крилата си. В стремежа си да изхвърлят навън болните, здравите пчели оскубват власинките им и те изглеждат черни. Болестта протича бързо, като пред кошера се виждат множество трупове и семейството скоро отслабва. Тя може да бъде и хроническа — с по-късни и по-слабо забележими прояви.
Фактори за развитие на паралича са горещото време и белтъчният глад (при липса на прашец). Срещу паралича през големите горещини гнездата трябва да се предпазват от прегряване, като кошерите се засенчват и се създава необходимата вентилация. Труповете на умрелите пчели се изгарят, а ръцете и пособията след прегледа на болните семейства се дезинфекцират. Антибиотиците не действуват срещу вирусния паралич, но укрепват организма на пчелите и може да се дават (стремтомицин или тетрациклин по 0,5 г на литър сироп) няколко пъти през 5—6 дни. В такъв случай магазините на кошерите трябва да бъдат свалени.
Смята се (Недялков), че заразният паралич е една от трите форми на черната болест, наречена така поради черния цвят на обезкосмените пчели. Другите две форми на черната болест са от незаразен характер. Едната се дължи на генетични причини (мутации), като около половината от индивидите на семейството се излюпват без власинки по тялото. Чрез смяна на майката семействата се поправят. Другата форма се проявява предимно в горските райони, където пчелите, когато са ориентирани към мановата паша, не събират цветен прашец и изпитват белтъчен глад. В организма на изтощените (предимно летящите) пчели обмяната на веществата се нарушава, вследствие на което власинките по тялото им започват да опадват. Като средство срещу тази форма на черната болест се препоръчва осигуряваше на прашец чрез преместване на пчелина на подходяща паша, както и подхранване със сироп на малки порции, в които се разтваря 1 г син камък на всеки един литър. Срещу вирусния паралич и черната болест при липса на прашец е добре в сиропа да се прибавят белтъчни храни - мляко, извара и др. При първа възможност майката се сменя с млада.