Винаги когато някой или нещо се опита да избие голяма група живи същества (малки или големи), винаги се появява резистентност. Или силата на въздействие трябва да е огромна, щото да избие всички до крак, или ако останат няколко живи екземпляра, то това ще са най-здравите, най-силните и най-издръжливите екземпляри. И точно тези екземпляри ще дадат поколение, което ще наследи здравината, силата и издръжливоста.
Това важи за хора, животни или микроорганизми. Думичката може да е РЕЗИСТЕНТНОСТ, но може да е и ЕВОЛЮЦИЯ. Значи едно и също и води до едно и също - до развитие в посока издръжливост и устойчивост към природните фактори (климатични промени) или към факторите, причиняващи смърт (напр. слънчеви изригвания, UV радиация, висока или ниска температура, сила на гравитацията, всякакви отрови, пестициди, антибиотици и т.н.).
Та искам да кажа, че мъчейки се да избием някакъв вредител по пчелите, независимо по какъв начин го правим, ние ЗАДЪЛЖИТЕЛНО предизвикваме резистентност към нашия начин. Например слагаме нещо в храната или пръскаме с нещо. Лекарството не се консумира равномерно от всички пчели. Повечето получават пълна доза и дадения микроб умира, но все ще се намерят няколко пчели, които са взели частична доза. Вътре в техните организми ще останат неубити болестотворни агенти, и това ще бъдат именно най-здравите, най-силните и най-устойчивите. Те ще дадат резистентно поколение, което ще зарази и останалите пчели, и ето ти механизма, по който всичко това се случва.