Мисля че не успя да разбереш каква е първопричината, затова ще ти я обясня малко по-подробно.
Представи си един идеалистичен свят, в който всеки един производител на стоки е длъжен да си продаде стоката за срок от 24 часа след нейното производство. Забранени са всякакви складове - имаш ли стока, до 24 часа трябва да се отървеш от нея. При това положение производителите ще бъдат принудени да продават на безценица, дори и на загуба, но СИСТЕМАТА ЩЕ Е СТАБИЛНА. Цените също ще са стабилни, защото ВИНАГИ ще има идеален баланс на ТЪРСЕНЕ И ПРЕДЛАГАНЕ. Ако на някой производител не му харесва продажната цена, ами просто спира да произвежда и с това допринася за баланса (неговата стока е излишна). Цените ще се движат бавно нагоре и надолу, защото ежедневните продажби ще гарантират този баланс, но няма да има сривове и кризи.
Какво е по-различно в реалния свят? Ами на производителя му е разрешено ДА ТЪРСИ ПО-ДОБРА ЦЕНА за продукцията си. Написах го с червено, защото именно това е фундамента на всички останали злини. След като някой търси по-добра цена, то това означава, че ВРЕМЕННО ЗАБАВЯ РЕАЛИЗАЦИЯТА НА ПРОДУКЦИЯТА СИ. Хоппаааа .... ето как се появиха складовете с продукция. И ако търсенето на по-добра цена отнема повече време, във склада ще се натрупа повече продукция.
И такаааа ......
Складовете по света са пълни с огромни количества готова продукция, която все още не е излязла на пазара, и следователно все още не е повлияла на ПАЗАРНАТА ЦЕНА. Тази продукция си стои по складовете като БОМБА СЪС ЗАКЪСНИТЕЛ, която може да се взриви всеки един момент, ако по някаква причина всички задружно хвърлят стоката на пазара.
Сега нека да приемем, че производителите не са доволни от продажната цена на техните стоки. Тогава те по-дълго време търсят по-добра цена, в резулт на което в складовете им се застояват по-голени количества стока. На пазара се появява ДЕФИЦИТ и цената бавно започва да пълзи нагоре. В същото време дефицит няма - стока има в изобилие, но тя се задържа дълго време по складовете. Ето това е генезиса на бавния ръст на цените. Баланса на търсене и предлагане се влошава, защото предлагането изкуствено е намалено от производителите в опити да намерят по-добра цена за продукцията си. Не го бъркай това с повишено търсене. Цените могат да растат и при изкуствено създаденото НАМАЛЕНО ПРЕДЛАГАНЕ.
Та според мене точно това се случва в момента, и то се предизвиква именно от пчеларите като производители, а не от изкупвачите поради завишено търсене. Няма завишено търсене на мед или восък - има само НЕДОВОЛСТВО ОТ НИСКИТЕ ЦЕНИ СРЕД ПЧЕЛАРИТЕ, и те задържат дълго време продукцията си в мазите (складовете). И цената наистина бавно пълзи нагоре и това е така от години.
Колкото до срива на цените - както казах в неговата основа стои ПАНИКАТА, която може да се отключи дори и от някакво странично външно събитие. Тази паника ще предизвика изпразване на складовете, което ще означава ОГРОМНО ПРЕДЛАГАНЕ на фона на слабо търсене. И цените ще полетят надолу и ще летят дотогава, докато складовете се изпразнят. И после цикъла започва отново ......
И сега да се върнем на човешката психология, която е присъща дори и на пчеларите. Двете важни психологически черти, които движат цените, са ТЪРСЕНЕ НА ПО-ДОБРА ЦЕНА и ПАНИКАТА. Комбинацията им предизвиква пазарните движения на цените такива, каквито ги описах. Има и едно трето състояние (БЛИЖЕНЕ НА РАНИ) и СТРАХ ОТ БЪДЕЩИ ДЕЙСТВИЯ, което състояние е присъщо по време на консолидацията след края на всеки един цикъл.