Ами аз идвам от сферата на информатиката, където съсловието и много сплотено. Черпал съм безценна информация от форумите и затова този егоизъм при пчеларите ми е неприятен.
И аз съм на мнение, че това е малко прекалено. Есено-зимния период обаче коства 3 дена стрес при всяко отваряне. Дори при едно от изследванията на което попаднах, при всяко отваряне на кошера не взимат под внимание данните от следващите 3 дена, за да получат надеждна информация.Един колега на 75-80 години страстно настоявал да ми предадат: "Кажи му, че от Август до Март не се отварят кошери, а каквото оня горе е решил, ще стане". Че човека е прав, но трябва да се докажат такива твърдения.
Трябваше да откача единия кошер, но от мързел не го направих. После като паднаха студовете и не съм ходил на пчелина. Страшно ме е яд. Не можах да видя колко под нулата ще падне в кошера и дали въобще ще позволят пчелите да падне. Много важна информация, която пропуснах.Сега ако имаше и кошер без нагревател... Много искам да видя дали пчелите покачват температурата на кълбото при рязко моментно затопляне и по-важното е с колко точно. И изобщо какво им е поведението при различни температури. Много ме интересува колко е стандартното отклонение, екстремумите и разстоянието между външната и в кълбото.
Температурата в кълбото не се влияе от външната. (Тоест следва кривата на външната температура, но мисля че по-скоро се дължи на "дишането" на кълбото.) При продължително застудяване пада плавно до около 17 градуса. Вече с нетърпение чакам да се изглади на 34 градуса
Това със отклоненията и екстремумите и аз го следя в момента и е рано да правя обобщение. Това което съм видял до момента са 2 модела. Единия е когато имаме период с разлика от около 10 градуса минимални-максимални температури, другия е когато имаме продължително застудяване и постоянни температури в денонощието (почти еднакви минимална и максимална).
В първия случай температурната инерция (изолация) на кошера върши работа и компенсира кратки застудявания до 1-2 дена, във втория случай след втория ден кошера бавно но сигурно изстива и температурата започва да клони към външната. Точно тук пропуснах да видя при това застудяване докъде ще се стигне.
Това за сега ще си го запазя за мен....Разкажи за влагата как успя
След малко ще прикача изображения за това което казах.
П.С.
Период с ясно изразени разлики в дневна и нощна температура. Червената линия е темп. в кълбото. Синята - външната темп. Оранжева и жълта - темп. над и в страни от кълбото. Този пик на 21.12 е в резултат на облитането. Всъщност при всяко облитане забелязах, че темп. в кълбото скача на макс:
Периода на застудяване с поддържане на минимална темп. в страни от кълбото на 5.5 градуса (същия кошер). Това което забелязвам е "изглаждането" на темп. в кълбото. За добре ли и е или за зле предстои да разберем:
Сравнение на влагата между двата кошера. Виж какво става със светлосинята линия на 18.12 в 13 часа, когато променям "нещо" в кошера. Тъмносинята линия е външната влага:
![]()




Цитат
