Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
Все се чудя каква е тази дивотия със изследванията на меда, със супер високите стандарти на които трябва да отговаря сякаш само космонавти ще го ядът. С годините достигам до едно заключение, което се потвърждава в постовете от последните два дни в тази тема. Нашия мед е подложен на изключителен контрол, защото на изкупвачите е необходим продукт със супер качество, който да смесят с вносния боклук, който взимат и в резултат да се получи нещо на ръба на допуска, което могат да продадат с добра печалба. Всичко това се прави на ръба на закона и ние не сме в състояние да противодействаме по никакъв начин. Всички постове на Матеев за пазара, определянето на цената от него и т.н. са абсолютно верни, само че не важат в случая, защото с нашия продукт се извършва плузаконна операция която не влиза в "рамките" на теорията за свободния пазар. Тази година без да искаме постигнахме цена за която не смеехме и да мечтаем миналата зима. Дано се задържат тези нива на цената и следващия сезон и приказките и опитите сега за събаряне на цена се провалят. Да кажа и нещо на хората, които блъскат яко сиропи: Няма да продадете, защото както казах от вас се очаква идеален продукт който да се смеси с боклука. Ако вие предлагате боклук изкупвачите няма какво да го правят. Ако тази година са се набълбукали с такъв мед другата година ще вкарат такъв контрол че .....
Този контрол на качеството го няма при колегите в ЕС. Тези изследвания се правят само защото меда се смесва с фалшив или се "хомогенизира"(бърка с миксер).
Втория момент е че фирмите много често не изнасят меда през границата, а го продават от склада им или със транспорт до пристанището.
Тоест всеки пчелар може да си продаде меда и фирмата в Германия директно да го купи без да имаме отговорност по износа. Отговорността на пчеларя свършва в момента на товарене на камиона или в най-лошия случай в момента на влизане в пристанището на камиона.

Че ние можем да си продаваме меда директно на купувача в Германия стига да имаме количество поне 20 тона, а с едно добро коопериране между пчеларите това няма да е проблем.
А купувача как ще си оправя документите...нас не ни интересува.
Цените на родните фирми са над 5 ЕВРО / кг от склада им. Вижте им обявите във Алибаба и всеки може да си направи сметката дали това, което ни бълват е истина.
Ето интереса на тези родни фирми да мачкат пчеларя и те НЯМАТ интерес от сдружения на пчелари и огранизации.
Интерес имат само коректните фирми, защото тези организации ще им помогнат да премахнат конкуренцията.
Една пчеларска организация би работила само с коректна фирма и всички други еднодневки ще изгорят.

Гледам да не пиша много, но темата е интересна.
По-късно ще се обадя на SGS и ще ги питам за изследвания.
Ето и визитката им, ако някой иска да им се обади.