Ааа, чичко Йорданов, без публични подигравки с прохождащите в занаята. Тук сме само сериозни хора и само сериозни мнения търсим
Я кажи сега, тебе не те ли сърбят ръцете да пробваш нещо ново. За разтуха от зимата, де...
Ааа, чичко Йорданов, без публични подигравки с прохождащите в занаята. Тук сме само сериозни хора и само сериозни мнения търсим
Я кажи сега, тебе не те ли сърбят ръцете да пробваш нещо ново. За разтуха от зимата, де...
Батка, че сте сериозни - сериозни сте, ама имате и чувство за хумор, па аз такива хора харесвам. Имам и аз нови неща дето ги пробвам. Оня ден накапах моите с ОК, първи път. И един ДБ съм го дупнал отстрани и тая зима ще кара с топло разположение на питите, да видим какво ще стане. И да вляза малко в темата - от това което съм изчел за Фарар, при моите условия ако го прилагам, няма с какво да ме улесни мен или пчелите ми, така че ще ви чета с интерес.
Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени
Щом се захващате с Ф. сега е момента да си вземете рамки с тънка горна летва.Иначе едно са ниски рамките друго и в средата на зимното кълбо ви се отварят 4,5 см. дърво и въздух.А това си е сериозно разстояние за зимата.Не е фатално , но защо да се мъчат пчеличките?В интерес на истината от 2000-та до сега не съм имал проблем с Ф.Най-хубавоно му е че от Д.Б. не можеш да извадиш половин рамка мед на есен и да я смениш със сироп , а от Ф. не е проблем.Един корпус, магазин с инвертиран сироп отгоре и зимата минала.
Колега, jordanov, ако дъното ти е с мрежа и е отворена и на мене ще ми е интересно каква разлика в зимуването може да се появи?
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Бях чел за тези рамки и се чудя належащо ли е - всъщност казваш, че не е фатално. От друга страна подобен проблем с разстоянията би трябвало да съществува и при зимуване в лангстротов кошер. Честно казано не ми се иска да вкарвам трети вид рамка в обръщение.
Темата за Фарар и мен ме вълнува... за догодина смятам и аз да пробвам няколко фарара на 10 р. Смятам да развия силни дб семейства и да им взема младата пчела и да им тупна по и маточник и да ги сложа в магазин.... а летящата пчела ще налети по другите кошери и ще ги използвам за медосбора....Но не това е важното. Интересувам се от това дали е по-добре фарар 10 или 12 рамки?
При Л.Р. съществува така наречената "зона на смъртта" по тая причина.Преминаване от единия корпус в другия е проблемно при ниски температури и голямо разстояние.При Ф.не се получава , защото семейството винаги е на два от корпусите.Не се налага да преминава.
А аз се питам защо да е толкова дебела горната летва на рамката когато рамките са ниски и леки.Единствения смислен отговор е унифициране на частите на рамките и по лесно сглобяване на самите рамки.Но това са човешки изисквания , а не изисквания продиктувани от живота на пчелите.Та затова мисля тънката горна летва за по пригодена към пчелите в конкретния кошер Ф.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
E поради тази причина на моите лр съм с 20*20 мм горна летва... за да се получи надграждане по летвата отстрани и да има кълбото допир с восък а не с дърво! Аз сега ще си поръчвам магазинни рамки с 20*10мм горна и долна летва а отстрани с хофман 37мм. Заради добива на восък.... като ги режа с ножа ще се получават доста разпечатки. А и като ги изрязвам ще намаля теглото на самата рамка и няма да има проблем в центрофугата, така всички ще са равни по тегло и няма да има нужда от нагласяне за баланс....
при един колега с лр кошери видях горните летви са триъгълни точно по тази причина. От ВО изграждат нагоре и реално има мед до горния ръб на рамката, така намаля мъртвата зона и казва че не е имал смъртност от глад.
В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))