А сега конкретно по сделката, наречена ИЗКУПУВАНЕ НА МЕД ОТ ИЗКУПВАЧ:
Първо и двете страни правят някакви начални разходи по сделката, и е редно всяка една страна да осъзнава разходите, които прави другата страна. ИЗКУПВАЧА - ами той харчи пари за транспорт и работна заплата, за да дойде да вземе проби. Сумата обикновенно надхвърля 100 лева на пчелар, дадени на риск, от който може и нищо да не се получи. Целия труд по обикаляне на много пчелари, направа на сборна проба, изследване на пробата, множество повторни проби и т.н обикновенно струва над 2000 лева и това е риск, поет от ИЗКУПВАЧА. Единичния пчелар дава само мед - няколко килограма, които като цена са много по-малки от предварителните разходите на изкупвача. В случай при проблем с меда прекараната страна е ИЗКУПВАЧА, а не пчеларя.
Rosty_SZ да не ми се сърди, но не одобрявам неговите действия свързани с това, че е искал пари за единия килограм мед, взет от изкупвача. Ако аз бях изкупвач и отида някъде за проби, харчейки няколко стотин лева, и после пчеларя се заяде за единия килограм, щях да го задраскам от списъците си и кракът ми повече нямаше да стъпи там при него. Нещо повече - щях да информирам и другите колеги, че еди кой си е кофти човек, и не си струва да се харчат предварителни пари за него, защото вероятно сделките с него ще са проблемни и на следващия техен етап.
По въпроса за начините на вземане на пробата - ами всички изкупвачи я вземат по един и същи начин - със самоделно направени шишове и при условията на НУЛЕВА ХИГИЕНА. Ами това е евтиният и бърз начин за вземане на проби. По-добър начин може да се измисли, но ще струва много пари, и фирмата, която се опита да го внедри, ПРОСТО ЩЕ ФАЛИРА.
По въпроса за количеството на меда - ами по време на вземането на пробата трябва да се бръкне във всяка една тенекия, и ако тенекиите са много, то и взетият мед ще бъде много. Това не е защото изкупвача иска да ви ощети с няколко килограма - дори е смешно човек да си го мисли това. Нуждата от много мед при много тенекии е защото изкупвача се нуждае от ПРОПОРЦИОНАЛНА ПРОБА. И там в лабораторията си той прави буркани със смесени проби със състав на меда, ПРОПОРЦИОНАЛЕН НА БЪДЕЩИЯ ТИР. И ги изпраща на изследване. И ако има проблем в общата проба, трябва да бъде открит кой е проблемния пчелар. Това обикновенно е свързано със серия от изследвания САМО ПО КОНКРЕТНИЯ ПОКАЗАТЕЛ. Използва се метода за ДИХОТОМИЧНО ТЪРСЕНЕ и ако пчеларите в един тир са 10-15, този метод позволява с 4 проби да бъде открит конкретния човек. Меда на този човек се вади от бъдещата патрита и се нова пропорционална проба с нови съотношения на медовете вътре в нея. и при нея се минава през същия цикъл още веднъж. Всичкото това отнема време, пари, и създава необходимост от ОПРЕДЕЛЕНО КОЛИЧЕСТВО МЕД ЗА ТЕЗИ ПРОБИ. Ако приемем, че в западната лаборатория винаги се изпраща един буркан с мед с тегло около 1 килограм, то целия процес с многократните допълнителни изследвания предполага ПОНЕ ДЕСЕТОРЕН ЗАПАС от образци. Ако добавим и контролните и архивните образци, както и известен коефициент на сигурност, то тогава наистина е нормално за всеки 20 тона ТИР да се вземат по 20 килограма мед за образци. Това е само 0.1%, което си е едно нищо. Глупаво е пчеларя да спори за него - все едно да дадете на сервитьорката в ресторанта 10 лева, и после да вдигнете скандал за 1 стотинка. Какво ще си помислят хората за вас?
Та за тенекия от 25 килограма пробата трябва да бъде около 20-25 грама или това прави външен диаметър на сондата някъде около 1 сантиметър (8мм вътрешен). При 30-35 сантиметра дълбочина такава една сонда ще взема от тенекията около 15-20 куб.см. мед, който тежи около 20-25 грама. Този мед се събира в някаква кофичка или буркан, и трябва да бъде взет от изкупвача на 100%. Това е така, защото този мед трябва да се смеси там в лабораторията с мини-хомогенизатор. Целта е именно да се съхрани ПРОПОРЦИОНАЛНОСТТА НА ПРОБАТА, а не да бъде ощетен пчеларя.
Някои изкупвачи имат малко по-дебели сонди, но тогава те оставят на пчеларя половината количество събран мед като КОНТРОЛНА ПРОБА. Това според мене не е правилно, защото съдържанието на кофичката НЕ Е ХОМОГЕНИЗИРАНО, в резултат на което се нарушава ПРОПОРЦИОНАЛНОСТТА, и има вероятност двете проби да се различават по състав - тази при изкупвача и контролната, оставена при пчеларя.