Може би по-правилната стратегия е да се направи нещо строго специализирано, за да може да е максимално пригодено за задачите, които му се възлагат. Например:

ЕДНОКРАТНО ПРЕНОСНО САНДЪЧЕ ЗА ОТВОДКИ - максимално евтино, максимално олекотено, без прелка, без място за хранилка и с пластмасова мрежа за комари. На дъното има фиксатори за рамките, за да не се клатят при транспортиране. Стени - 10 мм фибран. Не се боядисва. Използва се еднократно и се изхвърля.

ЛЕТЕН НУКЛЕУС ЗА ВРЕМЕННО НАСТАНЯВАНЕ НА ОТВОДКИ - Стени - 20 мм фибран. Има си прелка и мрежата вече е поцинкована. Над рамките има пространство за хранилка. Има си и дебела фибранена преградна дъска, за да може да се прави постепенно разширяване на отводката - 2 рамки, 3 рамки, 4 рамки, 5 рамки и чак тогава прехвърляне в кошер. Зимата този нуклеус не се изпозлва.

ЦЕЛОГОДИШЕН НУКЛЕУС ЗА ПОСТОЯННО НАСТАНЯВАНЕ НА ПОМОЩНИ СЕМЕЙСТВА - Стени - 30, 40 или 50 мм фибран. Има си всичко като временния нуклеус, но освен това си има и надрамъчна плоскост, долна и горна прелка, усилване на зоната около прелките, добро боядисване за UV защита, фиксиране на капака към корпуса и на самия нуклеус към стойката, за да не се налага слагане на камък и т.н.

ОПЛОДНО САНДЪЧЕ - за оплождане на майки, конструирано така, щото да осигурява всички изисквания.

ДВОЙНИ, ТРОЙНИ и ЧЕТВОРНИ вариации на всичко, изредено по-горе.