Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
Има градиент на температурата от центъра на кълбото към неговата периферия.

Температурата в центъра на кълбото (и пилото) е КЛЮЧОВ КРИТЕРИЙ за това доколко здраво и силно е дадено семейство. Ако то успява да поддържа тази температура в границите на 32-36 градуса, независимо от това дали навън е -40 или +40, значи е здраво и силно семейство. Ако температурата в центъра излезе от тези граници, тогава пилото започва да страда или дори да загива. Това е ясен критерий, че със семейството нещо не е наред, както и сигурен критерий, че за в бъдеще ще се раждат недъгави пчели, неспособни да носят мед и въобще да поддържат развитието на семейството.

Колкото до температурата извън кълбото или на тавана на кошера - тя много малко говори за това какво се случва в центъра на семейството. Тази температура зависи от 1000 външни фактора и трудно по нея можеш да си извадиш някаква информация за семейството. Можеш да си извадиш информация само за топлоизолационните свойства на кошера и нищо повече.

Ако наистина ще се мери температура вътре във всеки един корпус, хубаво е един от датчиците да е разположен в центъра на този корпус. Това не е чак толкова трудно за постигане. Трудно е другото - че не е достатъчен само 1 датчик, защото кълбото не винаги е в центъра на корпуса. Ако искаме наистина да сме прецизни, трябва да сложим датчик в центъра на всяка една пита, но цената на това удоволствие става значителна, което обезсмисля целия този процес.
Това, което пишеш е абсолютно вярно, но говорим за различни неща! Ако търсим диагностика на семейството, ще мерим температурата в центъра на кълбото. Ако ще използваме отопление ни трябва параметър за обратната връзка и това е температурата в кошера. Как ще използваш температурата в центъра на кълбото за обратна връзка, като там регулирането го правят пчелите и без човешка намеса, "независимо от това дали навън е -40 или +40". Не е ли идеята да направим с нагряването две неща:
1. През зимата да намалим разхода на мед, който пчелите превръщат в енергия за да оцелеят.
2. През пролетта да ускорим процеса на развитие на пилото пак за сметка на по-малки загуби на мед.
Или нещо бъркам генерално в концепцията???