Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
Например болните (не е достатъчно да са заразени) от нозематоза имат по-голяма склоност да налитат в чужди кошери от нормалните граници (налитания винаги има, независимо как са подредени кошерите, просто могат да бъдат минимизирани). Голяма част от вирусите засягат навигационната система (репликират се в мозъка), от където също част от пчелите неумишлено навлизат в чужди кошери.
А защо болните пчели умишлено налитат в чужди кошери? - заради съревнованието със конкуренцията (има и друга теория - че вирусите които пчелите оставят летейки от цвят на цвят - във нектара, също е "умишлено" действие). Борбата в Природата между индивидите (или в случая -пчелна колония ) кой ще разпространи повече гените си винаги е била жестока.

Карантината която пчеларя сам трябва да си наложи се състои в мониторинг и имане едно на ум- да следи за рецидиви следващата пролет. Семействата от кавива пчелини не се сместват с редовните и се работи с различен инвентар (имам предвид пушалка, рамкоповдигач...). Всъщност добра идея е всеки пчелин да бъде третиран като отделен обект. Така при възкикване на зараза ще пострадат един или няколко пчелина, вместо цялата ферма (заради "инкубационния" период докато се осети че има проблем, пчеларя като нищо е разпространил заразата навсякъде).
В Австралия, където АГ е честро срещан, се практикъва санитарна бариера - при центрофугиране рамките се връщат във абсолютно същия кощер откойто са били взети. Всъщност добра пркатика е да няма движение на рамки, пило и мед от семейство в семейство ( казвам го за пчеларите които имат навика да подхранват със центрофугиран мед).
Колега Скутелатор мога ли да ви помоля за мнение продуктът nozevit+.