Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 10 от общо 1262

Разгънат преглед

  1. #11
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Днес се видях , с колега пчелар който има 250 кошера.
    Каза ми, че е ходил в Сърбия, да прави някакви проекти с пчелари и там са му казали, че в ЕС са приели някакъв закон, че меда който е произведен от ГМО култури (рапица слънчоглед) ще се води ГМО мед защото в културите има заложен ГМО елемент и цената ще му е на половина на останалия.
    Знаете ли нещо по въпроса?
    Ако вярно стане това, в районите в който има земеделие като моя няма за какво да гледаш кошери, то на 4.50 е ниска цена а какво остава на половина.
    Предполагам става въпрос за промяната на директивата за меда, която беше на път да се случи. Заради други наредби на ЕС за ГМО културите ( следващия път когато група хора подстрекават анти-ГМО искания, добре си помислете дали те са всъщост ваши приятели), пчеларя е поставен между "чука и наковалнята" и промяната в директивата беше жалък опит да се излезе от "неловката" ситуация ( на практика пчеларите щяха да отидат "от трън"... та на един голям чеп).

    В настоящата директива поленът (който се е намира във меда) е част от меда. Промяната която беше поискана - поленът да бъде етикиран като добавка към меда, а не част от него (няма да ви занимавам със доводите).

    В края на Ноември м.г. новата директива беше гласувана и приета на първо четене с голямо мнозинство( за да бъде приета окончателно трябваше да бъде гласувана и приета още два пъти - на 14 Януари и някъде през Юни). За наше (мнозинството от пчеларите) щастие на гласуването на 14/15 Януари промените бяха отхвърлени.

    При настоящото положение, наличието на ГМО полен във меда трябва да се етикира само ако надвишава 0.9% от общото количество ( общото количество полен във меда рядко достига до 0,5%, дори и при технология на екстракция от питите, допринасясяща замърсяването на меда с прашец). Така ние си спестяваме разходите за изследване за наличие на ГМО (при покупка на меда от изкупуваща фирма), които никак не са евтини, и при положение че бъде открит - да бъде изкупуван на по-ниска цена. Спестяваме си и необходимостта на пазара да се продава само ултрафилтриран мед ( инсталациите са скъпи и само най-големите преработвателни фирми биха могли да си ги позволят), от което всички български фирми щяха да бъдат аут, както и сергиите по пазарите и магазинчетата предлагащи мед директно от производителя.

    Негативите са единствено за тези, които имат нещастието да са в близост до опитни полета със (сортове) ГМО култури, които макар и да имат разрешение да бъдат влагани във фуражи (за животни),(все още) не са (били) одобрени за консумация от хора. Като по този начин правейки меда негоден за продажба, а въпросния пчелар в същото време няма право на компенсации.




    BeeVarna, забравих да уточня -

    Какво те кара да мислиш че Мишо Михайлов е нещо по-различно от дясна ръка на Ганчо Ганев?
    Този пост е редактиран от scutellator; 04.02.2014 в 20:28.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •