И последно за днес :"Алкалоиди - химически съединения с алкален характер, които съдържат азот обикновено се свързват с органични киселини. Алкалоидите се концентрират главно в листата и корените на растенията, а по-малко в кората, семената и стъблата. С дъбилните вещества (танините) алкалоидите образуват утайки, които не могат да се резорбират. По известни алкалоиди са морфин, атропин, скополамин, хинин, галантамин и др. На учените са известни повече от 900 алкалоида, но поради обстоятелството, че лечебните им дози са твърде близки до токсичните, само малка част от тях се използват в медицината.
Фитонциди – това са отделяни от растенията летливи или течни вещества, способни да спрат развитието или да убиват микроби, едноклетъчни, някои вируси и др. Това са растителни отрови, предназначени да се справят с микроорганизмите, нападнали растенията. Голяма фитонцидна активност имат лук, чесън, борови и еквалиптови дървета и др.(подчертаното е от мен)
Етерични масла – това се летливи безазотни съединения като терпенови въглеводороди, алкохоли, алдехиди, кетони, феноли, етери и др, които при изпаряването си разпространяват ароматРолята им е да предпазват растенията от болестнотворните микроорганизми, насекоми, кърлежи и др. Освен това при изпаряването си те предпазват растението от прегряване при големи горещини.
Флавоноиди – фенолни съединения с два ароматни пръстена. Растенията произвеждат флавоноиди за да се предпазят от гъбични, паразитни и други заболявания. Разпространени са в почти всичките им части. . Изолирани са повече от 4000 различни флавоноида
Засягане на нервната система се получава предимно при отравяния с растения, съдържащи етерични масла и алкалоиди. Проявите се изразят във възбудни явления или явления на потиснатост и парализа!(отново подчертано от мен)
Растения съдържащи летливи вещества - етерични масла, синапени масла и др. предизвикват засягане на отделителна система.
Оксаловата киселина свързва калциевите йони и се образува калциев оксалат в резултат на което се предизвиква системна хипокалциемия.Ранните клинични признаци на хипокалциемията са мускулни потрепвания и конвулсии.Калциевият оксалат и оксаловата киселина са силно дразнещи кожата,устните и орофаренгиалната лигавица.