Добре де, ако е добре да са на мрежесто дъно, тогава защо се стеснява долния вход на прелката? Моите нямат такова дъно и не е ли по-добре да не стесня прелката, за да има по-добра вентилация?
Добре де, ако е добре да са на мрежесто дъно, тогава защо се стеснява долния вход на прелката? Моите нямат такова дъно и не е ли по-добре да не стесня прелката, за да има по-добра вентилация?
Кошерите с дебелина 2,5 см на стените и по-малко не са подходящи за лятото,особенно ако не са на сянка.На такива кошери трябва да се осигури по-добра вентилация,както и добра изолация на капака.За зимата няма проблеми.
Това е много добър въпрос, на който все още нямам отговор. Ровейки из интернет съм попадал на изследване на руски специалисти по пчеларство, които изказват тезата, че пчелното семейство се нуждае от поне 10-кратно подменяне на въздуха в рамките на едно денонощие. Това е абсолютния минимум. Под него става лошо. На друго място съм срещал информация, че съдържанието на кислород в кошера може да се намали до 4% и пчелите въпреки това да останат живи. Явно са много издръжливи същества, защото човек умира при доста по-високи стойности.
Другото наблюдение, което имам, е при смяната на въздуха един път на час (24 пъти в денонощие) - така е у дома. Имам рекуператор с дебит 60 куб.м. на час и точно толкова е обема на кабинета, в който работя. Пуша като продънена печка и въпреки това въздуха в стаята винаги е чист и пресен.
От тези две информации можем да си направим извода, че 10 пъти смяна на въздуха в денонощие е един санитарен минимум, под който не трябва да се пада, а 24 пъти си е едно много добро проветряване, дори и за случаи със силно замърсяване. Истината е някъде по средата. Може би 15 или 20 пъти в денонощие въздуха трябва да се сменя - както при пчелите, така и при хората.
Въпроса обаче е друг - какво точно трябва да се направи с кошера, за да се осигурят точно тези 15-20 смени на въздуха в денонощие? По-малко става лошо, а по-много е безсмислено. Именно на този въпрос нямам отговор и нямам никаква идея как може да се изчисли. Знаем обаче, че лошото проветряване е опасно, а прекалено доброто проветряване ако не помогне, поне няма да навреди (това от горните топлинни изчисления). Именно поради тази причина аз изказах мнение, че е по-добре да проветряваме в излишък, отколкото в недостиг. Тази моя идея се подкрепя и от финландците, които със сигурност имат много голям опит със студените зими. Те изрично пишат в инструкциите на стиропорените кошери, че зимно време дъното се оставя отворено, а мрежата (отвора) на това дъно е 80% от цялата негова площ.
С две думи, тайната на здравото семейство през зимата е проветряване, проветряване и пак проветряване. Ако кошера е с мрежесто дъно, то се оставя отворено. Ако е само с прелка, ТЯ НЕ СЕ СТЕСНЯВА. Ако прелката е тясна и малка, трябва да се отвори малък отвор в най-горния корпус, за да се получи комин и да става някакво малко течение. То няма да е чак толкова силно, защото както вече научихме от по-горните мои постинги, температурната разлика между вън и вътре е само 1 градус, което означава че коминния ефект ще е много слаб.
ПС: В този постинг има само мои разсъждения, основани на натрупаната от мене информация. В никакъв случай тези разсъждения не трябва да се възприемат като препоръки. Аз лично ще ги изпълня, но това си е мой личен риск. Ако и вие решите да направите същото, това си е ваш личен риск и аз не желая да нося отговорност за него.
във книгите пише че пчеларя трябва да подрежда пчелното гнездо за зимата,някои пробвал ли е да остави пчелите сами да си подредят гнездото??Що се отнася до проветряването мисля да го направя чрез отваряне на хранилката
Обикновено пчелите вършат тая подредба сами и то много / с пъти / по--добре и от най- добрия пчелар.........., НО има и изключения. А това са - 1. Когато пчеларя е бил много алчен и е вземал мед не откъдето трябва , не колкото трябва и и не в подходящия момент. 2. Има години , когато при хубави и топли есени пчелите отглеждат до късно много пило. След приключване на пилото те инстинктивно формират кълбото на по- топлите празни пити / където е отглеждано последното пило/ .Аз практикувам в такива случай, когато отварям за последно есента / около 15-20 октомври/ да извадя празните и с мн. тесни венци 2-3 пити и на тяхно място да приближа по-пълните.
В отговор на колегата Димитър Алексиев
Отдавна практикувам зазимяване на 3, или 4 семейства заедно в 10 рамкови ДБ или корпуси. Стъпките са следните:
Предварително стесняваш семействата на 5 рамки - около 10 кг с мед.
За долните семейства - поставяш плодника (корпуса) върху дъното. Разделяш вертикално с мрежа (използвам PVC оградна с max. отвори 1 мм). Едното семейство използва долен отвор, а другото горната прелка. Поставям хранителна надставка 60 мм, която също е разделена вертикално.
За горните семейства - поставям мрежа отдолу на втория плодник и по съшия начин разделям вертикално.Отварям 2 нови прелки срещуположно на другите и отново поставям хранителна надставка.
Какво постигам по този начин -
1. Зимува 1 суперсилно семейство - 20 покрити с пчели рамки.
2. Ниска консумация на мед.
3. Почти нулева смуртност.
4. Бурно ранно развитие.
Важно е, при този метод на зимуване да започнеш ранно подхранване, защото виждам първото пило около Коледа. Аз лично поставям по 1 кг храна на семейство, смесена с нозецид на 25.12.
При въпроси ми пиши на лични или звънни - 0887861255
Къде точно поставяш питката при подхранването?
колега напиши точно къде поставяш сухата храна че и мене ме заинтригува че моите запасите също не мога да ги преценя
Според теб, по този начин възможно ли е да се зазимят няколко семейства в ЛР корпуси. Как подхранваш долните семейства? Използваш ли и при тях 6см надставка?
В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))