Аз ще развия моята теория, пък после ще обсъждаме дали е крива или права. Изхождаме от следните базови предположения:
1. През пролетта всички семейства се подхранват интензивно, като целта е да се развият дори и най-слабите семейства.
2. Към дата 1-ви май всички кошери вече са достатъчно силни и плодниците са запълнени с пчели на 100%. Това е и началната дата за правене на отводки. Могат да се правят и по-рано, но студеното време ще изисква по-специални грижи за все още слабата отводка, за да не изстине и загине. След 1-ви май времето вече е топло и смело могат да се правят отводки дори и само с една пита с пило.
3. Към дата 1-ви август трябва да се направи последната отводка, за да има достатъчно време да се засили и да презимува нормално. Следователно имаме точно 3 месеца време за размножаване на пчелните семейства.
4. УДВОЯВАНЕ: Най-простия метод е разделянето на семейството на две. Стария кошер се мести на 50 сантиметра встрани и до него се слага нов кошер. Прехвърлят се половината пити с пчели и пило в новия кошер и двата кошера се допълват с рамки с восъчни основи. Ествествено се слага и майка. Вечерта старите пчели се прибират и се разпределят приблизително по равно между двата кошера. След 30-40 дена и двата кошера вече ще са пълни с пчели и тогава може да се направи още едно удвояване. След още 30-40 дена - също удвояване. Така в рамките на годината от едно семейство могат да се получат 2*2*2=8 семейства. Задължително хранене независимо дали има паша или не - хранилката не трябва да изсъхва.
5. УТРОЯВАНЕ: Всички пити се изземват от стария кошер и се делят на две в два нови кошера, сложени на друго място. Добавят се и майки и тези два нови кошера остават без стари летящи пчели. Това силно ще забави началния им старт, така че напълване на плодника с пчели може да се очаква не след 30-40, а след 50-60 дена. Стария кошер си остава на старото мясно и се напълва само с нови и неизградени пити. В него остава и старата майка, заедно с една шепичка млади пчели. Вечерта всички стари пчели се завръщат в този кошер, виждат каква беля ги е застигнала, и след това запрятат ръкави и започват бясно да градят. И след около 2 месеца плодника на този кошер също ще е пълен с пчели и пило, и дори ще пращи по шевовете. Като цяло от 1 кошер за 2 месеца получихме 3 нови. На 1-ви юли повтаряме операцията и така в рамките на годината ще имаме 3*3=9 пчелни семейства.
6. УМНОЖАВАНЕ: Тази е най-рискованата операция, но за сметка на това тя дава шанс в рамките на една година от един кошер да се получат до 15 нови семейства. Още на 1-ви май кошера се разпарцаливя на толкова отводки, колкото пити с пило има в него. Ако е ЛР, възможно е да има 15-16 пити - значи ще направим 15-16 отводки на по 1 пита. След това хранене, хранене и пак хранене и вероятността всичките 15 семейства да станат силни в рамките на годината е много голяма. Със сигурност и 15-те ще са достатъчно силни, за да презимуват успешно и следващата година да дадат много мед.
Написаните по-горе методики се базират на знанието, че една майка може да оцелее и да направи силно семейство дори и тогава, когато я поставим в голо нуклеусче с празни неизградени пити и само една малка шепичка пчели до нея. Това е пробвано. Правил съм си експерименти дори и със стари майки, които преди да ги изхвърля им давах нуклеусче и те успяваха да изградят питите и да го напълнят със пчели.
Другото знание е, че две майки могат да снесат повече яйца от една. Следователно ако искаме в рамките на годината всички наши майки общо да снесат по-много на брой яйца, трябва да се сдобиеме с тях колкото се може по-рано и да им дадеме по една шепичка пчели и после да им гледаме сеира - ще си счупят краката да се трудят. Тоест ако в рамките на годината планирате да си купите 20 майки, за да направите 20 нови семейства, много по-добре е да ги купите още през май и да ги накарате да работят за вас, дори и само върху една пита, отколкото да си играете да правите 4 пъти по 5 отводки от силни семейства в рамките на 3-те месеца на сезона. Следователно ранните майки са много по-ценни от късните. Колкото по-ранна е една майка, толкова повече яйца ще снесе за вас през тази година.
Още едно знание - старите майки не могат да снасят по 2000 яйца на ден, когато се грижат за цял кошер, но могат да снасят по 1000 или по 500 и ако им дадете да се грижат за нуклеус или за малък кошер с не повече от 5-6 рамки, то тогава тяхната забавена скорост на яйцеснасяне е напълно достатъчна за бързото развитие на този нуклеус. С две думи - преди да изхвърлите една стара майка, дайте и да се грижи за нуклеус с 1,2 или 3 рамки, и този нуклеус ще се развива със същата скорост, с която би го развивала и една млада майка. Това е така защото количеството на пилото зависи от количеството на младите пчели, които го отглеждат. Дори и майката да може да снася много яйца, все тая - пчелите ще ги изяждат или изхвърлят и ще си оставят само толкова, колкото могат да отгледат. От това знание автоматично можем да си направим извода, че когато имаме отводки с малко на брой пити, както старите, така и младите майки са в състояние да снасят достатъчно на брой яйца за бързото развитие на тези отводки. Млада майка е необходима чак когато плодника се напълни на 80-90%. Преди това и старите могат да се справят. Дори и една майка да стане на 4 години, ако все още в утробата и са останали сперматозоиди, тя би могла да снася яйца и да се грижи за поддържането на 2-3 рамкови отводки. Това е един потенциал, който до момента пчеларите не са го оползотворявали. А аз направих експеримет и той се оказа успешен. Стари майки могат дори и да се оставят да презимуват като резервни майки в малки нуклеусчета. Това е втория експеримент, който правя в момента. Една стая съм я напълнил с нуклеусчета с майки и цялата зима ще се грижа за тях, пък да видим какво ще оцелее до напролет.
С две думи - стратегии за увеличаване на бройката на семействата могат да се измислят много - както по-леки, така и по-агресивни, но най-важното във всички стратегии е да се мобилизира целия яйцеснасящ потенциал (майки). Колкото се може повече и колкото се може по-ранни (ако са нови майки). Старите също трябва да се използват и да им се дава да се грижат за нуклеуси с малък брой рамки. Въобще майка трябва да се изхвърля чак когато и се свършат сперматозоидите. Преди това тя винаги може да бъде полезна при малък брой рамки. И втората част от стратегията - хранене, хранене и пак хранене.............
Също така добра стратегия е да се купят късни августовски майки, когато вече са по-евтини, и да презимуват в нуклеуси като резервни майки. Пролетта през март и април тези майки ще са безценни. Тази зима го правя само с 40-50 броя, но ако овладея метод за лесно и безопасно отглеждане през зимата, догодина ще го направя с 3 или 5 хиляди бройки. Става въпрос за отглеждане в затворено помещение. Въобще тази първа година на пчеларстване ме научи, че във всеки един момент от време целогодишно аз трябва да разполагам с налични резервни майки. Освен експеримента в помещението имам и създадена организация навън със 6 рамкови нуклеуси, които чрез преградна дъска могат да стават на две по 3 рамки. Когато ми потрябва майка, вземам едната, а на втората давам да се грижи и за 6-те рамки. После като се роди нова майка, отново слагам преградната дъска и отново живеят две майки на по 3 рамки. Имам заселени около 50 такива двойни нуклеуса, но те ще презимуват вън на студа. Ако успеят да презимуват на по 3 рамки, догодина и този експеримент ще го разширя до поне 200-300 двойни нуклеуса. Въобще - майки, майки и пак майки - винаги трябва да ги има в излишък. Това е третото важно нещо, което научих за пчеларстването.