Ветровете в България могат да създават странична сила до 100 кг на кв.м. Това е при скорост от около 145-150 км. в час. Между два бетонни кола има 4 кв.м. ламарина, така че ако всеки един кол издържи на 400 кг. страничен натиск, ще издържи и на най-силния вятър, засичан някога по Българските земи. За да издържи такава една плътна ограда, много е важно колко бетон е сложен в земята в основата на всеки един кол. Ако е малко (кофа-две) - считай че оградата е паднала при първата по-силна буря. Ако обаче под земята има бетонна стена по цялата дължина с дълбочина поне 40 см (редно е 70 см.), оградата ще издържи.

Ако искаш да провериш здравината на оградата, първо трябва да излееш десетина кофи вода в основата на един кол, за да имитираш силен дъжд, и след това вържи едно въже за върха на кола и го дръпни с около 350-400 кг. сила. Издържи ли - можеш да спиш спокойно.

Само за сведение - по време на голямата буря в Габрово тази пролет, вятъра вдигна платнището на басейна и го захвърли върху оградата. В резултат на това няколко бетонни кола като твоите бяха натрошени като клечки за зъби. Тоест получи се същия ефект на плътна ограда с площ 4 кв.м. между два кола и вятър със скорост над 130 км. в час. Останалата ограда издържа, но тя е от мрежа, а под мрежата имам 50-60 см. бетонна стена.

Аз лично смятам, че тази ограда няма да издържи. Би издържала само ако вместо бетонни колове беше сложил метални поне Ф60 и в основата има бетонна стена. Така, както си я направил с малко бетон, има опасност да се гътне, а ако сложиш повече бетон, тогава пък бетонните колове ще започнат да се трошат като клечки за зъби. Въобще бетонни колове се слагат само на рехави огради (мрежа). За плътни огради трябва да се слагат стоманени колове + много бетон (поне по 500-600 кг. на кол).