Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 4956

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Та това е всичко, което аз мисля по отношение на цената на меда. Тя ще си остане 4.20 и през годините леко ще пълзи нагоре с някоя друга стотинка в крак със световната инфлация. Няма шанс скокообразно да нарастне с голям процент. Дори и 4.50 изглежда като мираж и едва ли ще бъде достигната в следващите няколко години.

    Има обаче опасност тази цена да падне, ако държавата налее голяма сума пари в бранша под формата на един или друг вид субсидии. Досега това не се е случило, защото годишните суми са смешни (по 2-3 милиона лева). Ако обаче от раз се налеят 10 или 20 милиона лева (20-40 лева на кошер), това сътресение ще доведе до падане на изкупната цена под 4.00 лева.

    За пчеларите, на които не им излиза сметката при цена 4.20 - ами за тях не остава нищо друго, освен да търсят начини за намаляване на себестойността на произведения мед. Може би си струва да се отвори една такава тема и в нея да започнем да бистрим какво коже да се направи и как.

  2. #2
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Ако още не съм вкаран в категорията "специалисти пчелари" които чули, недочули, де разбрали, къде не...
    С много от нещата съм съгласен, с някой не.

    Освен това всички тези постове ми прозвучаха по скоро като защита на фирмите изкупуващи мед. Поне за момента би трябвало повече да клониш към нашата страна на производители които имат интерес от по-добри изкупни цени. Ако бъркам се извинявам.

    Това чувство идва от това че е разгледано само от страната на "прекупвача". И излиза че ние сме “тарикатите” и им струваме хиляди левове, а те са напълно честни във взаимоотношенията си с нас.

    Това че има мнозина които осират пейзажа от лакомия се знае. Дори има и по фрапиращи случай от антибиотиците – тенекията наполовина пълна спръст отгоре найлон и допълнено с мед, камъни, тухли, стоманени плоскости на дъното на тенекията...

    Интересно ми е какво ще каже източникът ти за това как фирмите на свой ред прецакват пчеларите. И това прецакване приравнено към дребния пчелар – за него също е „хиляди“ левове, и въпрос на оцеляване. Мога да напиша някой от основните „хватки“ но твърде много ще се отклоним. Нека да кажем че на една партида от 5 тона мед „търговеца“ може да ощети пчеларя с до 250 кг мед.

    Ние не можем да диктуваме цените, но за формирането на цената на бългаският мед роля имат и големите износители и в частност и ние като пчелари. Въпреки че българският мед е с отлични показатели и качества и се говори че той се използва за подобрител на нискокачествения и евтин мед. То цената си остава една от най-ниските в сравнение с останалите европейски страни.
    Пример – акациев мед на едро тук се изкупува на 5.00 – 5.50лв. според полена и вечното че цената в Германия била ниска. В съседна Румъния –същия мед акация се изкупува на едро на 15 лей (3,38 евро / или 15 лей - 6,60лв. ). Едни и същи показатели и качество различни цени. Унгарски акациев мед – последно като проверявах беше на 4 евро.
    Навремето двама от тези големи износители в стремежът си да купуват мед от нас на цена под 1 лв. вкараха автогол на нашият мед. Дори може да се твърди че заради тях загубихме и някои пазари. Осъзнаха си грешката но малко късно, а цената на българският мед на германския пазар се срина. Разбира се за това виновни бяха пчеларите. Когато по-големите производители (над 5тона) решиха да ги заобиколят (при това доста успешно) големите износители водени от своята загриженост за благополучието ни, направиха една „хубава“ пиар акция в резултат някой фирми ни зачеркнаха на картата като страна доставчик на пчелен мед. Нo понеже не са големи като Breitsamer + Ulrich много важно че сме ги загубели. А именно тези фирми даваха малко по-добрите цени а не гигант като Breitsamer. Положителното е че след 2007 някой от тях започнаха отново да закупуват мед на малки партиди като контролът за нас е двойно по-стриктен отколкото за други европейски страни.

    Същите тези големи износители ни утвърдиха като доставчици на промишлен мед (варели 300 кг) а цената на промишления мед винаги е била ниска.От икономическа гледна точка така е по-лесно за тях – големият обем им генерира достатъчно добри печалби. А когато се заговори че вместо подобрител/суровина трябва да се защити българска марка мед те или се противопоставят или ги хваща амнезия.
    Пример – Армения – пуснато е малко по-нагоре – при средна изкупна цена от 2 – 4,50 евро в страната – марката Sevan (на едноименното езеро и най-голям пчеларски район) излиза на ЕС пазара на цени от 9,70 евро за 490 грама до 40 евро за 2 кг мед. Или луксозната им марка Bzzz (с уникална опаковка) предназначена за луксозните магазини на арабския свят (където цените достигат до 200 долара за килограм мед - марката Sidr - Йемен). При това не от голяма фирма износител а от арменски пчеларски кооператив.
    Нима ние нямаме толкова качествени медове – имаме ама няма политика в това отношение. При нас 70-80 % от меда отива във варели за да покрием показателите/изискванията на разфасовчици като Breitsamer на който между другото едно от многото изисквания е на меда да не са правени анализи (освен ако те изрично не са го поискали). Те си правят собствен анализ на меда едва когато цялата партида 20 – 40 тона мед е доставена до склада им. Освен това те имат стандартни изисквания за показатели на меда (струващ 100-200 лв.) без значение дали е български, унгарски или гръцки.

    Дребните фирми в голяма си част са дъщерни фирми на големите фирми износители и тези 20-30 стотинки отиват в един и същи джоб. Без да се замислям мога да изброя поне 7 фирми собственост на една от големите износителки. 2012 година една от големите фирми бе глобена с 600 000 лв. заради точене на ДДС през дъщерните си фирми – като си е препродавала един същ мед няколко пъти. В резултат тукашният закупчик на въпросната фирма два дни по-късно свали цената от 4,20 лв. на 4 лв. и едва февруари тази година я вдигна отново на 4,20 лв.

    Единственият начин за по-добри цени на едро е в заобикалянето на фирмите което е трудно но не и невъзможно. Един от начините е създаването на пчеларски кооперативи, сдружения на производители и директното излизане на пазара. Това за съжаление е все още табу и химера за нас.

    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  3. #3
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    В моя текст съм написал, че тарикати има и от двете страни - както при пчеларите, така и при изкупвачите. Всъщност повечето от дребните изкупвачи са и пчелари и не изключвам някои от тях да лъжат колегите си под една или друга форма. Например с неверен кантар или знам ли какво друго. Но това е в сферата на предположенията - доказателства нямам. Важното е, че заради единици страдат всички.

    Колкото до големите фирми какво и как правят - аз там нямам информация. Ти я имаш и споделяш. Нали за това е тази тема. Ние двамата с тебе не си противоречим - ние се допълваме.

    Това с големите цени и с огромните печалби на големите фирми не го вярвам. Пазарната икономика няма да го допусне това. Ако приемем, че дори и за момент това е възможно да се случи в даден бранш, моментално други фирми ще надушат огромната печалба и ще влязат в конкуренция с печелившата фирма. В резултат на това цените ще се изцедят и конкуренцията ще вкара всички фирми в нормалните граници.

    Това със заобикалянето също няма как да стане. Какво значи да ги заобиколиш - помисли си? Да ги заобиколиш означава да направиш поредната фирма-износителка, влагайки милиони в инвестиция, назначавайки много хора на работа и започвайки дейност, същата като тях. Но това не е заобикаляне - това е създаване на фирма-конкурентка, независимо дали е автономна или е някаква форма на коопериране. Печалбата на тази фирма ще си остане в нея, независимо каква е формата на собствеността.

    Въобще по веригата има няколко типа дейности - Производство на мед, изкупуване и уедряване, хомогенизиране и направа на големи партиди, и външнотърговска дейност (износ). Има и разфасоване в краен продукт. Всичките тези отделни дейности си имат своята специфика на разходи и приходи и своята си печелившост, която се регулира от пазарната икономика. Няма значение каква е собствеността върху фирмите от различните сфери. Ако искаш - ти можеш да участвуваш в една или повече сфери, но това не означава, че ще печелиш повече. От всяка една сфера ще печелиш точно толкова, колкото ти позволи конкуренцията и пазарната икономика.

    Пиша това за да разбереш, че няма никакво значение чия собственост са дъщерните фирми и въобще всички фирми. Ако ти си само производител на мед - ще печелиш като производител. Стани прекупвач - ами ще печелиш и като прекупвач. Стани износител - ами ще печелиш и като износител. Във всяка една сфера ще печелиш нещо допълнително, но и ще влагаш нещо допълнително като труд, инвестиция и организация.

    Така че ЗАОБИКАЛЯНЕТО, във вида в който си го представяте, Е НЕВЪЗМОЖНО. Възможно е да се създадат паралелни структури, със собствена си стопанска сметка, но това няма да увеличи изкупната цена на пчеларите, участвуващи в тези структури.

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Не виждам логиката защо ако има субсидии цената ще се срине. Нали говорим за световен пазар. Няма как едни субсидии в малка България да доведат до промени в него. Може дребните тарикати прекупвачите да се пробват да я намалят изкуствено, но това според мен ще е временно и може да се коригира от нас. Сега заради безпаричие си принуден да продаваш, но ако си получил субсидията няма да е така и можеш да си задържиш меда. Не съм забелязал цените на зърното примерно да са се повлияли от дадените субсидии. Определят се от световния пазар.
    А това коопериране, за което говори Борислав е може би най-добрия начин да си вземем по-добра цена за труда. Избягвайки цялата верига купуване и препродаване цената ще се вдигне. Най-малкото дори и да не се продава на вън може да се избегнат прекупвачите и да се продава директно на износителите.
    А относно намаляването на разходите и себестойността в пчеларството не е много възможно да се направи. Това не е примерно да произведеш пластмасова чаша. В този процес се влияеш от едни сравнително постоянни фактори и ти евентуално да си оптимизираш производството. В пчеларството зависиш от природата, а там няма как да повлияеш. Виждате какви разлики има в добивите от миналата година и сега. Разликата е в пъти. А дали ще произведеш 2 тона или 800 кг ти си вложил едно и също, а при самото вадене труда е пак един и същ. Да, следващата година може и да са двойно повече, но това няма как да се контролира или поне не в големи граници.

  5. #5
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Светозар Каменов Виж публикацията
    Не виждам логиката защо ако има субсидии цената ще се срине. ........
    Логиката е следната:
    1. Както прекупвачите, така и фирмите-износителки ЩЕ ЗНАЯТ, че пчеларите имат субсидии.
    2. Следователно както едните, така и другите ще се опитат да натисната изкупната цена надолу.
    3. Пчеларите ще се нацупят и ще спрат да продават мед, но някои от тях, например които имат кредит, ще клекнат и ще продадат на по-ниска цена, защото са прекарани.

    А след като има реални продажби, то това означава, че самата цена вече е станала пазарна. Тоест цената ще падне надолу, защото някои пчелари имайки субсидии, ще се съгласят да продават по-ниско. За останалите пчелари пак ще възникне дилемата - или се съгласявам с по-ниската цена, или меда ми ще си стои непродаден в мазето.

    Самите западняци, знаейки за субсидиите, самите те ще се опитат да натиснат цената надолу. И ако се получи, лошо ни се пише. А то ще се получи, защото винаги ще се намерят закъсали пчелари, готови заради субсидиите да продават по-евтино.

    В момента не се получава с натискането на цената надолу, защото всички по веригата вече са МАКСИМАЛНО ИЗЦЕДЕНИ. Просто вече няма накъде. Ако западняка се опита да натисне още малко, ще остане без мед. Тоест той вече е убеден, че повече не може, и затова се е отказал да натиска. Ако обаче се появят субсидиите, натиска ще се появи отново.

    Не забравяйте, че НИЕ СМЕ В ПОДЧИНЕНА ПОЗИЦИЯ. Нямаме избор. Цените диктува този, които има ДОМИНИРАЩА ПОЗИЦИЯ, но това не сме ние. Това не са и българските прекупвачи или фирми-износителки.

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Така е, някои ще продадат на ниска цена. Ама забравяш, че на износителя му трябва определени тонове с определени показатели както ти написа. Е, като не може да ги събере няма да има избор освен да си коригира цената. Същото е и с купувачите на вън. На него му трябва този мед и не може да си играе с номера.

  7. #7
    Автор
    Регистриран
    14.10.2010
    Мнения
    135
    Румънските прекупвачи не идват да изкупуват нашия мед, защото разликата в цените(цитирани от Борислав за Румъния и нашите) не е чак толкова голяма.
    Като нови на пазара, те ще трябва да предложат няколко стотинки повече, за да си набавят необходимите количества по бързо.Ще предложат нещо отгоре, за да клъвнем и да си предложим меда на тях.Така разликата намалява още и вероятно не оправдава допълнителните разходи, които ще им се наложи да направят.
    Още повече, вероятно прекупвачите от България, Румъния и т.н., работят за едни и същи големи фирми в Европа.
    Просто на нас, са ни намерили цаката по някакъв начин. Кой ще е този луд да даде по половин евро повече, щом може да купува на по-ниска цена!
    Разбира се ние сме дребен производител и с нас или без нас, за тях е все едно!
    "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество – винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава."
    Атанас Буров

  8. #8
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Представи си за момент, че имаш по една фирма от всички сфери - медопроизводство, прекупвачество, хомогенизиране и износ. Всяка една от твоите фирми продава на друга твоя фирма. Как при това положение твоята пчеларска фирма ще заобиколи останалите? Няма как. Убеден съм че дори и всички фирми да са твои, пчеларската фирма пак ще продава по 4.20 на изкупваческата, а тя по 4.40 на хомогенизиращата и т.н.

    Всички мечти за по-висока изкупна цена се базират на предположението, че някъде там по веригата има много-голяма надценка, и тя се прибира от някой друг, а не от пчеларите. Това предположение е грешно. Пазарната икономика и конкуренцията няма да го допуснат. Можеш да си напълно сигурен в това.

    Доказателство за това мое твърдение са самите пчелари и тяхната психология. Ето - те гледат в канчето на другия, и си мислят, че то е много печелившо. Това автоматично означава, че някои от тях ще се опитат да създадат фирма или кооператив за експлоатация на това канче. Нещо повече - това вече се е случвало. В България ВЕЧЕ ИМА ПЧЕЛАРСКИ КООПЕРАЦИИ. И какво - да не би да са цъфнали? Да не би да са се окъпали в пари? Да не би да са започнали да изкупуват на по-висока цена? НЕЕЕЕЕЕЕЕеееееееееее, твърдо не!!!! Тези кооперации са се набълбукали с кредити, за да си купят оборудване, и в момента сметката им е такава, че им се клатят краката. Виж търговския регистър. Аз си направих едно собствено проучване и скоро ще отворя една тема, в която да споделя резултатите. А те са красноречиви - няма нито една фирма от бранша, която да има огромни печалби. По-скоро открих точно обратното - хиляди фалирали фирми, дори и сред тези - големите.

    Именно затова аз си мисля, че изкупната цена НЯМА КАК ДА СЕ УВЕЛИЧИ и че ЗАОБИКАЛЯНЕ НЯМА КАК ДА СТАНЕ без пари, а ако ще се влагат нови пари, то това вече не е заобикаляне, а си е създаване на нов конкурентен бизнес със съответните му там инвестиции, разходи и проблеми, и печалба, но може и загуба, ако не се управлява добре.

  9. #9
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Не искам да ме разбирате погрешно - самият аз не съм на ничия страна. По-скоро съм на страната на пчеларите, защото и аз имам мед, който искам да си го продам по-скъпо. Нещо повече - тази първата година ми е на загуба, така че силно се нуждая от по-висока изкупна цена. Но в същото време осъзнавам колко нереалистична е тази моя мечта.

    Самият аз поглеждам в канчето на другите, така, както го правят и всички останали пчелари. Но аз поне се опитвам да разбера дали това канче наистина е толкова пълно, колкото си мисля, или просто е поредната самозаблуда, която имам по причина недостатъчното количество информация по въпроса. И за да си изясня колко все пак е пълно канчето на всеки един след мене по веригата до крайния клиент, ЗАПОЧНАХ ДА НАБИРАМ ИНФОРМАЦИЯ. И тази информация постепенно започна да ме убеждава, че нещата не са чак толкова розови. И че канчетата на тези след мене понякога са толкова нарешетени от разходи, че в тях не се задържа почти никаква печалба.

    Ако обаче все пак открия нечие канче, което е пълно, бъдете сигурни че веднага ще създам конкурентен бизнес, за да си отлея малко от това канче и за мене. Предполагам че това ще го направят и други от вас. И когато станем много маймунките на клона, канчетата на всички пак ще се окажат полупразни или дори празни. Това е пазарната икономика. Дори и някъде да има пълни канчета, това е само временно.

    Та дайте да обсъждаме чуждите канчета и да набираме информация за техните приходи и разходи, но нека да не живеем с илюзии, че някъде там съществува не канче, а рог на изобилието, и че той ще се излее върху нас само ако се съберем на някаква среща и се "обединим".

  10. #10
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Искам да кажа и за още една самозаблуда, която масово се шири сред нашите среди. Това е самозаблудата, че някъде там НЯКОЙ ДРУГ Е ДЛЪЖЕН ДА НАПРАВИ НЕЩО ЗА НАС. Държавата, евросъюза, пчеларските организации, разните му еврокомисари, изкупвачи, фирми-износителки и т.н. - защо си мислите, че те са ни длъжни със нещо? Защо въобще търсите вината за собственото си положение в някой друг? Не можахте ли да осъзнаете, че в този живот ако вие лично не направите нещо за себе си, никой друг няма да го направи. На вълка му е дебел врата, защото сам си гони плячката. Ако се беше оставил на държавата или еврокомисарите или на когото и да било друг, щеше да е кожа и кости.

    Това също е от нещата, които не бива да ги казвам публично, защото ще си навлека врагове, но в този живот нещата са така устроени, че ако човек САМ НЕ НАПРАВИ НЕЩО ЗА СЕБЕ СИ, никой друг няма да го направи. Именно поради тази причина аз още от самото начало започнах да търся методи за намаляване на себестойността на произведения мед, защото това е единственото нещо, което АЗ САМ МОГА ДА ГО НАПРАВЯ. Всички останали - прекупвачи, износители, държава, евросъюза и т.н. - всички останали защитават своите си интереси, а не моите. Няма никакъв шанс ако се появят някакви излишни пари, да ги дадат точно на мене. Да не би кукувица да им е изпила акъла. Просто съм реалист и това ми помага в живота да вземам малко по-правилни решения от идеалистите, които вечно чакат някой друг да направи нещо за тях или вместо тях. Може би в някой друг по-добър живот ще победи идеализма, но в този живот човек трябва да е реалист, твърдо стъпил на земята, и запретнал ръкави САМ ДА СИ РЕШАВА ПРОБЛЕМИТЕ, без да чака помощ от никого.

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 7 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 7 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •