Колежката е права - от началото на април до началото на май в ДБ плодник няма да имаш пило, а пък ако има пчели, те ще бъдат малко на брой("случайни") и не тези които ти трябват.
Моето мнение е, че веднага след качването на майката в ЛР корпуса, да отстраниш ДБ плодник, да му придадеш млада майка в клетка. Всички летящи пчели ще останат при старата майка в ЛР корпуса. Така правиш подмяна на майката в ДБ с млада майка - този ДБ кошер след 6-7 дни ще бъде напълно възстановен и "работещ", а старата майка(отводка със стара майка) ти развива и "прави" един ЛР кошер, който при добро стечение на обстоятелствата може спокойно да ти даде стоков мед от слънчогледа.
След слънчогледа имаш 2 напълно развити кошера - 1 ДБ и 1 ЛР(от които дори си добил мед). Ако старата майка не е чак толкова за смяна, аз бих я поставил над ДБ плодник със Снелгрова дъска(двусемеен кошер). Пролетта тя все пак ще "даде" нещо при пролетното развитие на "горното" семейство. Преди пашата я отстрани и обедини двете семейства, като оставиш майката на ДБ. Имаш един "огромен" плодник, съставен от 1 ДБ плодник и 1 ЛР корпус. Слагаш 5-6 магазина и....чакаш голям добив.


Цитат
