Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 148 от 149 ПърваПърва ... 4898138146147148149 ПоследнаПоследна
Резултати от 1,471 до 1,480 от общо 1485

Тема: ВАРОАТОЗА

  1. #1471
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,590
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    Преди няколко дни, докато си почивах на двора и отпивах от ледената си биричка, гледам в краката ми пълзи едно бедно безкрило създание. Проявих милост и набързо я оттървах от мъките, но при последващата инспекция открих не един, а цели два акара върху пчелата. Та мед може и да няма, но акареца си процъфтява, а третирането е далеко
    Прикачен файл 12375
    Не разбирам защо третирането е далеко 01.08 е другата седмица

  2. #1472
    Потребител
    Регистриран
    10.05.2014
    Мнения
    53
    Пчеларски район
    Троян
    И защо да чакаме до 01 август? Според мен трябва да се третира и юни и юли и август и септември. Акара се развива целогодишно. Аз в момента използвам лекото захлаждане и третирам с МК. Август при възможност пак ще третирам с МК ако не е подходящо като извадя окончателно меда ще третирам с ОК.

  3. #1473
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    939
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Не разбирам защо третирането е далеко 01.08 е другата седмица
    Ами защото аз не третирам според датата на календара, а когато времето позволява. Ползвам МК, тъй че като гледам как върви времето, преди 20-ти август едва ли ще олаби. А иначе който е с лентички може и целогодишно да си ги държи вътре, стига да не го притесняват магазините

  4. #1474
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,590
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    Ами защото аз не третирам според датата на календара, а когато времето позволява. Ползвам МК, тъй че като гледам как върви времето, преди 20-ти август едва ли ще олаби. А иначе който е с лентички може и целогодишно да си ги държи вътре, стига да не го притесняват магазините
    Значи и тая МК си има недостатъци

  5. #1475
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    939
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Значи и тая МК си има недостатъци
    Ти как си с акаренко? Аз по това време на годината винаги съм така. Тая година имам по-малко пълзящи, щото и пчелата беше по-малко. И меда ще е по-малко. Което ме подсеща за теорията ти, според която или имаш мед или пчели. И ми се иска да добавя и трети вариант: или нямаш и двете

  6. #1476
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,590
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    Ти как си с акаренко? Аз по това време на годината винаги съм така. Тая година имам по-малко пълзящи, щото и пчелата беше по-малко. И меда ще е по-малко. Което ме подсеща за теорията ти, според която или имаш мед или пчели. И ми се иска да добавя и трети вариант: или нямаш и двете
    Честно казано нямам идея как са с акара първо вече съм недоскив второ проби не правя и май пчелите сами се оправят някак си.Е пуша ги чат пат с някви трволяци де ми каза Василевса , ленти слагам , есента ОК ма май съм в район де акара не е е много активен или роенето помага не знам

  7. #1477
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    735
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    Ами защото аз не третирам според датата на календара, а когато времето позволява. Ползвам МК, тъй че като гледам как върви времето, преди 20-ти август едва ли ще олаби. А иначе който е с лентички може и целогодишно да си ги държи вътре, стига да не го притесняват магазините
    Почвай ги с.... нещо още при първо посещение. Чакането само те хвърля в още проблеми. Жегата я спре, я не спре. Календара не спира, а с него проблема се задълбочава. Ако чакаш температура, може да стане така, че да нямаш достатъчно пчели които да отгледат достатъчно зимни пчели.

  8. #1478
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    866
    Пчеларски район
    Брезово
    Споко!!!!В тез жеги,пилото се излюпва с ден-два по рано и акара не успява да съзрее или съзрява едва 10-15%.Амааааа Вие,благославяйте,благосла вяйте за ваше спокойствие......

  9. #1479
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,590
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Пчелите съществуват къде 150-160 милиона години и не е така лесно да се аклиматизират пък крокодилите въобще не са се изменили.
    ,,Кърлежът на вароатозата се размножава 85-90% в търтиевото пило,, ако това е вярно то сега е времето за третиране края на юли началото на август.
    През месец август се отглеждат болшинството зимни пчели и ако са ги тормозили кърлежите те после не са баш зимни пчели щото кърлежите са им яли от мастното тяло.

  10. #1480
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,590
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    ВАРОАТОЗАТА – ТРЕТИРАНЕ КОГА И С КАКВО?

    Източник: Пчеларски Вестник Автор: Доц. д-р Боян Първулов

    https://zapchelite.eu/%D0%B2%D0%B0%D...A%D0%B2%D0%BE/

    ,,Днес на пазара се появиха различни препарати. Едните убиват кърлежа, но действат бързо, като мравчената киселина, тимола и други, защото пчелите бързо вентилират въздуха от гнездото, а след няколко часа от пилото с излюпването на пчелите излизат новите кърлежи. Този момент, като че ли убягва на много от пчеларите и те не го взимат под внимание. Тези препарати трябва да се използват 3 до 5 пъти през 4-5 дни, за да засегнат всички излюпващи се пчели и да ги обезпаразитят. Кърлежите, намиращи се в неизлюпените и затворени килийки, са защитени и недостъпни за лекарствените препарати. Те могат да ги убият, когато излязат извън килийката, с излюпващата се пчела и затова трябва третиранията винаги да се повторят след 4-5 дни, за да бъдат убити всичките кърлежи.,,

 

 
Страница 148 от 149 ПърваПърва ... 4898138146147148149 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •