@Атанасов, запоявядай при мен и си вземи по-голяма кошница, че подъбиче има в несвес Кеф ти бяло, кеф ти червено.
Идеята е интересна и ще я проверя тази година.
Медец
За нозема,зелените обвивки на ореха като се почистват при бране(случва се в удобно време есента...),прави се настойка студена и след като престои един ден се прецежда и се прави и отвара(кипват се ) и като изстине прецеждане и събиране и двете течности,прави се сироп и се подхранва ,може и да се напръска в междурамията,надвечер .Същото се прави и с отвара от бял пелин като се събира стрък(листа) пролетта и цвят през юли нач.август,дозата не я помня,но слагам повечко100-тина грама суха билка(към 500гр.свежа) за 30 лт.сироп.Тая пролет на отводките слагах с подхранването билката камшик-мн.използвана в миналото за лекуване не само на хора но и на всякаква стока при проблеми със ст.чревния тракт.
Не съм използвал,но вероятно е хубаво да се слага и отвара от полски хвощ,някои видове дървесни гъби(наскоро издадоха хубава книга за лечебните гъби в България ,автор Владимир Въжаров...Благопожелания за скорашните празници и за Новата година !
Общо взето почти всички билки които повлияват положително на стомашно чревния тракт на човек, би трябвало да оказват същото действие и при всички останали животни и насекоми. Та основния и най важен въпрос е ДОЗАТА. Колко би могло да е количественото съотношение на отварата-запарка и приема на рецептите при човек съпоставими при третиране(лечение и т.н.) към пчелното семейство(1кошер). Дали съществува някаква количествена закономерност? Пример: 2 стръка от (,,,,) в 100мл. вода при консумация от човек, а при пчелите примерно да е 1 стрък от (,,,,) в 100мл. вода. Или 1:1 човек-пчели?
И да се лъжем няма смисъл в това - самозалъгваш себе си като пчелар!!!
Аз съм чувал, че едно пчелно семейство, което е добре развито през активния сезон, е колкото един човек по отношение на дозите на билките.
Нормата на повечето лекарства се отнася към килограм телесна маса, както в хуманната, така и във ветеринарната медицина. Съотношението човек : пчелно семейство е 1:10. Примерно, ако една ефервесцентна таблетка витамини е дневната доза за един човек, то тя стига за 10 кошера.
Колеги...въпрос свързан с цитираните по-горе сравнения между човека, пчелите и дозите - бихте ли си позволили да пиете 50 грама оксалова киселина (3-4 седмици подред), да си поставите напоена марличка с мравчена киселина в спалнята докато отмаряте или да сгънете някоя "безвредна" лентичка (каквато и да е),... а какво ще кажете за профилактичен прием на йод, ей тъй, щтото пчелите го поема и за хората ще е безвредно!?!
Сравненията които си позволяваме да правим, може да изиграят лоша шега на някои по-неопитен, доверчив или начинаещ колега.
... Ха сетих се нещо... щто не им даваме по 50-100 гр. сливовица ... за успокояване на нервната система, може пък да действа.
Колега Niki1313 нищо притив вашия коментар, но кои нормален човек би си помислил да третита 3-4 седмици. Та това си е 1 месец. Ако до толкова му стига акъла на пчеларя позволяващ това третиране като време и т.н. да си бере последствията сам. То явно и толкова ще е пчелар, по скоро ПЕЧЕЛБАР ПРОГРАМИСТ.
И да се лъжем няма смисъл в това - самозалъгваш себе си като пчелар!!!
Сравненията са абсолютно адекватни. Става въпрос за лекарства и хранителни добавки. ОК и мравчена киселина не са лекарства! С тях се прави химиотерапия. Йодът е необходим за всички живи същества. а ние хората го приемаме ежедневно с готварската сол и питейната вода.
Ами, действа! Години наред нашите дядовци са обединявали семейства третирайки ги преди това с ракия. Ефекта е не само за уеднаквяване на миризмата. Метода се използва и до ден днешен, което не е случайност.
Добре че сме хората иначе кой ще им даде йод, да ги окъпе с киселина, да ги нахрани през зимата и .......
В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))