Значи, какво се получава? 65% е добрия вариант. Т.е., в случай, че поставим в хранилката 65% инвертиран сироп за зимно подхранване, няма да е проблем това, че част от него може и да замръзне. И това в случай, че семейството е слабо и не се качи в хранилката, ако е силно пчелите се качват и вдигат температурата в частта в която се намират и нямаме замръзване; разбира се отмятам твърде ниските, от порядъка на минус 20 градуса температури - тогава и силните няма да се качат.
Големият проблем е, какво правим с излишната влага, която пчелите трябва да изпарят, но пък температурните условия не са подходящи за това, особено за дървен кошер. Както забелязахте питанката ми беше с подтекста за температурните разлики на семействата при дървен и полистиролов кошер.
Полистироловия, теоретично, ще има добър температурен режим и може би без проблем ще изпари влагата, а в дървения... Хм... Дървения кошер направо си е казус за разрешаване. Можем да вдигнем температурата на гнездото, ако външно облечем кошера със стиропор, но заслужава ли си ивестицията?
Плюс това, с подхранване с 65% ИС подбуждаме семейството, при условие, че не знаем, как ще се отнесе времето в близкия месец. Нямаме наличие на прашец, който е необходим на пчелите за преработката на сиропа и трябва да го внасяме изкуствено, и то в случай, че го вдигнат, а моите наблюдения са, че пчелите, когато им сложа прашец в хранилката през зимата не му обръщат внимание, но пък досега не съм го месил в падхранката, която съм правил. Майката започва снасяне и температурата в гнездото се вдига, по стените на кошера започва упорит конденз и т.н. Ами ако температурите рязко паднат?
Едно време, като бях млад пчелар имах удивителен случай. Беше началото на януари 2002 или 2003-та, не помня точно. Температурите бяха подходящи, дневните стигаха 15 и лешника при нас цъфна. За няколко дена пчелите бяха буквално като настървени върху него. След няколко дни пак застудя и цветоовете на лешника залиняха, т.е. цветовете изсъхнаха. След седмица времето пак се отвори и тъй като бях млад пчелар с малко кошери и ме сърбяха ръцете започнах прегледи. Чудо на чудесата... При силните семейства имах пило на пет рамки, като голяма част от него вече беше запечатано. Абе природа...
Наистина интересно. Когато пдохраним с твърда храна, знаем, че веднъж започнем ли, и пчелите вдигнат ли я, майките започват да снасят и не трябва да прекъсваме храненията, т.е. в семейството винаги трябва да има наличие на храна. Теоретично същото ще се получи и с инвертиран сироп. Но твърдата храна няма влага, инвертирания сироп има. А пък на пчелите им трябва допълнително влага, за да поемат подхранката, трябва им даже за меда от рамките, за да го усвоят. С една дума, няма ли да е по-добре, вместо с твърда храна, да похранваме през зимата директно с инвертииран сироп?