Здравейте,
бих искал да обменим информация и опит във връзка с предстоящия прием на заявления по НПП 2017-2019 г .
Аз искам да кандидатствам за първи път и не разбрах следното :
- при подаване на заявлението за подпомагане се отбелязват различни мерки от програмата - нови кошери ,оборудване,семейства и т.н.Към момента на подаване на заявлението все още нищо не си закупил . Кога реално трябва да направиш тези разходи(покупки) и кога ще ти бъде изплатена съответната помощ ако си одобрен ?
Ако, евентуално те удобрят и след като подпишеш договор тогава можеш да правиш инвестициите, изключение се прави само за лекарствата те могат да се купят и по-рано. Плащането става след отчитане на проекта(и евентуално след извършване на проверка на място от техническият инспекторат, ако ти назначат такава), което започва някъде около началото на лятото.
Това е листовката на Екостоп-а:
scan0001.pdf
Пълни глупости.
Като подаваме през юни и декларираме 96 семейства и като дойде проверката те станали 110 какво правим, а над 100 нямаш право да вземеш центрофугата за която си играл?
На пролетен преглед през април си имал 90 броя, обаче през май се е скъсало да вали и си с яко роене и хоп станали 120 до приема, кво праим? Лъжем то е ясно.
Имаш 15 броя на пролетен преглед, но до юни станали 21 бр. имаш ли право да кандидатстваш за кошери или не?
Пълна свинщина. Голямо ундордисване ще пада. Пълна простотия.
И после смъртността била само1%.Аз до сега само един път писах каквото беше и повече няма да повторя.Ако си кандидатствал за 50 а са останали 40 по някакви причини това не значили ,че ни си изпълняваш договора към ДФЗ.
Напълно си прав и с подобни на твоите доводи много спорихме в една от работните групи (имам звукозапис), но проблемът са две изисквания, спуснати от Евросъюза, които нямаше как да променим. Можеше само да се въртим около тях и да се опитваме да смегчим простотиите, които възникваха вследствие на тези изисквания:
1. Пчеларската година започва на 1-ви Август и завършва на 31 Юли на следващата година.
2. Пчеларската програма касае подпомагане САМО в рамките на 1 пчеларска година.
Хайде сега измисли коректни условия по цялата програма, без при това да променяш тези две изисквания.....
И ние се опитахме, но не можахме. И предложението за по-ранното отваряне на мярката дойде от ДФЗ като компромисен вариант, който да смегчи донякъде възникващите противоречия по другите подмерки. Ако пък го няма това ранно отваряне, тогава ще се пропусне есенното третиране. ДФЗ казаха, че са съгласни да признават фактури за закупени препарати преди отварянето на мярката, както е тази година, но колко пчелари ще закупят скъпи препарати, без да са напълни сигурни, че ДФЗ ще сключи договор с тях?
Така че датата на отваряне си остава проблемна независимо дали това ще се направи рано или късно. И в двата случая страдат някои подмерки. Дай някакво разумно предложение, удовлетворяващо всички изисквания, и аз ще го изпратя в МЗХ и ДФЗ.
Всъщност важна е не датата на отваряне, а датата на затваряне на приема. Към тази дата пчеларя трябва да си е изяснил бройката на кошерите, какво ще третира есента и пролетта, и новата бройка на кошери, майки и отводки за следващата година. Както и да го въртиш, все пропускаш есенното третиране, защото ДФЗ се нуждае от месеци за обработка на заявленията. И наистина е разумно приема да се отвори много по-рано, а на пчеларя ще се наложи да си направи малко по-дългосрочно планиране. Трудно е, но не е невъзможно.
Като цяло от сега нататък непрекъснато ще има проблем с есенното третиране, и непрекъснато един или друг пчелар ще се жалва, че се е прекарал. Това няма как да се избегне. Тепърва всички пчелари ще го осъзнават този неприятен факт и ще пищят около него.
Ако обаче се замислиш, новата система има едно много интересно предимство. До момента се правеха проверки на есенните лентичнки, защото датата на третиране съвпадаше с края на периода на програмата. Сега с новите изисквания няма как ДФЗ да проверява пчеларите дали са третирали, защото вече и двете дати са плаващи, и ДФЗ не знае кой пчелар кога ще реши да си прави пролетно и есенно третиране. Вярно е, че имат право на междинни проверки, но как ще го организират това?
Звънят на някого, че ще го проверяват за лентички, и той веднага може да каже, че все още не е третирал, и нека да го почакат една седмица. Това обаче обезмисля внезапноста на проверката, така че аз си мисля, че ДФЗ ще се откажат от проверките на лекарствата. Пчеларите ще го разберат това, и ще започнат по-смело да правят злоупотреби, като продават закупените лекарства на черния пазар на безценица. От това пък полза могат да имат тези, които ги купуват.
Въобще - става мътна и кървава, и в основата стои едно тъпо изискване на Евросъюза за датата на пчеларската година и обвързване на помощите с нея.
Със същите проблеми ще се сблъскат и всички останали европейски пчелари, и вероятно тази простотия ще бъде отменена на Европейско ниво, но докато това се случи, ще страдаме поне 2 или 3 поредни години.
Една новина от вчера късно вечерта - вече има цена за лекарството AB VAR C и вероятно ще бъде включено в програмата. Днес до 12 часа трябва да му определим цената, и най-вероятно това ще е 7 лв. за третиране на 1 семейство. Също така още веднъж ще се преосмисли цената на отводките на базата на информацията, че предоставената от САПИ цена е нереална, защото е определена с почесване зад врата и гледане в тавана. Нощес изпратих до МЗХ писмо с моето мнение, а днес след проверка в Примавет вероятно ще изпратя още едно, с което ще се опитаме да поправим грешката, открита от Искрен, за броя на таблетките при третиране с Екостоп-плочи.
Ако за есенното третиране са взети пари по НПП 2016 няма как за същото да се кандидатства два пъти. По НПП 2017 ще се вземе само за пролетно, а от следващото отваряне, ако го направят и по-рано се влиза в тяхното темпо - есен-пролет, но да - трябва си повечко планиране и предвиждане...
В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))