Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 30 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 295

Тема: Отводка

  1. #41
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Преди настъпването на пашата трябва да се прецени състоянието на семействата и от мощните да се отнемат 2-3 рамки с пило и да се дадат на по слабите или да се правят отводки. Това пчеларя го решава.
    А иначе от 3 рамки запечатано пило едва ли ще излезе майка, макар че все някъде по краищата ще има някое яйце, аз така съм забелязал. Или колегата Ларзов не се изказал правилно или е пропуснал да напише някоя подробност.

  2. #42
    Nic 59
    Guest
    Цитат Първоначално публикувано от vanHanegem
    Еееее, има и малко незапечатено!
    Тъй де - на определена възраст.

  3. #43
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Да извиннявам се пропуснах да отбележа, че една от питите с пило да е с яица за да заложат на нея маточници, а не всичките да са със запечатено пило.
    Другия вариант е да се подсилят с пило по слабите семеиства за да се изенаквят с останалите, това пчеларя си го предценява дали ще увеличава кошерите или иска да остане със същата броика.Важно е силните кошери да си не помислят за роене.

  4. #44
    Автор
    Регистриран
    21.01.2012
    Мнения
    136
    Цитат Първоначално публикувано от Lazrov
    Да извиннявам се пропуснах да отбележа, че една от питите с пило да е с яица за да заложат на нея маточници, а не всичките да са със запечатено пило.
    Другия вариант е да се подсилят с пило по слабите семеиства за да се изенаквят с останалите, това пчеларя си го предценява дали ще увеличава кошерите или иска да остане със същата броика.Важно е силните кошери да си не помислят за роене.
    Още веднъж ти благодаря колега!
    А Ако подсилваш друго слабо семеиство как оеднаквяваш миризмите да не се избият?

    Казвали са ми че се пръскат ( с пулвелизатор) пчелите със спирт (ракия) всички рамки както тези в кошера така и тези които се добавят. Колко е правилно това ?

  5. #45
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Младене,най-добре ги напръскай със захарен сироп.Е,може и 20-30 гр. ракия да добавиш към 1 л.сироп,за твое успокоение.

  6. #46
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Аз съм уеднаквявал меризмата като натривам дъното на кошера с лук или го пръскам с ракия, но само когато правя зборна отводка.
    Когато подсилвам по-слаб кошер с пило и пчели, разделям плътно основното семейство с придадените пити с два листа вестник, той служи за по-бавно събиране на пчелите и постепено уеднаквяване на миризмата, след два дни изваждам вестника който пчелите са започнали да го прогризват, това се прави за да не убият майката придадените пчели.

  7. #47
    Автор
    Регистриран
    21.01.2012
    Мнения
    136
    Цитат Първоначално публикувано от Lazrov
    Аз съм уеднаквявал меризмата като натривам дъното на кошера с лук или го пръскам с ракия, но само когато правя зборна отводка.
    Когато подсилвам по-слаб кошер с пило и пчели, разделям плътно основното семейство с придадените пити с два листа вестник, той служи за по-бавно събиране на пчелите и постепено уеднаквяване на миризмата, след два дни изваждам вестника който пчелите са започнали да го прогризват, това се прави за да не убият майката придадените пчели.
    Темата съвсем се отклони, но мен ми е любопитно.
    Ако правя сборба отводка, даречем в 6 рамков сандък да пръскам само дъното на сандъка с ракия, но не и пчелите по рамките?
    А когато подсилвам слабо, махам преградната дъска слагам 2-а листа вестник и рамките които ще добавям и след 2 дни магам вестника. Наи вероятно това ще направя с ммоите 5 слаби семеиства, стига другите 4 да успея да развия добре.
    Благодаря!

  8. #48
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.10.2010
    Мнения
    302
    Пчеларски район
    Севлиевски
    За сборна отводка вземаш 4-5-6 рамки с разнородно пило и пчели от различни кошери слагаш в сандъчето и пеи сърце .Аз не мажа с нищо -при по вече пчели от различни кошери пчелите се секат мноооого малко отколкото да правиш от 2 кошера.А за подсилване на слабо семеиство с рамки с пчели за да не убият мама я затварям в метална клетка с мрежа и събирам рамките -след 2 дни са я пуснали.

  9. #49
    Наблюдател
    Регистриран
    27.02.2011
    Мнения
    20

    ПРАВЕНЕ НА ОТВОДКИ

    ще бъда благодарен ако някои ми отговор при сборна от вотка при повече от 2 кошера можели майката да се предаде веднага

  10. #50
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    ДА.
    След като нагласиш питите, веднага може да придадеш майката, с КЛЕТКА.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

 

 
Страница 5 от 30 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •