Никоя система кошер не е застрахована от болести.Първоначално публикувано от Лежаков
Относно останалото- аз съм един от онези които не са доволни от Фарар. Просто не могат да развият много пило. Ползвам една майка (въпреки че е при него най-често се ползват две).
За ЛР - ако майката минава над ХР - значи им някакъв дефект в самата решетка, сменяш я с друга.
ЛР технологията е много по-проста, отколкото пише в книгите. Дори ХР не ти трябва. Много от западните пчелари не я ползват защото "спира меда". Други пък я ползват(и при ДБ кошер) въпреки потенциалните недостатъци , които може да има. Един вид компромис, който ти спестява време (знаеш къде е майката) и пари (няма опасност да издухаш майката при ваденето на меда и да я загубиш).
Да, понякога така става. Точно затова няма "разширяване плодника" напролет (освен при отводките с млади майки). Ако при ДБ някои практикуват "стесняване" наесен, то при ЛР тази операция е по-скоро погрешна. Ако използваш 2 корпуса за плодник, то не трябва да махаш единия през есента. Целостта на плодника не трябва да се разрушава.На есен при 2 корпуса за плодник в горния е меда, а в долния-пилото. Пчелите се оставят на 2 плодникови корпуса ( дали ще зимуват и със медовите, зависи от вас), дори и когато те спокойно могат да се поберат и в само единия. Всякакво разширение на пролет от тук нататък става с медови корпуси, а не плодникови ( т.е. незавсимо от височината на рамката, те са предназначени за мед, а не тепърва за пило и развитие на семейството. Така пестиш едно излишно "разбутване" на пчелите рано на пролет, и един период на "усвояване" на новия плодников корпус.при пролетното развитие, при разширяване на плодника с цял корпус, често пъти се е случвало, пчелите да си останат в долния корпус, където като им стане тясно да изпаднат в роево настроение, а горния корпус да си остане незает.