За шеста поредна година ДФ „Земеделие” прилага европейската програма „Благотворителност”, Фонд „Земеделие” – като администриращ програмата орган, проведе открита процедура по ЗОП за избор на доставчици на заявените хранителни продукти. Отпуснатият бюджет на България за тази година е 19 093 054 евро. Парите се отпускат от Европейския фонд гарантиращ земеделието. Бюджета за доставка на пчелен мед за тази година е 6 825 000 лв без ДДС. И тази година фирмата оператор по тази програма внесе всичките 1429050кг от Китай, въпреки изричното изискване пчелния мед да бъде добит/произведен на територията на ЕС. По страшното е че при разфасоването на меда на етикета вече е записано, че медът е произведен от Катрин и Ко ЕООД, което автоматично го прави с български произход. 330 000 социално слаби ще получат китайски мед със съмнително качество, тъй като цветово той варира от бежав цвят на боза до кафяво-черен с бяла пяна отгоре и ще "благославят"българските пчелари. Не напразно Европейския фонд гарантиращ земеделието изисква пчелният мед да бъде добит/ произведен на територията на ЕС , да може да се стимулират производителите от общността. Приложено ви изпращам част от материала от 24 часа

Съгласно изискванията на документацията за участие „ пчелния мед трябва да е добит/произведен на територията на ЕС”
Сега ще проследим накратно как китайския пчелен мед става става „добит/ произведен на територията на ЕС”:
Фирма ИЙТ УЕЛ АД гр. София вкарва меда от Китай, през порт Варна. Сертификатът,с който влиза меда издаден от Китайската ветеринарна служба е издаден на китайски търговец на мед и е записано единствено” пчелен мед годен за човешка употреба”. Тук започва да възниква съмнението, че след като сертификата е издаден на търговец, никой не знае какъв точно е неговия произход, възможно е примерно да бъде и от Украйна!
От тук започва и „побългаряването” на меда.
Пчелния мед се доставя за разфасоване в производственото предприятие на „Катрин и Ко” ЕООД, находящо се в с. Стряма,обл. Пловдив. И от тук меда, разфасован на кофички по 0,5 кг е вече с етикет, с произход BG потегля към областните складове на БЧК за Програма”Благотворително т”
Кога точно пчелния мед, с вече български произход, става собственост на оператора по тази позиция- „Панда-ИП” ЕООД не става ясно!
При направена справка в Търговския регистър „ИЙТ УЕЛ” АД гр. София е акционерно дружество с акции на приносител, собственост на две търговски дружества, с един и същи собственик на капитала.Въпросното дружество беше закупило документи за участие в същата обществена поръчка, но така и не подаде оферта за участие.В търговските среди са известни близките отношения между двете дружества „ИЙТ УЕЛ” АД и „Панда- ИП” ЕООД.
Тук е мястото да попитаме каква е причината БАБХ да дапуска такова явно нарушение на Наредбата за етикетирането и представянето на храни и да въвежда в заблуждение потребителите- 330 000 социално слаби българи?
Тук е мястото и да попитаме ДФ” Земеделие”- „отговорен да вземе всички необходими мерки, за да гарантира, че планът е правилно приложен, да предвиди и ако има нужда - да санкционира нередности"
ще прекарати ли този фарс и ще изиска ли от „Панда- ИП”ЕООД да доставя пчелен мед, съобразен с всички изисквания на документацията, да подмени меда с „български произход” и да бъде санкциониран, съгласно договора подписан с ДФ”Земеделие”?
Трябва ли отново да бъдем санкционирани от ЕС и да загубим парите за благотворителност, за следващия програмен период и дали поне този път държавнте служители ще имат доблестта да ни обяснят меко казано страните си действия?