Пчелите не понасят повишената концентрация на въглероден двуокис, а инстинктите им ги карат да полагат пилото близо до входа, където въздухът е по-свеж. Допускам, че причините за по-малко пило при отворени едновременно долен и горен вход може да са всъщност други.

В тази връзка ето какво пише Есков:
“Повишената концентрация на въглероден двуокис ускорява физиологическото стареене на пчелите. Наред с това, с понижението на външните температури нарастват загубите на енергия в семейството за регулиране на микроклимата в гнездото.” (Еськов, Зимовка пчелиных семей)
“Пчелите, зимуващи при температура 0°C, започват да вентилират, когато концентрацията на въглероден диоксид достигне 3-4%. Интензивността на звука, издаван от вентилиращите пчели, се усилва (8-14 дБ) при ниво на въглеродния диоксид до 5-7%. Силна възбуда в семейството започва при 9-10% концентрация на въглеродния диоксид. В този случай интензивността на звука от вентилиращите пчели нараства на 19-27 дБ. Снижаването концентрацията на газа стимулира понижението на активността на вентилиращите пчели и спад на нивото на общата възбуда на семейството.” (Еськов, Зимовка пчелиных семей, стр. 46)
“Пчелите се износват физиологически толкова по-бързо, колкото по-висока е концентрацията на въглероден диоксид, изразходвайки по този начин резервите от организма си. Затова икономията на зимна храна чрез повишаване концентрациятана въглероден диоксид влияе отрицателно на състоянието на пчелите.” (Еськов, Микроклимат пчелиного улья, стр. 75)